Knihy Roalda Dahla: skandál pokračuje, změny jsou prováděny i ve čtečkách

Ilustrašnbí foto: Autor/ka fotografie: Perfecto Capucine: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-osoba-pariz-technologie-1475302/
Ilustrašnbí foto: Autor/ka fotografie: Perfecto Capucine: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-osoba-pariz-technologie-1475302/

Je to k nevíře a kdyby o tom nepsala seriózní média jako The Times, přišlo by nám to jako divoká fantazie: kníhy Roalda Dahla, které si lidi koupili do čteček, jsou upravovány na dálku: prostě se vám kniha, kterou máte, sama přepíše.

Už nějakou dobu literární svět sleduje poměrně skandální příběh, ze kterého by mohl být velký precedens.

Kniha slavného spisovatele Roalda Dahla jsou z dnešního pohledu politicky nekorektní. Stejně jako spousta jiných knížek. Problém ale je, že vydavatel se je rozhodl nadále vydávat s úpravami, které mají mít „necitlivé“ výrazy nahrazené takovými, které by neměly nikoho rozcitlivět. Jak uvedl web Echo 24, „barvitý jazyk zmizel třeba z Karlíka a továrny na čokoládu“.

Bouří se proti tomu řada zásadních světových intelektuálů, Salman Rushdie úpravy označil za absurdní cenzuru.

Vydavatel pak oznámil, že k mání budou jak staré verze bez zásahů, tak ty upravené.

Ekonomický magazín Forbes poznamenal, že je to vlastně chytrý marketingový tah, protože staré edice rostou na ceně, nové se prodávají taky a nakonec se nejvíce směje vydavatel.

Nedosti na tom. Jak uvedly Timesy den poté, co nakladatel ujistil publikum o tom, že staré verze budou k mání, měly by se lidem automaticky objevovat v už zakoupených knihách změny reflektující nové pořádky a nevhodná slova měla být nahrazena jinými.

Jistě že to není poprvé v dějinách umělecké tvorby, kdy někdo cenzuruje starší dílo, ostatně přemalovávaly se i Michelangelovy nahé postavy v Sixtinské kapli. Ale přepisovat už napsané knihy na dálku, jak se to podle článku v Timesech (a řady dalších, například The Post Milennial) děje s Dahlem, je novum, co už působí jak z dystopického románu.

Jak uvedla na Twitteru uživatelka Clarissa Aykroyd, zjistila, že v knize, kterou si koupila, nedostala žádnou možnost zvolit si původní, nebo updatovanou verzi, jedna z postav prostě zmizela.

Pořád máme trochu problém uvěřit, že je to pravda.

Comments

comments

Vyhledat