Kam na Vánoce? Pár tipů

Foto Acton Crawford via  unsplash.com
Foto Acton Crawford via unsplash.com

Štědrý večer! Bramborový salát sněden, dárky rozbaleny, stromeček shořel. Co dál? Pro ty, kteří nechtějí během svátků vánočních sedět doma, přinášíme pár zajímavých tipů.

24. 12. od 22:00 Elena Sonenshine Christmas Trio / Jazz Dock 

Jazzová zpěvačka Elena Sonenshine potěší poklidným komorním recitálem v triové sestavě pouze s klavírem a kontrabasem. Její smysl pro rytmus, sametový hlas a perfektní frázování potěší všechny příznivce vokálního jazzu. Na programu budou především známé standardy a několik písní s vánoční tématikou.

24. a 25.12 Menu a program v hotelu Mandarin Oriental

Štědrý den se bude slavit čtyřchodovou večeří se zimní tematikou doplněnou proseccem, vánočními sušenkami, krásnou výzdobou a lahodnými možnostmi také pro vegetariány. Slavnostní konec roku hotel uspořádá v duchu multikulturních chutí a vůní, servírovat se totiž bude koktejlová večeře formou bufetu plná specialit z Východu, včetně sushi, ústřic a dalších asijských pochoutek a dezertů. Vedle nečekaných chutí se hosté dočkají také hudebního doprovodu.  Podrobnosti a rezervace najdete na webu hotelu.

Kouzelná Rybovka Matěje Formana a Pražských symfoniků

Již třetí sezónu se na předvánočním repertoáru FOK objevuje scénicky zpracované provedení Rybovy České mše vánoční Matěje Formana a již třetí sezónu se těší velké oblibě. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK letos opět uvede toto velkolepé představení s pestrobarevnými kulisami, dřevěnými loutkami a kostýmovanými pěvci v kostele sv. Šimona a Judy i ve Smetanově síni Obecního domu. Vstupenky koupíte na stránkách FOK.

  • 20. prosince 2023 od 19:30, Obecní dům
  • 21. prosince 2023 od 18:00, Obecní dům
  • 25. prosince 2023 od 15:00 a od 18:00, kostel sv. Šimona a Judy Fwd: Bachovo Vánoční oratorium – TZ FOK

24. 12. 21:30 Ježuch v Aeru: Život Briana

Ve své době vyvolal Život Briana skandál kvůli neúctě k církvi, dnes zbyl velice zábavný snímek parodující příběh o Ježíši. Brian se totiž narodil ve stejný den jako Mesiáš, se kterým si ho všichni pletou a způsobují tak spoustu absurdních gagů. Hlavní hrdina se připojuje k Lidové frontě Judee, aby pomohl svou zemi osvobodit od nadvlády Římanů…

24. 12. 20:00 Koncert bez smokingu / rádio Classic Praha 

Nikam se vám nechce? Seďte doma a z tepla ušáku nalaďte Rybovku na rádio Classic Praha . Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídí Vojtěch Spurný. Kromě České mše vánoční Jana Jakuba Ryby uslyšíte: František Xaver Brixi: Aria pro Natali Domini in G „Quem vidistis pastores“, František Václav Habermann: Pastorela in G „ Ad cunas mecum pastores“ a Antonín Laube: Pastorela in G „Dormi, o Jesule“.

Před sychravým počasím se o svátcích můžete ukrýt třeba ve skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě. Mějte jen na paměti, že otevírací doba je zkrácena do 14 hodin. V zahradě je také připravena cesta s tematickými zastaveními, která návštěvníky dovede do Betlémské jurty Divadla bratří Formanů a jejich přátel. V nomádském přístřešku pak příchozí najdou panorama s vyobrazením betlémského příběhu narození Ježíše.

Do Zoologické zahrady Praha zase můžete přinést zvířatům dárky v podobě krmiva a zúčastnit se vánočních komentovaných krmení a setkání.

ZOO Praha: Vánoční komentovaná krmení a setkání:
– 10.00 krmení hrabáčů,  Africký dům
– 10.30 krmení klokanů obrovských a klokanů rudokrkých, Darwinův kráter
– 11.00 krmení tučňáků, Pavilon tučňáků
– 11.00 setkání u kočkodanů, Rezervace Dja
– 11.15 setkání u štětkounů, Rezervace Dja
– 11.30 setkání u goril, Rezervace Dja
– 12.30 setkání u žiraf, Africký dům
– 13.15 setkání u slonů, Údolí slonů
– 13.30 trénink lachtanů, expozice lachtanů

Děti do 15 let mají 24. – 26. prosince vstup do zoo za symbolickou 1 Kč.

Vánoce u telky? Proč ne! Streamovací portál DAFilms uvádí svůj tradiční předvánoční program Best of DAFilms. Jeho kurátoři vybrali TOP 25 z českých i zahraničních snímků, které dafilms.cz uvedl v roce 2023. Do výběru se dostaly divácky nejsledovanější dokumenty Zkouška umění, Velké nic a Šťastně až na věky. Mezi hranými filmy jsou oceňované novinky Všechno, všude, najednou, Drive my car, Světlonoc, ale i kultovní Sedím na konári a je mi dobre z letošní rozsáhlé retrospektivy Juraje Jakubiska a Spiklenci slasti z přehlídky filmů Jana Švankmajera.

Pro ty, kteří běžně do kostela nechodí, jsou právě Vánoce dobrou příležitostí pro jeho návštěvu. Server earch.cz přinesl přehled kostelů, které kromě své duchovní funkce vynikají i zajímavou architekturou.

A co třeba vyrazit na výlet?

Na Štědrý den a o svátcích můžete vyrazit na prohlídky památek a zámků, některé mají připravený i speciální program už od adventu. Inspiraci najdete třeba na www.objevujpamatky.cz

 

Comments

comments

Vyhledat