Imerzivní audio zažívá vzestup, prostorový zvuk bude mít lokální letní kurzy
Spolek phonon~ pořádá první letní školu prostorového zvuku v severních Čechách. Projekt si klade za cíl aktivní výměnu vědomostí a zkušeností na poli prostorového zvuku mezi začátečníky a profesionály v oboru z Čech, Rakouska a Německa. Událost má formát umělecké rezidence a symposia určeného jak účastníkům rezidence, tak i široké veřejnosti. Vyvrcholením symposia bude koncert MELUSINES, kde účastníci residence představí své nové skladby. Program symposia se odehraje v průběhu druhé poloviny července od 16. 7. do 30. 7. ve Staňkovicích u Litoměřic. Koncert proběhne 29. července v prostorách Národního Domů v Ústí nad Labem.
Imerzivní média do kulturní sféry pronikly díky snahám kinematografických a výtvarných oborů o experiment s percepcí a rozšíření zkušenosti, kterou si divák s sebou odnáší po návštěvě kina, galerie, koncertu nebo divadelního představení. Prostorový zvuk je jedním z mnoha příkladů imerzivních médií. To známe například ze současných kinosálů, kde je dnes použití formátu Dolby Atmos spíše běžným standardem než výjimkou.
Na evropské scéně ale stále chybí dostupné prostory a instituce, které by umožňovaly tvorbu v tomto technicky náročném formátu jednotlivcům, kteří nejsou součástí akademické obce nebo nemají dostatečné finanční zázemí.
Residence
Poskytnutí možnosti dvoutýdenní soustředěné práce s imerzivním médiem bez poplatků za využití platformy je hlavní cíl, kvůli kterému projekt vznikl. Účastníci rezidence, mezi kterými jsou jak profesionálové v oboru zvukové skladby, tak i začátečníci, jejichž přáním je seznámit se s tvůrčí práci s Ambisonics, byli vybráni pomocí otevřené výzvy. Do výzvy se přihlásilo bezmála 50 projektů. Pobytu se nakonec účastní celkem 13 umělců z Čech, Rakouska, Německa, Kypru a Spojeného království.
Vedle formátu fixed media, tedy uzavřené skladby, se v projektu klade velký důraz na performativitu, tedy živou prezentaci zvukového díla, které reaguje na publikum a vzniká v přítomném čase.
Symposium
Program symposia je navržen ve spolupráci s partnery residence tak, aby poskytl co nejpodrobnější vhled do světa prostorového zvuku. Účast na dílnách a prezentacích je určena také široké veřejnosti a je zcela zdarma. Residence a symposium proběhnou v angličtině v prostorách Löblhof & Artgrund ve Staňkovicích u Loun, pokud nebude uvedeno jinak.
Hlavním partnerem projektu je rakouský spolek Ottosonics, který rezidenci podpoří svou open-source platformou pro ambisonický zvuk. Fenomén open-source ve své podstatě znamená sdílení volně přístupného programátorského kódu bez jakýchkoliv poplatků, tedy většina open-source projektů funguje na dobrovolnické bázi. V případě OTTOsonics si zájemci o prostorový zvuk mohou stáhnout tisková data z databáze vědomostí (knowledge database), dostupné na webu spolku, a vytisknout si libovolné množství reproduktorových ozvučnic podle vzoru, vyvinutého speciálně pro platformu. Tímto OTTOsonics pomáhají zájemcům udělat první krok na cestě k sestavení svého vlastního systému pro Ambisonický zvuk.
Ambisonics je formát práce se zvukem, v případě kterého se v softwaru počítače syntetizuje komplexní zvukové pole, přičemž může jít o různorodé přístupy: od přenosu reálného prostředí do studiových podmínek pomocí multikanálové nahrávky, po kompletní syntézy zvukového světa. Může se jednat jak o komorní měřítko pro několik posluchačů, tak i o velkokapacitní koncerty a zvukové události. Formát je modulární, dílo se dá prezentovat jak v osmikanálové sestavě, tak i na 22 nebo například 49 kanálech, kde dochází ke zvětšení rozlišení přehrávaného materiálu, což znamená větší přesnost při lokalizaci jednotlivých zvukových zdrojů a také hlubší propojení posluchače s prožívanou zvukovou krajinou.
Program symposia
Zakladatel spolku OTTOsonics Manu Mitterhuber se do edukačního programu zapojí s dílnou popisující úskalí provozu imerzivního zvukového systému jak z technické, tak programové stránky.
Felix Deufel, zakladatel německého kulturního centra ZiMMT připraví dílnu o multikanálovém nahrávání a prezentaci softwarového nástroje Grapes pro audio performance v prostorovém zvuku. Svůj výzkum na poli haptickych rozhraní pro performance v imerzivních systémech představí Enrique Tomás z Tangible music Lab, sídlící v rakouském Linci. Studio již několikrát dostalo ocenění festivalu ARS Electronica za přínos na poli zvukového umění.
V Brně pracující pedagog na FaVU VUT, zakladatel platformy SVITAVA, vývojář a výtvarný umělec Jiří Suchánek představí svoje autorské rozhraní, umožňující ovládání prostorového zvuku pomoci světelných paprsků.
Po praktických dílnách budou následovat filosofické přednášky Víta Pokorného a Martina Nitsche, o rytmu jako biodynamickém principu a fenomenologii zvukových prostředí. 29. července symposium uzavře a zároveň zahájí koncert Jan Trojan, působící na pražské HAMU, s přednáškou SLYŠET PROSTOR, přibližující různé koncepty prostorové distribuce zvuku a imerzivní prostorové zkušenosti. určenou pro širokou veřejnost.
Podrobný program s časy najdete na FB stránce události a webu phonon.cz.
Koncert – MELUSINES
Na koncertě své skladby vytvořené v rámci dvoutýdenní residence na ambisonickem systému OTTOsonics představí: Daniel Haas, Dimitris Savva, Jakob Gille, Katarina Kadijevic, Lara Hertweck & Ben Meerwein, Daniel Nultý & Ingrid Frivold, Pablo Torres, Veronika Mayer, Vojtěch Leischner & Pavel Husa a Antje Meichsner. K účastníkům uměleckého pobytu se přidají Jan Trojan a Roman Zabelov s prezentaci projektu ZVLNĚNÉ KRAJINY, které jsou společnou kompozicí pro unikátní amplifikovaný akordeon Romana Zabelova a zvukovou projekci Jana Trojana v prostorovém zvuku akusmonia. Můžete se těšit i na vystoupení dalšího lektora Enrique Tomás z Tangible music Lab Linz.
Koncert proběhne 29. července v Národním Domě v Ústí nad Labem od 18:00.
Účast na vsech přednáškách je zcela zdarma, ačkoliv na symposium je nezbytné se přihlásit. Registrovat se můžete zasláním e-mailu s předmětem “účast na letní škole” na phonon.crew@gmail.com, kde zmíníte, kterých dílen a přednášek si přejete zúčastnit.
Předprodej vstupenek na závěrečný koncert MELUSINES bude zahájen nejpozději měsíc před akci, tj. 29. června. Lístky bude možné zakoupit skrze platformu GoOut.