Kanadská alternativní kapela WOLF PARADE v červnu v Praze

Divadlo Archa ve spolupráci s A.M.180 crew a Landmine Alert

uvádí  

 

WOLF PARADE (CAN, Sub Pop) + support

neděle 3. června 20:00, Divadlo Archa

 

Jedna z klíčových veličin kanadské alternativy, montrealská kapela WOLF PARADE, přijíždí podruhé do Prahy – tentokrát se čtvrtým albem Cry Cry Cry. To vyšlo vloni na podzim u seattleského labelu Sub Pop po jejich téměř sedmileté pauze a dokládá návrat kapely v životní formě.

Kouzlo Wolf Parade je postavené na dynamice mezi jednotlivými členy kapely, zejména mezi hlavními autorskými personami Spencerem Krugem (klávesy/syntezátory, zpěv) a Danem Boecknerem (kytara, zpěv). Ti spolu kapelu založili už v roce 2003. Krátce na to je doplnil bubeník Arlen Thompson (a později basák a kytarista Dante De Caro, původně z kapely Hot Hot Heat). V září 2005, poté co se upsali Sub Popu díky doporučení Isaaca Brookse z Modest Mouse, vydali debutové album Apologies To The Queen Mary. To se stalo doslova senzací na světové alternativní scéně: kombinace punkové divokosti, skladatelského talentu obou hlavních protagonistů, barvitosti hudebního výrazu kapely i spousty energie, kterou se podařilo přenést z koncertů i na nahrávku, získali Wolf Parade pevnou pozici mezi jinými výraznými kapelami té doby (namátkou The National, Animal Collective, Okkervil River). Albem s hitovými skladbami jako Modern World nebo I´ll Believe In Anything si Wolf Parade obtočili kolem prstu hudební kritiku a položili současně základy fanouškovské základně po celém světě, včetně Čech. Svojí pozici potvrdili albem At Mount Zoomer z rok 2008, kde se v hudbě Wolf Parade dostaly výrazněji ke slovu i art-rockové prvky a zjevná inspirace Davidem Bowiem. Hyperaktivní principálové Krug i Boeckner se souběžně s Wolf Parade věnovali svým dalším, v podstatě sólovým projektům – Krug se realizoval s kapelami Sunset Rubdown a Swan Lake i sólově experimentoval pod hlavičkou Moonface, Boeckner se svou tehdejší partnerkou založil úspěšné elektro-punkové duo Handsome Furs. Neodbytná potřeba neustále tvořit, limitovaný čas na “hlavní“ kapelu, permanentní cestování po světě i umělecké ambice Kruga i Boecknera vedly k postupnému vyprchávání původního náboje, který držel Wolf Parade pohromadě. V půlce roku 2010 vydali ještě album Expo 86 (přičemž tehdy zavítali poprvé do Prahy do klubu Matrix), aby krátce na to ohlásili blíže neurčenou pauzu, která mohla stejně tak dobře být úplným koncem kapely. Boeckner, přesídlený do Kalifornie, tehdy přišel s novým projektem Operators a současně hrál s kapelou Divine Fits (se členy kapely Spoon), zatímco Krug, tvořící na střídačku v  Evropě i v Kanadě, vydal hned několik sólových nahrávek a spolupracoval i s dalšími umělci, například s finskou art rockovou kapelou Siinai. Vypadalo to, že nad Wolf Parade se definitivně zavřely vody rockové historie.

 

Jako blesk z čistého nebe v květnu 2016 ale všechny fanoušky překvapilo čtyřskladbové EP, kde kapela na krátké ploše vysekla čtyři úplně nové songy. A jak se ukázalo krátce na to, EP bylo předzvěstí regulérního dlouhohrajícího alba Cry Cry Cry, vydaného opět na Sub Popu. Deska, nahraná v Seattlu v péči producenta Johna Goodmansona (Bikini Kill, Sleater-Kinney, Unwound) představuje obnovené Wolf Parade v plné síle. „Myslím, že jsme teď lepší kapela, než když jsme spolu před lety přestali hrát. Prošli jsme si nějakými životními zkušenostmi, a každý si vydal svoje vlastní sólově věci,“ říká k tomu bubeník Thompson. A je pravda, že Krug s Boecknerem rovnoměrně přispívají na Cry Cry Cry k perfektně vyváženému celku, který potvrzuje status Wolf Parade jako jedné z nejvlivnějších kapel současné indie scény.

 

Pražské publikum tak může na červnovém koncertě v Arše vedle dnes už klasických starších songů očekávat i nové hity, kterým v nejlepším smyslu hrozí nesmrtelnost – nejvýraznější z novinek je lament za zemřelým Leonardem Cohenem Valley Boy nebo anti-trumpovská You´re Dreaming. Kultovní status potvrdilo jejich americké turné se spřízněnými Arcade Fire v létě 2017, kteří předělávkou hitu Wolf Parade I´ll Believe In Anything uzavírají svojí show.

Web: www.wolfparade.com

 

Video I´ll Believe In Anything: https://www.youtube.com/watch?v=7G1eLTV89dM

Video Modern World: https://www.youtube.com/watch?v=6tTgqxkocf8

Video You´re Dreaming live: https://www.youtube.com/watch?v=hkCpFYRGElc

 

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Divadla Archa a síti GoOut.

 

Comments

comments

Vyhledat