Jak využít drony k záchraně životů? Jan Mittner hledá řešení

foto Vodafone
foto Vodafone
Vodafone spustil nový ročník platformy #jetovtobě, která se tentokrát zaměřuje na povolání budoucnosti, a dal dohromady tým odborníků. Je to skupina mladých, stejně smýšlejících lidí, kteří patří ke špičkám ve svém oboru. Několik z nich se umístilo i v prestižním žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes.
Cílem těchto ambasadorů je najít pomocí výzev mladé lidi, se kterými mohou problematiku povolání budoucnosti nejen prodiskutovat, ale zároveň jim umožnit si tyto profese vyzkoušet v praxi.
První výzvu projektu Vodafone #jetovtobě rozjel Jan Mittner, nejlepší český závodník s drony a majitel týmu Rotorama. Spolu s Vodní záchrannou službou ČČK hledá způsob, jak drony využít v tom nejdůležitějším – záchraně lidských životů.

 

Můžete se nám představit? Vím, že si děláte doktorát na VŠE, ale zajímá nás i co vás baví, kde žijete…

Doktorát na VŠE jsem naštěstí už dokončil, ale toto byla pro mě spíše doplňková aktivita. Odmalička jsem programoval, a to zejména webové stránky a aplikace. Po prodeji jednoho z našich internetových projektů jsem se pak realizoval ve svém životním koníčku, což je létání ve všech možných podobách. Z koníčku se pak částečně stala zase práce ☺ Jinak žiju posledních 13 let v Praze, ale brzo se mám v plánu vrátit zpátky na Vysočinu, ze které pocházím.

Už roky se věnujete webovým aplikacím… mají ty dnešní vůbec něco společného s těmi, které vznikaly v začátcích vaší kariéry? Snad jen ten web?

Webové stránky a aplikace se za těch více než 15 let, co jsem se jim aktivně věnoval, posunuly samozřejmě zcela zásadně. Neustále se mění používané technologie a i díky tomu se zlepšuje uživatelský prožitek, nicméně základní princip zůstává stejný.  

Tento předmět i vyučujete, jak to probíhá?

Vyučoval jsem několik let vývoj webových aplikací na VŠE. Cca 50 studentů dochází na přednášky, kde se věnují projektu spíše z manažerského a byznysového pohledu, a na cvičeních se pak učí technologii, pomocí které mohou aplikace vytvářet.

 

DRONY MEZI PYLONY

Kromě dalších projektů se věnujete dronům, kvůli nim si dneska povídáme. Co si máme představit pod pojmem “vývoj a prodej vybavení pro závodní FPV drony”?

Dronům se po pracovní stránce aktuálně věnuju většinu svého času. Začalo to tak, že jako fanoušek všeho, co létá, jsem před asi 4 lety postavil svůj první FPV dron a naprosto jsem tomu propadl. Když se mi pak uvolnily ruce po prodeji Jízdomatu, pustil jsem se do dronů i profesně a začal budovat Rotoramu.  

Jak se s drony závodí? Myslím, že jste v tomhle docela úspěšný…

S drony se v zásadě závodí jako s čímkoliv jiným – je nachystaná trať tvořená různými překážkami (brány, pylony, stromy, prakticky cokoliv) a cílem je proletět ji rychleji než ostatní piloti. Podařilo se mi vyhrát nebo skončit na bedně na několika mezinárodních závodech, nyní se ale více soustředíme na celý 4členný závodní tým Rotoramy, který aktuálně vede žebříček světové série závodů Drone Champions League.

 

 

MÁTE POCIT, ŽE LÉTÁTE

A co je na nich tak super?

Naprosto jiné a naprosto skvělé na FPV dronech je ta zkratka FPV – first person view. Dron (resp. „koptéra“, jak se v komunitě spíše říká) má na sobě vpředu kameru a pomocí videovysílače je přenášen obraz do brýlí, které má pilot nasazeny na hlavě. Protože přenos obrazu je s naprosto minimálním zpožděním, má pilot velmi silný pocit, že v koptéře sedí a řídí ji přímo z ní. Díky tomu máte pocit, že sami létáte. Jakmile koptéru pilot dostane trochu do ruky a začne ho více poslouchat, každý potvrdí, že ho tento pocit provází ☺ Zároveň jsou použité drony velmi rychlé a velmi odolné, takže s nimi můžete létat třeba půl metru nad zemí a těsně kolem překážek rychlostí přesahující 140 km/h. Ještě více fascinující je zrychlení – z nuly na sto závodní koptéra zrychlí za jednu vteřinu.

Vaše plány jsou ovšem i docela jiné, plánujete využití dronů pro záchranáře – co jsou priority takového projektu, co je cílem?

FPV drony se dokážou při řízení zkušeným pilotem pohybovat i omezeným prostorem s takovou rychlostí a přesností, která doposud nebyla možná. Díky tomu je možné je využít např. na rychlý průzkum situace, což je scénář, který jsme testovali se záchranáři.  

foto Vodafone

V čem jsou drony užitečné i nedronující veřejnosti?

Průmyslové využití větších dronů může výrazně zlevnit nejrůznější činnosti, které se dříve musely dělat z letadel či vrtulníků. Nedronující veřejnost si také může ve filmech užívat spousty hezkých záběrů, které by se jinak než z dronu natočit nedaly. Jinak závodní drony slouží hlavně pro zábavu a pro uspokojení touhy létat, kterou řada lidí má ☺.

Jak jste se dostal k setkání s projektem #jetovtobě a jak probíhá vaše interakce? Co si od spolupráce slibujete?

Ohledně projektu #jetovtobě mě oslovili lidé okolo Vodafonu, přičemž se mi myšlenka hned zalíbila. Praktické využití dronů se přímo nabízí a namotivovat mladé lidi, aby se této oblasti začali věnovat, mi přišlo jako dobrý nápad. Věřím, že se nám to alespoň trochu podařilo.

Ptát se někoho s tolika aktivitami na další plány či expanzi je až trochu podivné, ale přece… máte v merku nějaké další věci, kterým jste se ještě nevěnoval?

Věnuju se většinou tomu, k čemu mám nějaký dlouhodobý vztah a navíc tam objevím prostor pro seberealizaci. Aktuálně mám ale pocit, že jsme zdaleka nevyčerpali téma dronů a všech dalších úžasných věcí, které umějí létat ☺

 

Další informace a více výzev třeba právě pro vás najdete na https://www.vodafone.cz/jetovtobe

3. výzva 14.9. – ambasador progamingový tým ESUBA – nejúspěšnější český esport tým
Nejznámější a nejprofesionálnější český gamingový tým eSuba již zaměstnáním budoucnosti žije. Gaming je nejrychleji rostoucí sportovní odvětví. Mluví se dokonce o oficiálním zařazení gamingu do programu Olympiády! Profesionální hráči jsou již zaměstnáváni v mezinárodních týmech, jejich platy raketově rostou, jsou to skutečné celebrity mezi mladými. Zároveň se připravují jako sportovci – mají trenéry koordinace, kondice atd. eSuba založí akademii – jakýsi B tým, v jehož rámci bude vychovávat talenty a hledat nové hráče.
4. výzva jaro 2019 – ambasador JAN LUKAČEVIČ – první český marsonaut
Jan Lukačevič je vědec spolupracující s NASA. Jan dá dohromady tým mladých vědců, kteří budou pěstovat zeleninu takovým způsobem, který se má co nejvíce přiblížit tomu, jak se bude v budoucnu pěstovat na Marsu. Až zeleninu s pomocí svých znalostí a nejmodernějších technologií vypěstují, zpracují ji podle originálních receptů a budou ji prodávat v pop-up obchodě jako «jídlo z Marsu». Jan Lukačevič je totiž také skvělý kuchař!

Comments

comments

Vyhledat