Kunst Haus Wien: Hundertwasserův odkaz je zelený

KunstHaus Wien je jedno z míst, jaké můžeme najít jen ve Vídni. 

Budova – celým názvem Kunst Haus Wien. Museum Hundertwasser – se poslední roky zásadně proměnila. Z tradičního muzea pyšnícího se nádhernou, inspirativní architekturou, kterou navrhl Friedensreich Hundertwasser, se stalo kulturní centrum zaměřené na ekologii a udržitelnost.

 

Udržitelné muzeum

Výstavy se tu konají pořád a návštěva budovy je zážitkem sama o sobě. Obří zabudované květináče-minibalkonky naplněné prstí, ze které rostou stromy. Nerovné podlahy. Zahrada, která vypadá jako palouček, ale je ve druhém patře. Prostor jak pro stálou expozici – Hundertwasserovy nerealizované návrhy a řada jeho životem kypících kreseb. Dvě patra pro dočasné výstavy (do srpna tu je ekologicky zaměřená expozice MIKA ROTTENBERG – ANTIMATTER FACTORY).

Z výstavy MIKA ROTTENBERG –
ANTIMATTER FACTORY

To všechno je super – a nejvíc ze všeho je super byt samotného Friedensreicha Hundertwassera, který se otvírá při speciálních příležitostech: tento hydrofil ho částečně pojal jako interiér lodi, takže obsahuje různá lana a vestavěné patro připomínající kajutu, je tu spousta dřeva a nepravidelností a okánky jsou na nepravidelných místech, klidně u podlahy. Kdo by nechtěl mít okno u podlahy. Je to podnětné a garantuju vám, že po zážitku s touhle budovou budete chtít mít doma aspoň o květinu víc.

Zahrádka Hundertwasserova bytu

A něco podobného, ovšem ve větším, organizovanějším, sofistikovanějším a promyšlenějším měřítku, se stalo lidem z Kunsthaus Wien: Muzeum kolem roku 2023 poněkud  změnilo svůj směr a začalo se intenzivně věnovat environmentálním tématům a zvětšit zapojení veřejnosti.

„Muzeum vytvořilo výstavy a programy, které aktivně zapojují místní komunitu a vedou otevřený dialog o klimatické krizi a sociálních otázkách,“ říká tisková mluvčí  Alexandra Guth.  Mladý a uvědoměle působící kurátor Stephan Kuss se stará o to, že výstavy víc zapojují veřejnost. „Chceme hodně působit v rámci veřejného prostoru,“ říká. „Ekologie v rámci muzea není vlastně nic nového, i když bylo dříve zaměřené více na fotografii. Ale Hundertwasser byl velmi zaujat celou tematikou ekologie a udržitelnosti, propojení s přírodou najdeme u všech jeho prací. Takže my pokračujeme v tom, co začal on. Muzeum je nejen místem pro umění, ale i laboratoří pro společenské a environmentální inovace.“

Hledá se budoucnost

Vrcholem jejich snah bylo pořádání Klima Biennale Wien, rozsáhlého uměleckého festivalu zaměřeného na klima. Ten zahrnoval přes 100 partnerství, veřejné instalace a performativní události – vše na téma klimatické spravedlnosti a hledání nových budoucností. „Nakonec byl celý projekt snad až příliš rozsáhlý,“ připouští Alexandra Guth.

Bienále nebylo koncipováno shora, ale jako kolektivní experiment – veřejnost přinášela  nápady, zkušenostmi a pohledy. Jedna z hlavních výstav, “Into the Woods”, se zaměřila na ekosystémy a vztahy s přírodou, a kladla otázky, jak může lidská společnost žít v harmonii s prostředím. „Příští ročník už asi nebude zahrnovat speciální festivalový areál. Ale zafungovalo to,“ shrnuje mluvčí. Další klimatické bienále se chystá na rok 2026.

Nemusíme znát odpovědi, ale je možné se učit, ptát se a zapojit se.

Cílem je i to, aby bylo zelené samotné muzeum. Jak toho dosahují? „Po získání rakouského ekologického certifikátu „Österreichisches Umweltzeichen“, čímž se muzeum zařadilo mezi lídry v oblasti udržitelné kultury, spoustu věcí prostě dodržovat musíme,“ říká kurátor. „Zahrnuje to spousut věcí, od toho, že zbytečně netiskneme, až po materiály, ze kterých je značení pro návštěvníky. V prostoru bývalé garáže děláme workshopy práce s plastem a dalšími materiály pro veřejnost.“

Na konferenci ICOM v Praze jsem si všimla, že trendem je zapojovat veřejnost do světa muzeí, která nabízejí ne monolog, ale i příležitost sdělit něco svého. Tohle je i případ Kunt Hausu Wien. „Chceme,  aby lidé přestali vnímat muzea jako chladná nebo elitářská místa. KunstHaus Wien chce být otevřeným, přístupným a přívětivým prostorem – nemusíme znát odpovědi, ale je možné se učit, ptát se a zapojit se.“

Třetí místo ze dřeva

Kurátor Stephan Kuss nás na závěr provází muzeem i přilehlými místy. Hezky vypadá i venkovní část areálu – na dvorku u garáže najdeme jakési dřevěné maxi-schody s pergolou, na kterých se můžete uvelebit. „Můžete tu být, jak dlouho chcete, nemusíte si nic kupovat, můžete si přinést vlastní jídlo a pití,“ vysvětluje účel stavby. Takže třetí místo, ptám se. – Kurátor přisvědčuje. Mám radost i za ibyvatele Vídně. Třetích míst – tedy zón, kam můžete přijít jen být, není to ani domov, ani práce či škola, ale nemusíte tu za nic platit jako v kavárně, je ve městech potřeba. Díky nim je život příjemnější a budovat je cíleně podle mě pomáhá víc, než by se zdálo.

Třetí místo na dvorku

https://www.kunsthauswien.com

Kunst Haus Wien – Museum Hundertwasser

Untere Weißgerberstraße 13

1030 Wien


 

Comments

comments

Vyhledat