Landscape festival se vydá pražskou divočinou

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Praha se v letních měsících stane dějištěm šestého ročníku mezinárodního krajinářského festivalu, který vnese do jejího veřejného prostoru více než 50 site-specific instalací a intervencí předních českých i zahraničních architektů a umělců. Pro letošní ročník Landscape festivalu s podtitulem Objevte pražskou divočinu! byly na základě rozpravy s odbornou veřejností vybrány lokality, o jejichž budoucnosti se nyní vedou diskuze – ostrov Štvanice, Rohanský ostrov a vrch Vítkov. Právě tyto oblasti by se díky vhodné revitalizaci měly stát příkladem kvalitního rozvoje městské krajiny a veřejného prostoru v širším centru Prahy.

Zdarma přístupné slavnostní zahájení Landscape festivalu s názvem Eskalace dobra na Vítkově proběhne o první letní noci 21. června od 16 hodin. Vystoupí kapely J.A.R., Kapitán Demo, Puding paní Elvisovej a slamer Anatol Svahilec. Festival potrvá až do konce září. Podzimní program bude patřit odborným přednáškám, debatám a diskusím za účasti odborníků, politické reprezentace a široké veřejnosti.  Více na www.landscape-festival.cz a na www.facebook.com/landscapefestival.

Festival nemá centrální prostor; hlavní ideou je vytvoření alternativní turistické trasy vůči přehřátému centru, vzájemné propojení Holešovic, Karlína a Žižkova a představení potenciálů možných budoucích center společenských aktivit. „Jednou ze základních ambicí festivalu je nejen poukazovat na problémová místa, ale také vyvolávat diskusi a hledat či nastiňovat nová řešení. Tato urbánní akupunktura by pak mohla při troše štěstí a naslouchání ze strany establishmentu iniciovat pozitivní změny v organismu české metropole,“ říká za organizátory Jakub Hepp. „Zajímají nás nejen zanedbané objekty a areály, jejichž hodnota by měly být zachována pro příští generace, ale celá území, která si zaslouží citlivý urbanistický a krajinářský přístup s důrazem na udržitelnost rozvoje lokality. Atraktivita a kvalita prostředí je přímo závislá na pochopení a propojení jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti,“ doplňuje zakladatel festivalu a ředitel pořádající Galerie Jaroslava Gragnera Dan Merta. V tomto duchu se v minulosti festival věnoval například industriální památce Nákladového nádraží na Žižkově, zavřenému obchodnímu centru Slezanka a textilní továrně Karnola v Opavě nebo například areálům nemocnic v Plzni.

Předvojem festivalu byla březnová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera s názvem Objevte pražskou divočinu! Ta prezentovala koncepční studie a soutěžní i studentské projekty, které byly na daná území zpracovány, nebo se v současnosti zpracovávají. Budoucí trasu festivalu si pak mohli Pražané projít již brzy z jara, kdy na mnoha místech vykvetla linie narcisů, jichž bylo na trase vysazeno v rámci podzimního workshopu téměř 25 tisíc (odkaz na video).

Comments

comments

Vyhledat