Kino: Umělecké dokumenty o Napoleonovi, Benátkách a Tutanchamonovi. O něm pohovoří Iggy Pop

Oblíbený dokumentární cyklus ze světa výtvarného umění, který v minulosti uvedl do kin snímky jako Ermitáž – síla umění, Frida – viva la vida nebo Botticelli – Florencie a Medicejští, má na jaro 2022 přichystané další kousky. Trojice novinek přiblíží, jaký zásah do dějin udělal Napoleonův vášnivý vztah k umění, ukáže dekadentní stránku Benátek a pozve na unikátní výstavu egyptského krále Tutanchamona.

 

První letošní premiérou bude už 11. dubna netradiční filmový portrét francouzského státníka a vojevůdce Napoleona. V doprovodu oscarového herce Jeremyho Ironse zavádí Napoleon – ve jménu umění diváky ke stopám, které po sobě tento velikán světové historie zanechal především v italské kultuře. Jako nadšeného čtenáře a obdivovatele umění totiž nepoháněla Napoleonovy kroky pouze touha po moci a věčné slávě, ale i potřeba dosáhnout vědění a spojit své jméno s odkazem dávných civilizací.

 

Trailer k filmu Napoleon – ve jménu umění ke zhlédnutí zde.

 

Druhá dokumentární výprava zavede diváky do Benátek, domova mistrovských děl od Tiepola, Canaletta a Rosalby Carriery. Jedinečnou identitu tohoto magického města, v němž se snoubí bohatá historie se šarmem dekadence, zkoumá snímek Benátky – nekonečně avantgardní. Navštívit slavné benátské kanály i úzké uličky, které učarovaly takovým osobnostem, jako byli Goethe, Lord Byron nebo hollywoodské hvězdy každoročně se vracející na místní filmový festival, můžete v kinech od 2. května.

 

Trailer k filmu Benátky – nekonečně avantgardní ke zhlédnutí zde.

 

Unikátní oslavu revolučního objevu vystrojí dokumentární film Tutanchamon – poslední výstava. V sobotu 26. listopadu 2022 totiž na den přesně uplyne 100 let od chvíle, kdy britský egyptolog Howard Carter skrze malou dírku ve zdi poprvé nahlédl do v podstatě neporušené hrobky faraona Tutanchamona. Jak starověký panovník, tak místo jeho posledního odpočinku i jejich zarputilý objevitel se brzy nato stali legendami. Setkat se egyptským králem ve zlaté masce a zblízka nahlédnout mezi jeho početné poklady můžete od 6. června.

 

Trailer k filmu Tutanchamon – poslední výstava ke zhlédnutí zde.

O filmech

Napoleon – ve jménu umění • režie: Giovanni Piscaglia • IT • 2021 • 100 minut • výtvarné umění

Filmem provází: Jeremy Irons

Říkalo se o něm, že stránkami knih prosvištěl se stejnou vervou jako bitevními poli. Jako nadšeného čtenáře a obdivovatele umění nepoháněla Napoleonovy kroky pouze touha po moci a věčné slávě, ale i potřeba dosáhnout vědění a spojit své jméno s odkazem dávných civilizací. Vybudoval novou císařskou ikonografii i architektonický styl. Snímek Napoleon – ve jménu umění se 200 let po smrti tohoto velikána světové historie vrací ke stopám, které po sobě zanechal především v italské kultuře. Dokumentární rekonstrukcí a jedinečnou prohlídkou z Akademie Brera v Miláně až po pařížský Louvre provází oscarový herec Jeremy Irons.

 

Benátky – nekonečně avantgardní • režie: Michele Mally • IT • 2022 • 92 minut • výtvarné umění

Benátky – domov mistrovských děl od Tiepola, Canaletta a Rosalby Carriery. Tohle magické město se svými kanály a úzkými uličkami stačilo za 1600 let své existence učarovat takovým osobnostem jako byli Canova, Goethe, Lord Byron nebo Walter Scott, ale i hollywoodské hvězdy, které se každým rokem vrací na jeho filmový festival. Kosmopolitní Benátky byly od počátku městem obchodní a kulturní směny s Východem a s ohledem na svou křehkost, vždy měly vizi a inspirovaly se budoucností. Dokumentární snímek Benátky – nekonečně avantgardní zkoumá jedinečnou identitu tohoto místa, v němž se potkává bohatá historie se šarmem dekadence.

Tutanchamon – poslední výstava • režie: Ernesto Pagano • IT • 2022 • 78 minut • výtvarné umění

Filmem provází: Iggy Pop

Psalo se 26. listopadu 1922, když britský egyptolog Howard Carter skrze malou dírku ve zdi poprvé nahlédl do v podstatě neporušené hrobky faraona Tutanchamona. Jak starověký panovník, tak místo jeho posledního odpočinku i jejich zarputilý objevitel se brzy nato stali legendami. Dokumentární film Tutanchamon – poslední výstava je unikátní oslavou ke stému výročí tohoto revolučního objevu. Dává příležitost setkat se s egyptským králem ve zlaté masce a zblízka nahlédnout mezi jeho početné poklady.

 

Press kontakt: Sabina Coufalová | sabina@aerofilms.cz | +420 737 727 969

Fotografie v tiskové kvalitě a další materiály najdete na aero.capsa.cz (heslo na vyžádání).

 

Comments

comments

Vyhledat