Jak se staví ve válečných zónách a nejchudších zemích světa?
Architektura ve válečných zónách a nejchudších částech světa musí být především funkční, dostupná a snadno realizovatelná. Přesně takové projekty tvoří italské studio TAMassociati, jehož jeden ze zakladatelů Raul Pantaleo přijede v listopadu poprvé do Prahy. Spolu s ním vystoupí ruský sochař a architekt Alexander Brodsky, jehož projekty se pohybují na hranici umění, filozofie a architektury. Přednášku pořádá Kruh v rámci cyklu Jiná perspektiva ve čtvrtek 1. listopadu v prostorech CAMP – IPR Praha. Vstupenky je možné koupit přes GoOut.
TAMassociati je studio známé především svojí kooperací s italskou nevládní organizací Emergency, která poskytuje potřebnou pomoc lidem žijících ve válečných zónách. Pro Emergency navrhli a zrealizovali několik zdravotnických zařízení v Súdánu, Sierra Leone, Nikaraguy či Středoafrické republice. „Ve své práci se věnují především tématu udržitelnosti a velmi často spolupracují na sociálních a humanitárních projektech. S architekturou podobného typu a účelu se v českém prostředí nesetkáváme, o to víc ji ale považujeme za inspirativní,“ říká k prvnímu pozvanému hostu Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka spolku KRUH.
Projekty studia se vyznačují zasazením do kontextu, pro který jsou navrhovány. „Při tvorbě projektů musíme klást důraz také na kulturní a společenský kontext. Například při navrhování modlitebního a odpočinkového pavilonu při Centru kardiochirurgie v Sudánu jsme museli vycházet z faktu, že v zemi, která prochází náboženskou válkou, žije několik etnických skupin i lidé různého vyznání. Prostor, který jsme vytvořili, se musel umět s duchovní složitostí této země vypořádat,“ říká k jedné ze svých realizací Raul Pantaleo. Kromě sociální a zdravotní péči se studio TAMassociati věnuje i dalším oblastem, jako je veřejný prostor, bydlení či kancelářské budovy. Na svém kontě mají více než 15 prestižních architektonických ocenění a vystavovali například i na bienále architektury v Benátkách.
Druhým přednášejícím, kterého spolek KRUH pozval do Prahy, je Alexander Brodsky. Ruský architekt a sochař žijící ve Švýcarsku nyní vyučuje na prestižní univerzitě ETH Curych. V 80. letech dosáhl uznání a popularity jako člen skupiny tzv. „papírových architektů“, která odmítala přijmout státem podporovanou architekturu nízké kvality a standardizovaného bydlení. Skupina vytvářela komplikované a nerealizovatelné návrhy, jež značně kontrastovaly se strohým utilitarismem tehdejšího Sovětského svazu. Alexander Brodsky se věnuje také umělecké činnosti, vystavoval například v londýnské Tate Modern.
Přednáška Raula Pantalea a Alexandra Brodského se uskuteční ve čtvrtek 1. listopadu od 19.30 hodin v Centru architektury a městského plánování CAMP – IPR Praha. Vstup je 80 Kč pro studenty a 100 Kč pro dospělé, lístky jsou dostání na GoOut.cz. Přednáška bude v angličtině. Více informací najdete na www.kruh.info