LESS IS SOUND: koncerty při východu slunce ve skrytém pralese v Bratislavě

Vydavatelství Proto Sites představí 18. srpna třetí ročník projektu Less Is Sound. Projekt přináší site-specific koncerty, zvukové performance a mezidruhová akustická setkání ve skrytých přírodních lokalitách v Bratislavě.

V rámci festivalu Sunrise představí ocenění umělci z Jakutska, České republiky a Slovenska pět nových skladeb, v nichž jsou rovnocennými interprety ptačí zpěv a zvuk lesa. Záměrem projektu je zprostředkovat podnět ke kritické reflexi zvuku přírody v centru a na periferii měst.

Téma projektu více-než-lidské perspektivy se zaměřuje na otázku, jak mohou nové zvukové perspektivy nově definovat náš vztah k přírodě. Projekt vyzdvihuje aktivní naslouchání (tzv. deep listening) s cílem nalézt mezidruhovou citlivost. V kontextu současných krizí je aktivní naslouchání ekologickou a politickou praxí. Vyžaduje překonání antropocentrismu (civilizační sebestřednosti) a odhaluje nové formy pozornosti založené na zpomalení a empatii.

Less is Sound pod kurátorským vedením Juraje Hoppana představí pět nových skladeb pro kontrabas, chomus, hlas, kytaru atd. Jonáš Gruska bude experimentovat se slyšitelným a neslyšitelným v participativní performanci inspirované netopýry a ultrazvukem. Aldana Duoraan (Jakutsko) zahraje na tradiční chomus (druh ústní harfy). Pomocí dechových technik vytváří rytmické a meditativní skladby, které připomínají různé elektronické experimenty. Zahraje společně s Tomášem Niesnerem. Niesnerova kytara má blízko ke zkoumání a akustické historiografii krajiny.

Richard Hronský rekontextualizuje zvuk fujary. Daniel Kordík představí oscilace mezi improvizací, elektronikou a terénními nahrávkami. Projekt Line Gate přiveze svůj minimalistický drone ambient evokující psychedelický efekt zapečetěné doby. Rovnocenným uměleckým dílem je zvuková krajina (tj. přírodní hudba) skryté louky. Místo s lesním charakterem je domovem až padesáti druhů ptáků.

András Cséfalvay v rámci doprovodného programu přednese performativní přednášku na téma jazyka jako mocenského nástroje k ovládání přírody. Monika Bočková povede přednášku a historiografickou exkurzi o lokalitě. Architektka představí proces přeměny kdysi bohaté ramenné soustavy v Dunaji, jak jej známe dnes.

Místo bude zveřejněno několik dní před akcí na sociálních sítích vydavatelství Proto sites.

 

Comments

comments

Vyhledat