Jak točit krásná videa? Techniku za desetitisíce mít nemusíte!

foto: Nikon
foto: Nikon

Krásné fotografie a videa se na nás v záplavě hrnou odevšad. Na vizuální poutavosti je dnes postavená veškerá reklama, ale také tvorba značné části umělců a fungování sociálních sítí. Máte také chuť kromě hezkých statických fotek umět vytvořit i parádní videa?

Pokud ano, možná si říkáte, že všechny ty skvělé věci od vašich oblíbených tvůrců na youtube nebo instagramu vypadají tak dobře právě proto, že jsou natáčené pomocí techniky za velké desetitisíce (až statisíce). A protože vy tolik investovat nechcete, nebo nemůžete, nikdy tak super výsledků nedosáhnete… Nenechte se mýlit! Mnoho kreativců totiž dokáže doslova kouzlit i se zcela základními modely digitálních zrcadlovek. Samozřejmě, že všechno chce cvik, světelné podmínky, a především dobrý nápad – ale se znalostí základních postupů a pravidel pro vás bude cesta za vysněnými výsledky mnohem jednodušší 😊 Inspirujte se tipy tvůrčího dua Czech Vibes, které jsou zaměřeny právě na natáčení se základním modelem zrcadlovky pro začátečníky, a to Nikonem D5600.

Za pseudonymem Czech Vibes se skrývají dvě nadaná děvčata. Magdalena Fukanová a Marketa Polášková svojí tvorbou oslovují fanoušky po celém světě. Umožňují jim to nejen skutečně působivé, detailně promyšlené fotky a videa, ale také síla sociálních sítích, na kterých svůj um prezentují. Na instagramovém profilu czech_vibes najdete především jejich fotografie z toulek přírodou. Youtube kanál Czech Vibes Sound pak reprezentuje propojování vizuální tvorby s hudebníky z celého světa. Důkazem jeho oblíbenosti je pokořená hranice 200 000 odběratelů a více než 48 milionů zhlédnutí jednotlivých videí. Vlastní autorské videoklipy si můžete pustit přímo na jejich webu www.czechvibes.com v sekci music videos. A jaké jsou tedy tipy Czech Vibes pro tvorbu krásných videí? Můžete si je přečíst níže, nebo pustit v tomto videu.

 

  • Ostřete manuálně
    U digitálních zrcadlovek máte na výběr mezi mauálním a automatickým ostřením. U automatického ostření bývá často při natáčení videa problémem tzv. přeostřování. Tedy zjednodušeně to, že automatika fotoaparátu vyhodnotí jako vhodný objekt pro zaostření něco jiného, než zamýšlíte vy. Nebojte se proto ostřit manuálně a budete mít svoji zrcadlovku plně pod kontrolou. Čím vyšší si nastavíte clonové číslo, tím více budete mít ostrých záběrů – ideálně v kombinaci se širokoúhlým objektivem.

 

  • Kontrola ostření
    Zjistěte si a naučte se, jakým způsobem můžete na své zrcadlovce použít funkci kontroly ostření. U Nikonu D5600 stačí v režimu videa zmáčknout na hlavním ovládacím panelu fotoaparátu tlačítko se znakem plus a na displeji si hned ostrost obrazu ověříte.

 

  • Natáčejte v profilu Flat/Plochý
    Flat profil (u zrcadlovek Nikon najdete v nabídce Picture control) vám zajistí velký dynamický rozsah, díky kterému budete moci snadněji upravovat barvy ve videu. Pro vysvětlení, dynamický rozsah (někdy také tonální rozsah, anglicky dynamic range) představuje poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem ve scéně. Nezáleží ale na celkové světlosti obrazu, jde o rozpětí světel a stínů zachycovaných optikovu fotoaparátu.

 

  • Usnadnění úpravy ISO
    Hodnotu ISO (citlivost na světlo) je ideální při natáčení videí opět nenechávat na automatice, ale raději nastavovat ručně podle aktuální kvality a intenzity okolního světla. Abyste nemuseli pokaždé pro úpravu hodnoty ISO složitě vstupovat do menu fotoaparátu, naučte se používat zkratku pomocí funkčního tlačítka (Fn). Při jeho podržení stačí otáčet ozubeným kolečkem zrcadlovky a tím zvyšovat nebo snižovat hodnotu ISO. Na Nikonu D5600 najdete funkční tlačítko na levé straně fotoaparátu.

 

  • Kontrola expozice
    Míra expozice znamená, jakému množství světla z natáčené scény je vystaven senzor fotoaparátu. Když je světla moc, tedy obraz je přeexponovaný, bude výsledné video příliš světlé a zaniknou v něm detaily v místech s jemnějším kontrastem. Naopak pokud je obraz podexponovaný vlivem malého množství světla, bude vaše video příliš tmavé. Když je okolo vás hodně světla, může pak být problematické kontrolovat expozici jen přes obraz na displeji. V takové chvíli se spolehněte raději na rysku kontroly expozice, která vám jednoduše znázorňuje, jestli je expozice optimální, příliš malá nebo příliš vysoká – a opět pomocí ovládacího kolečka máte možnost ji upravit.

 

  • Stabilizace obrazu
    Pokud nemá samotné tělo vašeho fotoaparátu stabilizaci obrazu (a mnoho základních zrcadlovek ji nemá), zaměřte se určitě na výběr objektivů, které stabilizaci nabízejí. Bývají označené jako VR (tedy Vibration Reduction). Před natáčením se pak vždy ujistěte, že máte VR zapnuté, pokud je u objektivu jeho aktivace volitelná pomocí tlačítka. Jedná se o skutečně skvělého pomocníka pro natáčení tzv. z ruky, což pro vás bude ze začátku jistě nejčastější, a tak oceníte, že obraz nebude roztřesený.

Comments

comments

Vyhledat