Kate NV přinese do MeetFactory závan minimalistické alternativy

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Svým aktuálním albem Kate Shilonosova alias Kate NV vylíčila moderní suitu, minimalistickou ódu na Moskvu a její barvy. Navazuje tak na svou popovější tvorbu, práci s tamním experimentálním souborem Scratch Orchestra a neposledně postpunkovou skupinu ГШ (Glintshake). Poprvé se v Praze a MeetFactory představí 21. března 2019.

Druhé sólové album letos třicetileté ruské hudebnice zprostředkovává křehké psychotropní symfonie, třpytivé diamanty, připodobitelné jako meditativnější Suzanne Ciani, rozjímal se v recenzi časopis The Wire, který její для FOR (2018) vzápětí v bilančním žebříčku vynesl mezi nejvýraznější počiny uplynulého roku. Jistou záruku nabízí už label RVNG, u něhož dále vydávají experimentální, byť v mnohém líbivé skladby Julia Holter, Holly Herndon či Lucrecia Dalt.

Album o deseti skladbách je popisováno jako soundtrack k moskevské městské krajině, v první části věnované jaru, druhé podzimu. Moskva je mytologizovaná svou vznešeností a vážností, podobenství líčené Kate NV současně zprostředkovává potěšující krásu až absurditu. Deset symetrických skladeb na для FOR (nejen svým pojmenováním, kdy jedno ruské slovo o třech písmenech se zrcadlí slovem o třech písmenech anglicky) zaznamenává prostředí města, jeho praskliny, jimiž prorůstá omamné listí, a jednotlivé z nich vyvěrající zvuky jím putují jako miniaturní, mutující molekuly.

Jediná skladba, na níž se opravdu zpívá, вас YOU, je zhudebněnou básní Vasilije Kandinského, jednoho ze zakladatelů abstraktního umění. Vedle něj v případě tohoto alba všestranná skladatelka dále odkazuje na současného ruského konceptualistu Viktora Pivovarova. Spolu se Sashou Kulak, nezávislou filmařkou, k albu vytvořila krátký film, inspirovaný jeho Projects for a Lonely Person. Tematicky se soustředí na kouzlo všedního dne a poezii alba, jemuž je příhodnou ilustrací. „Mluvili jsme o naší lásce k rutině, obyčejným věcem, ale v surreálném způsobu projevu,” říká Kate NV ke spolupráci s Kulak v rozhovoru pro časopis The Fader. „Představovali jsme si alternativní realitu, jakoby trip. Nemůžete uvěřit vlastním očím, stojíte na zemi, všechno se proměnilo, a přece, nic se nestalo.” Půlhodinový portrét obyčejného člověka nevšedním prizmatem.

Na závěr loňského roku Kate NV svou duhou okouzlila nizozemský festival Le Guess Who?, dříve třeba slovinský Ment, a to nejen sólově, ale i s Glinthashke (ГШ), s nimiž by ji pro její surovější tvář jeden takřka nepoznal. Jak bude její vystoupení ve smíchovské továrně ve čtvrtek 21. března vypadat, je zahaleno lucidní aurou. Jak známe Kate NV živě, máme za, že v MeetFactory to však bude dovádivé a radostí překypující vystoupení.

 

Vstupenky:
250 Kč na meetfactory.cz
250 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
350 Kč na místě

Předprodeje: Ticketportal, GoOut a meetfactory.cz

 

Comments

comments

Vyhledat