Jihlava o víkendu ožije uměním, startuje festival Nultá generace 2020

Festival Nultá generace 2020
Festival Nultá generace 2020

Již tento víkend proběhne v Jihlavě 5. ročník festivalu současného výtvarného umění Nultá generace. Tradičně představí několik nadějných umělců současné scény a ve třech dnech nabídne výstavy, site specific instalace, diskuze a přednášky, workshopy, filmové projekce i hudbu.

Velkým lákadlem pro návštěvníky je zcela unikátní projekt virtuální výstavy stálé expozice kolekce děl Františka Kupky pražského Musea Kampa. Kupka je jedním z nejvýznamnějších představitelů světového umění 20. století a výstava mapuje jeho cestu k nefigurativnímu umění. Věrohodný trojrozměrný model výstavy nabídne divákům festivalu zážitek netradiční formou prostorově-vizuální instalace přímo v jihlavském Divadle otevřených dveří (DIOD). Technicky náročná instalace bude představena v testovacím provozu speciálně na pátém ročníku Nulté generace v Jihlavě. Na realizaci projektu organizátoři festivalu spolupracují s Nadací Jana a Medy Mládkových Michalem Pustějovským, umělcem a programátorem, který je absolventem pražské Akademie výtvarných umění. V roce 2013 zde dokončil magisterské studium v Ateliéru nových médií I pod vedením Markuse Huemera a za svou diplomovou práci obdržel ocenění Connext Award.

Jako každý rok, zajímavý bude také doprovodný program festivalu. Pozvání do diskuzního bloku přijali například Michal Novotný, ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní Galerie, Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO v Ostravě a kandidát na ředitele Národní Galerie, nebo Jan Smetana, ředitel Musea Kampa a Nadace Jana a Medy Mládkových. Diskutovat se bude nad tématy digitalizace umění a jeho zpřístupňování online, nebo financování umění a kultury v době krize. Ptát se budeme i na to, jakou pozici má digitální umění na českém trhu s uměním. Festival nabídne většinu programu také online, formou živých přenosů na sociálních sítích.

“Do dialogu poprvé přivádíme tvorbu čtyř nejosobitějších umělkyň Nulté generace. Ač každá z nich používá jiné prostředky k vytvoření kritického dialogu o našem vztahu k výtvarnému jazyku, k soudobým sociálně politickým procesům a v neposlední řadě k divákově reflexi vlastních hodnot a zkušeností, tak se díla navzájem prolínají v jejich strategickém zkoumání vztahů mezi skladbou obrazových a vyjadřovacích prvků.” dodává Miloslav Vorlíček, zakladatel galerie současného umění lítost, který je letošním kurátorem hlavního výstavního bloku.

Oblíbenou částí programu jsou také projekce filmů. Program tradičně nabídne Ozvěny Famufestu s přehlídkou studentských prací FAMU nebo práci mladého filmaře Martina Páva. Osobně zde uvede svůj film Kibera: Příběh slumu, který vyhrál cenu diváků na dokumentárním festivalu MFDF Ji.hlava, Speci

Comments

comments

Vyhledat