Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Ostravská písničkářka Nika / Foto Martin Chylík
Ostravská písničkářka Nika / Foto Martin Chylík

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

Soutěž Jazzfruit je otevřena široké paletě jazzových stylů a je příležitostí pro mladé hudebníky věnující se jak tradičnímu jazzu, tak nejrůznějším crossoverům otevírajících jazz dalším hudebním vlivům. Soutěž pořádaná festivalem Mladí ladí jazz byla vyhlášena ve dvou kategoriích – české a mezinárodní. Vítěz mezinárodní kategorie, určené pro hudebníky do 35 let, si odnese finanční odměnu 1000 EUR, voucher od Kytary.cz či kvalitně zpracovaný záznam živého vystoupení. Výherkyně juniorní kategorie pro české hudebníky do 26 let získala koncert v Paříži, voucher od Kytary.cz i kvalitní nahrávku živého vystoupení a v neposlední řadě možnost zahrát si po boku finalistů mezinárodní kategorie.

„Ambicí soutěže Jazzfruit je představit každoročně ty nejtalentovanější mladé skupiny z Česka i ze zahraničí, které se věnují tradičnímu jazzu, ale rovněž originálně posouvají jeho hranice. Velmi nás těší narůstající zájem kapel o účast v soutěži. V letošním roce se přihlásilo 72 kapel, což je o necelých 30 více než minulý rok,“ říká Jan Gregar, ředitel pořádajícího festivalu Mladí ladí jazz. Do soutěže se mohly hlásit kapely z Česka, Německa, Polska, Slovenska, Rakouska a letos poprvé i z Maďarska. O složení finálového koncertu rozhodla porota, v níž zasedli hudební dramaturgyně a promotérka Barbora Šubrtová, skladatel, kytarista a producent Igor Ochepovsky, šéfredaktor magazínu Frontman.cz a nezávislý PR manažer Zdeněk Neusar, ředitel Jazzclubu Tonne v Drážďanech Steffen Wilde a hlavní dramaturg festivalu Mladí ladí jazz Adam Kaňa. Tato porota také rozhodne o vítězi 27. září. 

Polská skupina Ninja Episkopat

První z finalistů soutěže Jazzfruit, skupina Searching for Home, se vyznačuje jedinečným zvukem na pomezí jazzu, funku, popu a world music, silnými melodiemi, pestrými aranžemi i improvizací. Kapelu tvoří talentovaní muzikanti z celého Německa, kteří studovali na hudebních univerzitách v Berlíně, Stuttgartu, Lipsku a Drážďanech a spolupracovali s řadou špičkových umělců jako jsou Max Mutzke, Milan Svoboda nebo Samuel Rösch. Své loňské album „Hidden Errors“ kapela natočila v legendárních Bauer Studios v Ludwigsburgu a podílel se na něm i známý jazzový pianista Hannes Stollsteimer. Členy Searching for Home jsou Lina Ida Wutzler (zpěv), Johannes Kellig (elektrická baskytara), Jeremias Wagler-Wernecke (elektrická kytara), Hakim Azmi (klávesy), Florian Anger (bicí), Hannes Weidauer (trubka), Markus Rethberg (saxofon) a Johann Giesecke (trombon).

Polští finalisté Ninja Episkopat se označují jako „nemanželské dítě pandemie, sociálních médií a všeobjímající nudy, kterou jsme zažívali v roce 2021“. Trio ve složení Mojżesz „Moses“ Tworzydło (kytara), Alex Clov (saxofon) a Patrycja „Paczi“ Wybrańczyk (bicí) vytváří fúzi elektroniky, současné a improvizované hudby a v jejím projevu se mísí jemnost i primitivismus. Skupina má za sebou koncerty na mnoha pódiích v Polsku i účast na slavném festivalu Soundrive v Gdaňsku.

Vítězka domácí kategorie Junior, Veronika Boráková alias Nika, je jednadvacetiletá zpěvačka a skladatelka, která na jaře loňského roku vydala uhrančivý debut „Flesh & Soul“. Absolventka Janáčkovy konzervatoře v oboru skladba ve své tvorbě osobitě zpracovává žánry jako jazz, pop, folk i alternativa. Její texty se vyrovnávají s širokým spektrem témat od osobních vztahů přes přetvářku a manipulaci až po fyzické a psychické násilí. Nika hraje od čtyř let na klavír, první skladby začala psát v šesti, ovlivnil ji rock, syntézy jazzu i klasická hudba. Letos vystoupila na festivalu Colours of Ostrava a její doprovodnou skupinu tvoří bubeník Jonáš Bjolek, klavírista Pavel Duda a baskytarista Nicolas Gatto.

Finálove soutěže Jazzfruit v klubu Jazz Dock uzavře vystoupení loňského vítěze, formace Marcin Pater Trio. Založil ji absolvent hudební akademie v polských Katovicích, vibrafonista Marcin Pater, jehož spoluhráči jsou Mateusz Szewczyk (kontrabas, baskytara) a Adam Wajdzik (bicí). Trio má za sebou vystoupení na prestižních polských i mezinárodních jazzových festivalech v Evropě i v Asii a vítězství v soutěžích Sibiu Jazz Festival nebo Jazz nad Oddrą.

Německá formace Searching for Home

Za dobu existence soutěže se na prvních místech předchozích ročníků umístili třeba Igor Ochepovsky (CZ), Nicola Guida (IT), Ľubomír Gašpar Cimbal Project (SK), Silva Šírová Sextet (CZ), D.A.S. Trio (HU), Jay Delver (CZ), Uthando (CZ), nebo naposledy Marcin Pater Trio (PL).

Festival Mladí ladí jazz nabízí po celý rok koncertní sérii zahraničních i domácích hudebníků, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Každoročně také pořádá Open air na Karlově náměstí v Praze k oslavě mezinárodního dne jazzu a letos poprvé nabídne 28. října v Holešovické tržnici nový festivalový formát Mladí ladí FEST, na kterém mimo jiné vystoupí jeden z nejvýraznějších britských hudebníků Alfa Mist, americký baskytarista a držitel Grammy MonoNeon nebo zpěvačka Yarah Bravo.

Vstupenky pořídíte na GoOut a JazzDock.cz

 

Více informací najdete na webu, facebooku a instagramu: 

www.mladiladijazz.cz/jazzfruit/

www.facebook.com/mladiladijazz/

www.instagram.com/mladiladijazz/

 

 

Comments

comments

Vyhledat