JAN BURIAN připravuje ke svým 70. narozeninám autorský pořad
JAN BURIAN připravuje ke svým 70. narozeninám autorský pořad s názvem „Autoportrét 70 aneb Veselý pořad o zpackaném životě jednoho umělce“.
Písničkář, spisovatel, dokumentarista a kulturní aktivista Jan Burian vystoupí se svými hosty v neděli 27. 3. 2022 v pražském divadle Archa na netradiční oslavě svých 70. narozenin. Během večera se představí umělci různých žánrů, s nimiž Burian během života spolupracoval (Jiří Dědeček, Daniel Fikejz, Jiří Burian, Dušan Navařík, Zdeněk Dočekal, Magda Šebestová, Vít Klusák, Filip Remunda, Pavel Klusák a další). „Bude to večer plný vyprávění, ukázek z filmů, videoklipů a TV pořadů, písní a snad i tanců,“ slibuje oslavenec. Trochu s obavami ale především s radostí plánuje svůj originální scénický autoportrét, který začne ve 20 hodin a jemuž bude předcházet neformální setkání s hosty i diváky ve foyer od 19 hodin.
Není náhodou, že oslava proběhne v divadle Archa, kde Jan Burian opakovaně vystupuje od jeho založení v roce 1994, a kde v poválečných letech provozoval divadlo D34 jeho otec E. F. Burian. Ve stejném prostoru se pak v nedávných dobách v různé míře uskutečňovaly i rozličné umělecké aktivity tří dětí Jana Buriana (synové Jan Burian a Jiří Burian a dcera Zuzana Burianová)
Autoportrét 70 nebude žádným sentimentálním vzpomínáním na to, co bylo a už není, ale slavnostním zastavením v proudu neustávající Burianovi práce a tvorby. To nejaktuálnější autor představí v závěru večera, kdy bude pokřtěna Zpívající kniha aneb Život ve škvíře 1970–2020 (Galén 2022). Jde o soubor všech Burianových písňových textů opatřených odkazy na audionahrávky.
Vydavatel o Zpívající knize (text na zadní stranu přebalu knihy):
Písňové texty Jana Buriana patří od sedmdesátých let k tomu nejlepšímu, co v novodobé české zpívané poezii vzniká. Od počátku byly vedle své zpívané podoby i tištěny a čteny jako plnohodnotná poezie. A vzbuzovaly velký čtenářský zájem i dobové polemiky.
Kniha, kterou držíte v rukou, shrnuje všechny Burianovy písňové texty. Nejsou řazeny chronologicky, autor sám je rozdělil do tematických oddílů, shrnujících texty z různých dob. Má to své opodstatnění: vidíme, že Burianova zpívaná poezie je obdivuhodně celistvá, bez výkyvů kvality či bloudění ve slepých uličkách. Jan Burian je mistr rýmu, pevné formy, jasného a přímého pojmenování a zřetelné pointy. Tematické oddíly dávají vyniknout různým polohám jeho talentu: vedle písní milostných zde najdeme poezii existenciální, společensko-kritickou, satirickou, nonsensově hravou i vážnou a duchovní. Kód u každého textu nabízí čtenáři mimořádnou a atraktivní možnost si text propojit s hudbou a píseň si poslechnout.
Lubomír Houdek, vydavatelství Galén
Před deseti lety, v době Burianových 60. narozenin, vyšla zásadní publikace, kterou se vypořádal s odkazem svého otce Nežádoucí návraty E. F. Buriana (Galén 2012)
Na konci minulého roku vychází životopisná kniha o autorově matce, divadelnici a spisovatelce Zuzaně Kočové nazvaná Protančit život aneb Vždycky se dá něco dělat (Galén 2021),
Kniha Protančit život představuje dramatičku a spisovatelku Zuzanu Kočovou (1922-1988) koláží jejích pečlivě vybraných deníkových zápisků, dobových textů, článků a ohlasů, které komentuje její syn Jan Burian s odstupem téměř padesáti let. Vznikl tak neobyčejně plastický portrét této významné osobnosti české divadelní kultury tehdejší doby.
V současné době vydavatelství Galén připravuje rovněž druhý díl autorových vzpomínek z let 1992 – 2020 s názvem Co jsem nezapomněl aneb Z deníku potulného písničkáře II. (první díl vyšel v roce 2021).
V nedávné době vyšla dvě Burianova hudební alba
– První láska (Galén 2020), rockové album s kapelou Jan Burian Band
– Noční tanec (Galén 2021) – intimní písně s klavírem
Jan Burian odehrál od roku 1970 přes 5000 koncertů.
V posledních letech uskutečnil také několik desítek bytových koncertů.
Kromě hudby se Jan Burian věnuje psaní fejetonů (zatím vyšly v pěti knihách) a knih o cizích zemích, kterým odmítá říkat cestopisy (Sága o cestě na Island, Výlet do Portugalska, Chilský deník aj.) Při jejich psaní často čerpá z vlastní zkušenosti průvodce turistů.
Podnítil vznik Muzikálu třetího věku, který měl premiéru v listopadu 2018.
Divadelní spolek BodyVoiceBand připravil ke svému pátému výročí premiéru autorské inscenace Jaroslavy Šiktancové a Elišky Vavříkové, na jejímž začátku stála nabídka písničkáře a hudebníka Jana Buriana. Ten dal BVB k dispozici 22 svých písní. Režisérka Jaroslava Šiktancová a choreografka Eliška Vavříková z nich zhruba polovinu vybraly a stvořily Muzikál třetího věku – svébytnou tanečně hudební inscenaci, která hovoří o všedních podobách stáří.
Je zakladatelem a dramaturgem sdružení Osamělých písničkářů (od roku 2002).