KARTY V UMĚNÍ – UMĚNÍ V KARTÁCH v Pivovarském muzeu v Plzni

Karty a hospoda. Dva fenomény, které zkrátka patří k sobě a kterým je věnována unikátní výstava KARTY V UMĚNÍ – UMĚNÍ V KARTÁCH v Pivovarském muzeu v Plzni. Obrazy s motivem karbaníků v hospodách, pivní korbele s motivem karet, samotné karty a mnoho dalších výjimečných předmětů si můžete prohlédnout až do 24. 4. 2024. 

Výstava KARTY V UMĚNÍ – UMĚNÍ V KARTÁCH vznikla ve spolupráci s vášnivým sběratelem Pavlem Langrem, z jehož sbírek pochází většina exponátů. K těm nejzajímavějším patří ručně malované legionářské karty z doby 1. světové války. Každá karta s vlasteneckými motivy je originálním vyjádřením touhy po domově. Žaludový král je vyobrazen jako král Gambrinus na soudku Prazdroje jako jednoho ze silných symbolů vlasti. Vystaveny jsou i „kousky“ z Pivovarského muzea odkazují k pivu a pivovarnictví. Nechybí ani hrací karty Pilsner Urquell, Kozel a Gambrinus, grafiky a obrazy s karetní tematikou.  A pokud se v návštěvnících během prohlídky pozoruhodné výstavy probudí touha usednout ke karetnímu stolku a dát si partičku, není to žádný problém. Stolek a rozličné karetní hry jsou k dispozici!

Vstup na výstavu KARTY V UMĚNÍ – UMĚNÍ V KARTÁCH je součástí vstupenky do Pivovarského muzea v Plzni, oblíbeného návštěvnického cíle. Jediné odborné muzeum svého druhu v Čechách, které je pojetím a šíří expozice výjimečné i v celosvětovém kontextu, sídlí v právovárečném domě z 15. století ve Veleslavínově ulici. Jsou zde k vidění například autentické nástroje na výrobu i stáčení piva, pivovarská laboratoř, gotická sladovna, pivní korbely ze skla, keramiky a cínu, kolekce pivních lahví, nejmenší džbánek na světě měřící 1 centimetr i obří korbel ze Sibiře a další sběratelské kuriozity.

Více informací na najdete na  https://www.prazdrojvisit.cz/kalendar-akci/vystava-karty-v-umeni-umeni-v-kartach/

Comments

comments

Vyhledat