Jak správně překládat

foto Bruce Mars / Pexels
foto Bruce Mars / Pexels

Potřebujte přeložit článek do školy? Nebo překládáte texty v práci, přestože vaší profesí je něco úplně jiného? Pokud je to i váš případ, čtěte dál. Přinášíme vám totiž pár základních tipů, jak správně překládat. 

Nejprve je třeba zmínit, že na kvalitních překladech se nevyplácí šetřit. Pokud se jedná o důležité dokumenty, najděte si dobrou překladatelskou agenturu. Budete mít totiž jistou, že překlady budou kvalitní a bez chyby.

Asi není nutné zdůrazňovat, že pro překládání potřebujete jazyk umět na dobré úrovni. Další důležitou připomínkou je i to, že správně by se mělo překládat pouze do rodného jazyka (ne naopak). Ideálně byste měli překládat například z angličtiny do češtiny a ne opačně. 

Držte se zdroje a zbytečně nezasahujte do obsahu

Hlavním cílem překladu je převést text z jednoho jazyka do druhého. Překladatel by se tohoto pravidla měl rozhodně držet. Vkládat do textu vlastní názory a myšlenky je nepřípustné. I když se v textu objevují nepřesnosti, není vaší prací je opravovat. Zásadní je držet se toho, co tvrdí autor, a také nic navíc nepřidávat. 

Nepřekládejte slovo od slova, důležité je sdělení

Další častou chybou začátečníků je to, že překládají slovo od slova. Tím jim pak většinou uniká podstata textu. Kromě toho pak některé formulace zní velice neobratně. Mějte také na paměti, že každý jazyk má jinou větnou strukturu. Není nutné se stoprocentně držet originální struktury. Kde to dává smysl, je lepší například souvětí rozdělit na dvě věty. Naopak se ale vyhněte změnám, které z hlediska přirozenosti projevu nejsou nezbytné. 

Mějte na paměti účel textu

Každý typ textu má svá specifika. Důležitou roli hraje i účel, za kterým byl text napsán. Pokud tyto věci budete mít ujasněné předem, pomůže vám to během překladu. Kromě toho vám to také napoví při vybírání stylu textu. Pokud například překládáte text odborný, je jasné, že přesnost je důležitější než čtivost. Jiné to pak bude u překladu uměleckého díla, kde je důležitá jeho estetická hodnota.

Překládání je hlavně o praxi, proto se nelekejte, pokud vám vše nepůjde hned napoprvé perfektně. 

 

Comments

comments

Vyhledat