Kosmický přístav za dva dny – návštěva Kennedy Space Center na Floridě

Návštěva Cape Canaveral byla pro mou generaci sci-fi. Doba se naštěstí změnila a tak jsem si mohl splnit sen letos coby už poněkud starší dítě. Vypekli mě (v dobrém slova smyslu) totiž kolegové a kolegyně z práce a k narozeninám mi místo lega nadělili letenku a ubytování na Floridu. Stačilo už jen zvolit vhodný termín odletu nějaké kosmické rachejtle a jelo se.

Ukázalo se, že z hlediska načasování byla první polovina října naprosto ideálním počinem takový výlet udělat. Jednak je to období, kdy se Florida vylidní po prázdninách a před Halloweenem a Dnem díkůvzdání. Už jen čisté a přívětivě letiště v Orlandu kontrastuje se zmatkem a nepořádkem třeba JFK v New Yorku. Hezký začátek, navíc jsme ani nečekali v autopůjčovně.

Bydlení na Space Coast (my se synem konkrétně v Cocoa Beach) se ukazuje jako vhodná lokalita blízká ke kosmickému přístavu Kennedy Space Center. Je možné totiž koukat na startující kosmická plavidla přímo z pláže či ze střechy hotelu. Dalším příjemným překvapením bylo, že na dobu našeho desetidenního pobytu byly naplánovány celkem čtyři starty, z toho tři jsme viděli a málem i ten čtvrtý. Nenapadlo by mě, že jízdní řád kosmického přístavu na rok 2023 slibuje celkem 87 odhadovaných vzletů. Čili šance na to, že start uvidíte, je velká, a i nadále se v dalších letech bude zvětšovat. Asi zejména kvůli tomu, že cílem Elona Muska je odbavovat 100 letů Space X ročně. (Vždyť řikám – sci-fi budoucnost je tady).

Do KSC si dopředu online zakupte dvoudenní vstupenku. Jeden den vám rozhodně nebude stačit. Vstupenky je možné využít separátně během 6 měsíců od nákupu, což je užitečné zejména v případě kdy se chystáte na vzlet určité kosmické lodi (v našem případě to byl SpaceX Falcon Heavy, která vynesla do vesmíru sondu Psýché – ta v roce 2029 prozkoumá stejnojmenný asteroid a bude se snažit uždibovat z drahých kovů, ze kterého je Psýché stvořena).

 

Tipy na první den návštěvy:

  • Počítejte s tím, že vám po vstupu spadne brada z venkovní expozice Rocket Garden, kde jsou vystaveny všechny americké nosiče a příslušné kosmické lodi z doby od 50. let. 
  • Už při vjezdu do areálu vidíte, že se nejedná jen o muzeum, ale opravdu funkční velký organismus, projíždíte kolem Blue Origin Jeffa Bezose, dále vidíte centrálu NASA, Boeing a samozřejmě SpaceX Elona Muska, kolem jezdí různá servisní auta jmenovaných společností a cosi opravují či převážejí. A v hangárech těchto firem jsou opravdu kusy rozestavěných kosmických lodí, které se tam připravují na vzlet (v případě NASA jsou to léta, v případě SpaceX vlastně týdny a nebo spíš dny).
  • Doporučuji zakoupit lístky na Explorer Tour, což je rozšířená verze prohlídky kosmodromu z autobusu (základní bus máte v vstupném). Stála 25 dolarů a poměr cena výkon je výborný. Dvě a půl hodiny strávíte s dedikovaným průvodcem (v našem případě to byl pán z Londýna) a dostanete se velmi blízko legendárním místům, jako budova VAB, kde se stavěly už Saturny 5, nebo slavné odpalovací komplexy LC 39A a LC 39B (odtud se vznesla všechna Apolla, raketoplány a v poslední době SpaceX Falcony a NASA Artemis). Několik vyhlídkových zastávek s pěším couráním po komplexu stojí za to.
  • Pokud jste si naplánovali na první den bus tour a zároveň třeba zrovna něco letí, je dobré na konci prohlídky zůstat u hangáru s expozicí věnovanému obrovskému nosiči Saturn 5 a počkat si na vzlet spolu s pár stovkami lidí na trávníku tak, jako jsme to udělali my.

 

Tipy na druhý den návštěvy:

  • I druhý den v KSC se nám podařilo z návštěvy dostat maximum. O osm dní odkládaný vzlet Falconu Heavy jsme nakonec viděli až v den našeho odletu a tentokrát jsme ho sledovali z větší vzdálenosti přímo z návštěvnického centra. I tak to byl zážitek pro uši a oči velmi intenzivní. Video či TV přenos ho bohužel stoprocentně nezachytí.
  • Určitě zkoukněte halu věnovanou raketoplánům s vystaveným orbiterem Space Shuttle Atlantis (Atlantis letěla 33 misí z celkových 135), na který si skoro můžete sáhnout. Všude kolem je i dost programu pro děti i dospělé, včetně simulátoru vzletu raketoplánu či různých malých simulátorů přiblížení k ISS či přistání na KSC dráze). Také je tam speciální expozice věnovaná ztrátám dvou raketoplánů – Challengeru v roce 1986 a Columbie v roce 2003.
  • Pokud jste nestihli hangár se Saturnem 5 při prvním dnu, vydejte se busem právě k němu. Tam si také sáhnete na měsíční kámen, pozor stánek s kamenem je zapadlý, snadno ho přejdete.)
  • Pro ty z Vás, kteří třeba sledují americkou astronautiku podrobněji, je historickou pokladnicí síň slávy astronautů.
  • Pokud vám zbude čas, projděte se návštěvnickým centrem, narazíte na spoustu drobných výstavek, stánků různých kosmických agentur, které vám představí svoje plány. Narazíte také na doprovodné akce – třeba Chat with an astronaut (každý den je k dispozici nějaký americký astronaut k popovídání) nebo několikahodinový „výcvik“ astronauta (za peníz navíc).

 

Je fajn zjistit, že pokud chcete, dostanete z návštěvy o dost víc, než čekáte. Jednak bohatý kalendář vzletů, jednak bohatý program na místě. Milé je i to, že všechen personál v KSC tím místem a akcemi žije. Dal jsem se do řeči s paní, která směrovala stádo lidí na bus tour. Paní ovšem o kosmickém výzkumu věděla víc než já, navíc dávala tipy, odkud jaký vzlet sledovat a věděla i technické detaily o důvodech zpoždění posledních několika vzletů včetně problému na satelitu Psýché. Nebojte se tedy dát do řeči s kýmkoliv z personálu. Navíc jsou to fakt všechno milí a pro věc zapálení lidé. 

Pár dalších tipů:

  • V areálu nejsou celkem dlouhé fronty na nic, kromě jídla. Restaurací málo a spíše se vyplatí mít s sebou sendvič, než stát hodinu a půl v řadě na jídlo. A to i když tu řadu stojíte pod obrovskou raketou.
  • Je dobré dojet na místo v 8.30, kdy otevírá parkoviště a krásně stihnete otevření areálu v 9.00. V den vzletu (Launch Day) obvykle celý areál otevírá o dost dříve (třeba v 5.30, 7.30 apod.). Dvoudenní vstup je cca 90 USD na člověka.
  • Projeďte si Space Coast, pokud máte čas. Koupejte se v moři. Z moře vidíte rovnou na odpalovací rampy, má to něco do sebe. Genius loci funguje i desítky mil od Kennedyho střediska.
  • Jestli máte s sebou děti, můžete jet do Universal Parku v Orlandu či Disneylandu tamtéž. Připravte si ale tučné bankovky. Pro nás dva to bylo 300 dolarů za denní vstup do Universal Studios Parku a následovalo dost zklamání z poměru cena/výkon. Ale to je samozřejmě subjektivní věc.

 

 

  • Posnídejte v Sunrise Diner v Cocoa Beach – klasický americký diner, kterých již není mnoho. Paní, co vás obsluhují, vědí kalendář letů a povypráví vám, že už 30 let obsluhují astronauty, kteří tam pravidelně chodí – https://sunrisedinercb.com/.

 

 

  • Ráno (pokud té Plzně nebudete mít vypité moc) si přivstaňte na východ slunce.

 

  • Vězte, že Amerika zdražila jídlo a pití, zvláště dýško (doporučuje se dávat 20-25 procent). Ale i tak na Floridě utrácejte, stojí to zato, ono nějak bude.

Další odkazy:

https://maps.app.goo.gl/JsT8UHxudjw4bF5h9

https://www.kennedyspacecenter.com/

 

Comments

comments

Vyhledat