Jaro je tu! A oči mohou trpět…
Na jaře se probouzí příroda, začínají hřát první ostřejší paprsky a konečně můžeme začít odhazovat bundy a kabáty a začít se věnovat zahrádkám i outdoorovým aktivitám. Právě sluneční UV záření, větrné počasí, všudypřítomný pyl a kutilské práce či sport venku mohou představovat riziko pro naše oči. Podívejte se, jaké nástrahy na vás na jaře číhají, a jak jim čelit.
Ach ty alergie…
Pylové alergie, vyvolané pyly ze stromů, trav či dalších rostlin, jsou nejčastějším typem alergií. Podle informačního webu PylováSlužba.cz trpí pylovou alergií až 40 % lidí v Evropě a za posledních 20 let se například počet alergiků na pyl břízy zvýšil 3×[1]. Pylová sezóna začíná prakticky už v předjaří. Když je hezké počasí, mohou kupříkladu alergici na olši či lísku pociťovat problémy už v únoru. Teplota vzduchu, atmosférické srážky, vítr a sluneční záření, ovlivňují množství pylu ve vzduchu.
Kromě rýmy a kašle se mohou pylové alergie projevovat také slzením a pálením očí či jejich natékáním. Typickým příznakem alergické reakce je bledý, průhledný a vodnatý otok oka. Když se alergen dostane do očí, způsobuje podráždění oční spojivky, která se zanítí. „Nejdůležitější je zamezení kontaktu s alergenem, takže v době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší, raději co nejméně vycházejte ven. Při příchodu domů pak je vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.