Nominace na Vinylu a plán vyhlášení
Druhé album raperů 58G a electro-písničkářského dua něco něco i debutová alba elektronických producentů Olivera Torra a Ursuly Sereghy letos v kategorii Deska roku nominovala porota hudebních cen Vinyla. Ursula Sereghy dále aspiruje na ocenění Objev roku, společně s raperkou Arletou, královnou českého hyperpopu Miss Petty a postpunkovými sinks. Čtyři nominované má pro shodný počet hlasů rovněž kategorie Počin roku, kde byly nominovány aktivity vydavatelství Gin & Platonic, aktivity producentského týmu Heartnoize Promotion, aktivity Stoned to Death Records a kompilace Liptov. Slavnostní vyhlášení cen proběhne 23. února 2022 v pražském Lucerna Music Baru.
NOMINACE 2021
DESKA ROKU
58G – 58 tape Vol. 2
něco něco – Útržky
Oliver Torr – Fragility of Context
Ursula Sereghy – OK Box
OBJEV ROKU
Arleta
Miss Petty
sinks
Ursula Sereghy
POČIN ROKU
Aktivity Gin & Platonic
Aktivity Heartnoize Promotion
Aktivity Stoned to Death Records
V/A – Liptov
Rapové trio 58G na svém druhém albu 58 tape Vol. 2 vypráví svůj příběh o cestě vzhůru, ale zároveň tvrdí, že vrchol je ještě před nimi. Loni ve Vinyle zabodovali jako objev, nyní aspirují na hlavní ocenění Deska roku. Stejnou šanci na ocenění v této kategorii má hudebník a producent Oliver Torr, jehož debutové album Fragility of Context je fúzí elektroniky a melancholického písničkářství a v daném čase zafungovalo jako určitá forma terapie. Uspět se svou druhou nahrávkou Útržky, která je kombinací synth-popu a písničkářského minimalismu, může také duo něco něco, za nímž stojí zpěvačka Alžběta Trusinová a zpěvák, kytarista a producent Tomáš Tkáč. Čtvrtou nominovanou desku OK Box vydala mladá hudebnice Ursuly Sereghy. Ta se k experimentální elektronice dostala přes jazz a hru na dechové nástroje a s Vinylou se poprvé protnula už před dvěma lety jako saxofonistka tehdy nominované kapely Metastavy.
„Uplynulý rok přál albům, do nichž hudebníci otisknuli svůj osobní příběh a životní zkušenost. Pro Olivera Torra byl jeho debut terapií a cestou ven z těžké životní situace. Civilnosti a lidství je plné i album dvojice něco něco. Velmi osobní je také nahrávka Ursuly Sereghy, která se během tvorby svého debutu dokázala odstřihnout od všech rozptýlení a v diskomfortu chaty hledala sama sebe a nové způsoby, jak žít i tvořit. Autenticitu syrové výpovědi do české rapové scény na nové nahrávce vrací také 58G,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Pavel Uretšlégr.
V kategorii Objev roku, kde se znovu objevuje Ursula Sereghy, porota nominovala výraznou raperku Arletu, která s žánrem pracuje tak, jako v Čechách zatím nikdo. Vzkazy sexistům i temné intimní zpovědi o úzkostech noří do ponurých abstraktních beatů. Angažovaný ve své tvorbě je také David Daniel alias Miss Petty. Dělá futuristický taneční pop, k němuž neodmyslitelně patří i témata body positivity, bourání stereotypů a aktivismus v boji za práva LGBT lidí v Česku. Vyhlášení energickými koncerty jsou další nominovaní, trojice sinks. Hrají noise rock poučený britskou scénou osmdesátých let, ovšem provedený s intenzitou generace současné globální krize.
Mezi nominovanými na Počin roku jsou aktivity hned dvou hudebních vydavatelství. Gin & Platonic je jméno proslavené v rámci globálního kazetového undergroundu, label Stoned to Death pečuje o tři ze čtyřech posledních vítězů Vinyly – Tábor, Povodí Ohře a Pacino – a vydal už nespočet vinylů a kazet. Stále více slyšet je rovněž o producentském týmu Heartnoize Promotion, který už téměř dekádu do České republiky vozí aktuální jména světové nezávislé scény a připravuje mj. ceněný festival Jednota Polom. Velmi specifickým počinem v této kategorii je kompilace Liptov, jež staví most mezi současnou digitální generací a lidovou hudbou přežívající staletí. Na reinterpretaci folklorních písní z této slovenské vesnice se podíleli současní elektroničtí hudebníci z Čech, Slovenska i dalších zemí.
„Všechny kategorie potvrzují, že pandemie koronaviru kreativitu českých umělců neutlumila. Vychází skvělá alba a aktivní jsou také organizátoři akcí a hudebních vydavatelství, kteří ve srovnání s předchozími lety pracují ve velmi obtížných, nejistých podmínkách. A věřím, že podobnou úroveň budou mít i texty mladých hudebních publicistů a publicistek do 27 let,“ dodává za organizátory cen Tomáš Grombíř s tím, že uzávěrka druhého ročníku Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku je 31. ledna 2022, stejně jako uzávěrka výzvy pro mladé hudební producenty a producentky do 25 let Bastl Electronic Track, která je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments.
Slavnostní večer Vinyly spojený s předáváním cen ve všech kategoriích proběhne ve středu 23. února 2022 v pražském Lucerna Music Baru. Na exkluzivním koncertu zahraje kapela DVA a dva zástupci nominovaných umělců. V rámci dalších aktivit Vinyly na podzim proběhlo šest koncertů a tři workshopy Vinyla Academy.
Profily nominovaných
DESKA ROKU
58G – 58 tape Vol. 2
Vloni si jihlavská crew 58G za svůj debut 58 tape vysloužila Vinylu v kategorii objev roku, pokračování už aspiruje na nejlepší desku. Na 58 tape Vol. 2 vypráví rappeři Doktor a TK27 a producent Humla svůj příběh o cestě vzhůru, ale zároveň tvrdí, že jejich vrchol je ještě před nimi. 58G se na desce znovu pouští do žánrů jako jsou grime, UK garage, drill nebo trap a i tentokrát se obejdou bez hostů. Nepotřebují nikoho, jsou o krok vepředu před zbytkem české rapové scény, do níž vrátili autenticitu syrové výpovědi.
něco něco – Útržky
Electro-písničkářské duo něco něco debutovalo vloni albem Začíná, ale oba protagonisté už měli za sebou několik hudebních zkušeností. Zpěvačka Alžběta Trusinová působila ve skupině Neřvi mi do ucha, zatímco zpěvák, kytarista a producent Tomáš Tkáč je součástí skupiny Pris a provozuje label Divnosti (Vinyla za počin roku 2020). Společně začali hrát v roce 2019 a v něco něco míchají synth-pop s písničkářským minimalismem, který nepotřebuje ornamenty ani patos. Deskou Útržky probleskuje civilnost a lidství, ale také podivně nejistá nálada pandemické doby, v níž vznikala. Nahrávka vyšla na vydavatelství Divnosti.
Oliver Torr – Fragility of Context
Pražský hudebník Oliver Torr už stihl natočit několik kolaborací s lidmi z klubové scény, Fragility of Context ale považuje za svůj plnohodnotný debut. Na něm střídá různé polohy experimentální elektronické hudby, ale i melancholické písničkářství a album plyne jako jednolitá zvuková masa, která zve posluchače na dobrodružnou cestu. Deska fungovala v daném čase jako forma terapie, pokusil se do ní „zavřít“ své negativní myšlenky. Na natáčení se podíleli také hudebníci Aid Kid, Bílej kluk, Lvcifer nebo Sunnbrella. Nahrávku si Oliver Torr vydal vlastním nákladem.
Ursula Sereghy – OK Box
Ursula Sereghy vystudovala jazz, její sólový debut OK Box ale navazuje na vlnu dekonstruované taneční hudby. Manipulované terénní nahrávky a zvuky saxofonu se tady potkávají s abstraktními beaty a prchavými syntetickými náladami a album dává smysl jako náladová koláž. OK Box vznikl v absolutní izolaci v lesích u Slapské přehrady v čase karantény, která Sereghy dala možnost odstřihnout se od všech rozptýlení a také přepsat myšlenkové mapy, v nichž přemýšlela o hudbě. Výsledkem je vzrušující experimentální deska, která se dostala i do první stovky nejlepších nahrávek roku podle britského webu Quietus. Nahrávka vyšla na Gin & Platonic.
OBJEV ROKU
Arleta
Český rap zatím čeká na výraznější ženskou stopu, možná ji v následujících letech udělá Arleta se svým experimentálním přístupem k žánru. Rapuje od roku 2018, debutovala ale teprve vloni na nahrávce Ability To Damage Plant. Letošní EPčko Am2021 i trio následných singlů představuje rapperku odhodlanou dělat rap tak, jak v Čechách zatím nikdo. Vzkazy sexistům i temné intimní zpovědi o úzkostech noří do ponurých abstraktních beatů a zatěžkané atmosféry. Důležitou roli v její prezentaci hraje i vizualita.
Miss Petty
Z drag queen v královnu českého hyperpopu. Miss Petty dělá futuristický taneční pop, k němuž ale neodmyslitelně patří i témata body positivity, bourání stereotypů a aktivismus v boji za práva LGBT lidí v Česku. David Daniel aka Miss Petty dělá hudbu od začátku minulé dekády, souběžně se ale věnoval také dráze dragu, kde se prosadil o něco dříve než v hudbě. Miss Petty debutovala v roce 2020 a letos vydala eponymní EPčko. Spolupracuje s producenty, jako jsou Aid Kid nebo Toyota Vangelis.
sinks
Syrový post-punk s nezaměnitelným projevem frontmana, brněnské trio sinks dělá nevlídnou hudbu do nevlídných časů. Zrodili se na troskách skupiny Guilty Echoes, jsou spolu od roku 2019 a vloni vydali debutovou dlouhohrající desku, která nesla jen jejich jméno. Na ní hrají noise rock výrazně ovlivněný britskou kytarovou scénou začátku osmdesátých let, ale provedený s intenzitou generace současné globální krize. V jejich písních si podávají ruku frustrace a smutek s něhou a špetkou naděje, že někdy uvidíme na konci tunelu světlo.
Ursula Sereghy – viz výše
POČIN ROKU
Aktivity Gin & Platonic
Platforma Gin & Platonic v roce 2021 oslavila pět let a znovu o něco vyrostla. Z webového blogu zaměřeného na aktuální proudy elektronické hudby se už dříve přerodila ve vydavatelství, jehož dopad vůbec není omezený českými hranicemi. Vedle debutu Ursuly Sereghy vloni na Gin & Platonic vydali nové nahrávky londýnský producent hmurd nebo japonský hudebník, který si říká toiret status. Gin & Platonic je jméno, které už má v globálním kazetovém undergroundu zvuk.
Aktivity Heartnoize Promotion
Producentský tým Heartnoize Promotion přiváží do České republiky už skoro dekádu aktuální jména světové alternativy a ambiciózní plány jim pandemický lockdown zkřížil jen částečně. V roce 2021 zorganizovali koncerty hudebníků jako jsou Ichiko Aoba, Anna von Hausswolff nebo Squid. Uspořádali vlastní festival Jednota Polom a spolupracovali na akcích Moody Moon Noize, Žižkovská noc a Alternativa. V nabitém roce také odstartovali svoji klubovou noc Šelest.
Aktivity Stoned to Death Records
Psychedelie, kytarové experimenty nebo třeba stoner rock – ikonické logo zkouřeného medvěda se od roku 2012 objevilo na nespočtu kazet a vinylů. Pardubický label Stoned to Death se „postaral“ i o tři ze čtyřech posledních vítězů Vinyly – Tábor, Povodí Ohře a Pacino. V loňském roce přibyla do jejich katalogu meditativní deska Aurora Tomáše Niesnera, které si všimly i zahraniční hudební weby a vedle toho také hluční Rhizom Fighters a Kurvy Češi. Stoned to Death Records vydávají i zahraniční hudebníky jako je třeba Chris Cundy nebo Xiu Xiu.
V/A – Liptov
Nápad na současné reinterpretace folklorních písní ze slovenské vesnice Liptov vzešel z kolektivu žižkovského klubu Punctum. Kompilace folkloru z osmdesátých let se stala zdrojovým materiálem, který zremixovali nebo využili jako zdroj samplů současní elektroničtí hudebníci z Čech, Slovenska i dalších zemí. Mezi nimi jsou jména jako Oliver Torr, Trauma, Exhausted Modern nebo Evil Medvěd. Kompilace staví most mezi současnou digitální generací a lidovou hudbou přežívající staletí. Nahrávka vyšla na Punctum Tapes.
O Vinyle
Cenu inicioval a produkčně zajišťuje spolek Vinyla, zastoupený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V posledním ročníku 2020 za Desku roku kritici zvolili aktuální album Liebe kvarteta Tábor, Objevem roku bylo rapové trio 58G Tomáše Kučery alias TK27, Počinem roku jsou aktivity labelu Divnosti. Poprvé oceněni byli loni také mladí hudební publicisté/ky do 27 let. Cenu Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku získali hned dva autoři: Aneta Martínková a Radim Lisa. Součástí cen Vinyla je Průběžný festival Vinyla a od roku 2021 vzdělávací workshopy Vinyla Academy.
Partneři
Hlavními partnery hudebních cen Vinyla jsou společnosti Bastl Instruments a GZ Digital Media. Projekt hudebních cen Vinyla podporuje Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, statutární město Brno, Magistrát hl. města Prahy. Hlavními mediální partnery Vinyly jsou Česká televize, Deník N, Radio Wave, Radio 1, Full Moon a Frontman.cz.
Bližší informace o hudebních cenách Vinyla včetně podrobných informací k oběma výzvám naleznete na www.vinyla.cz.