Letní filmová škola: Akreditace jsou v prodeji

Festival 48. Letní filmová škola Uherské Hradiště letos ve světové premiéře zahájí Olga Sommerová s dokumentem Michael Kocáb – Rocker versus politik. Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ondřej Vetchý, režisérka Michaela Pavlátová, režisér Semih Kaplanoğlu a klubista Pavel Tomešek. Festival se koná od 29. července do 4. srpna. 

 

Tradičním hlavním partnerem festivalu je město Uherské Hradiště. „Od běžných filmových festivalů se ten „náš“ v Uherském Hradišti poněkud liší: má velmi specifickou, bezprostřední a uvolněnou atmosféru, při které se lidé baví v pohodovém městě, prozářeném letním sluncem a srdečností místních lidí. Na červené koberce se v Uherském Hradišti moc nehraje, hvězdní hosté běžně chodí mezi lidi, vyprávějí, diskutují, učí je filmovému řemeslu. Ale co hlavně, můžete zde vidět filmy, které jinde neuvidíte. A pobavit se můžete i mimo hlediště, protože Filmovkou žije celé město! Uherské Hradiště vás letos opět přivítá s otevřenou náručí a filmová škola bude taková, jakou ji milujete, a se vším, co k ní patří,“ zve diváky do Uherského Hradiště starosta města Stanislav Blaha.

 

„Už za pár týdnů zahájíme v Uherském Hradišti naši milovanou Filmovku, která se pomalu vrací do režimu bez jakéhokoliv omezení, s pokračující podporou našich dlouholetých partnerů, za což jsme moc vděčni. A jsme vděčni i za to, že jsme jako jediný filmový festival nemuseli přerušit kontinuitu a 48. ročník naváže na všechny uplynulé,“ doplňuje ředitelka festivalu Radana Korená.

 

Slavnostní zahájení proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho režisérka i protagonista. „Je mi ctí, že Letní filmová škola přijala můj dokument o Michaelu Kocábovi jako zahajovací film festivalu. Těším se do Uherského Hradiště i proto, že jsem zde před třemi lety zažila před projekcí filmu o Jiřím Suchém jedny z nejkrásnějších narozenin, k nimž jsem dostala jako dárek Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Doufám, že vás náš film nezklame,“ řekla režisérka Olga Sommerová. Celovečerní dokumentární snímek Michael Kocáb – Rocker versus politik nabízí portrét výrazné osobnosti, hudebníka a politika, který nadále zůstává výrazným a nepřehlédnutelným občanským aktivistou. Jeho životní etapy postupují od klíčových momentů dětství, mládí, dospělosti až ke zralému věku, jehož perspektivou na sebe a svůj dosavadní život Michael Kocáb nahlíží. 

 

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů letos své ceny udělí Ondřeji Vetchému, Michaele Pavlátové, Semihu Kaplanoğluovi a Pavlu Tomeškovi.

 

“Jsme moc rádi, že jedna z letošních Výročních cen připadne právě Ondřeji Vetchému, protože si mimořádně vážíme nejen jeho hereckého talentu, ale i lidské a občanské angažovanosti. Za více než čtyřicet let své herecké práce vytvořil nepřebernou řadu rolí, z nichž mnohé již dnes snesou přízvisko kultovní,” řekla programová ředitelka Iva Hejlíčková.

 

Programový ředitel Jan Jílek doplňuje: „Greenaway, Kaurismäki, Leigh, Kiarostamí, Loach, Medem, Fridriksson, Tarr, Weerasethakul, Costa a mnoho dalších – za poslední dekádu jsme do Uherského Hradiště přivezli plejádu inspirativních hostů z Pantheonu světového artového filmu. Máme upřímnou radost, že letos se po jejich bok postaví Semih Kaplanoğlu, turecký filmový básník, mistr spirituálního realismu a držitel Zlatého medvěda z Berlinale 2010.“

„Filmovka je vrcholným svátkem filmových klubů a letos v rámci dne AČFK oceníme Výroční cenou dlouholetého vedoucího filmového klubu a kina Mír v Krnově Pavla Tomeška, jehož práce pro klub, kino i přehlídku 70mm filmů KRRR! si velmi vážíme,“ vysvětluje ředitelka Letní filmové školy a předsedkyně Asociace českých filmových klubů Radana Korená. Pořadatel Letní filmové školy připomene i svoji distribuční činnost, v premiéře uvede nový film režisérky Jennifer Peedomové Řeka (navazující na úspěšnou Horu), opět nabídne tři snímky v rámci projektu LFŠ uvádí a rozloučí se s filmy, kterým končí monopol (Samba, Muž jménem Ove a další).

 

Výroční cenu získá i úspěšná režisérka, animátorka a pedagožka Michaela Pavlátová (Moje slunce Mad).

 

Hostem festivalu bude i německá scenáristka a režisérka Eliza Petkova, jejíž drama Smutek se dostalo na prestižní Berlinale i do vzdělávacího programu CinEd.

 

PROGRAM 

 

Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků: Historie, Současnost a Česko/Slovensko.

 

HISTORIE

 

Retrospektivu Letní filmová škola věnuje jednomu z velkých španělských géniů Luisi Buñuelovi. Uvedené filmy pokryjí režisérovy různé životní i tvůrčí etapy: mládí spojené se Salvadorem Dalím, surrealistické období v Paříži, od roku 1946 život v mexickém exilu, kde vytvořil svá nejdůležitější díla, a nakonec návrat, kdy točil filmy ve Francii a ve Španělsku. Sekci připravuje argentinský filmový kritik a historik Pablo De Vita

 

Další kapitolou Filmové čítanky bude Britská nová vlna, která do stojatých vod britské kinematografie konce 50.­­ let přinesla snímky o dělnických hrdinech, o odvrácené straně třídního systému a ztracených iluzích. Nejvíce prostoru dostane Tony Richardson se svými filmy Ohlédni se v hněvu, Kapka medu a Osamělost přespolního běžce, promítat se budou i snímky Jacka Claytona, Johna Schlesingera nebo Lindsayho Andersona.

 

Pětici italských němých filmů z desátých let 20. století vyznačujících se okázale gestickým herectvím tzv. div neboli bohyň doprovodí živou hudbou nizozemská skladatelka a klavíristka Maud Nelissen, kytarová kapela Chief Bromden či experimentální Franzie

 

Sekce Neznámý vojín představí zásadní osobnost japonské kinematografie 80. a první poloviny 90. let Šindžiho Sómaie, jehož některé filmy se staly generačními kulty a přímo inspirovaly nastupující generaci osobitých filmařů v čele s Šindžim Aojamou a Kijošim Kurosawou. 

 

Značná pozornost bude věnována i americkému vánočnímu evergreenu Franka Capry Život je krásný. Jeho význam v historii kinematografie, jeho vznik i následný osud budou tématem sekce Příběh jednoho filmu.

 

SOUČASNOST

 

Sekce Terra festivalis, která se zaměřuje na národní kinematografie prosazující se v poslední době na mezinárodní scéně, letos představí výběr filmů z Portugalska. Těšit se diváci mohou na již známé artové tvůrce (Pedro Costa, Miguel Gomes) stejně jako na nové režisérské objevy. Ve finálním výběru se objeví bohatý mix žánrů a autorských přístupů dokumentující status filmového Portugalska jako malé, ale velmi progresivní země.

 

Pětileté výročí oslaví na Filmovce Východní přísliby, které letos odhalí nové talenty, porovnají postavení žen v Kazachstánu i na Balkáně (Štěstí, Vera sní o moři), zprostředkují válečnou realitu Ukrajiny (Klondike) i sociální nešvary v Srbsku (Hrdinové pracující třídy). Velká část sekce bude opět patřit polskému filmu, v programu je i již druhá autorská verze Svatby od Wojciecha Smarzowského, jehož předchozí snímky Volyň a Klér vzbudily v minulých letech nejen na Letní filmové škole obrovský ohlas. 

 

Půlnoční delikatesy s lákavým podtitulem Peklo pod Berlínem nabídnou pestrou sondu do hlubin suterénu německého filmu z posledních tří dekád 20. století, který hrdě využívá elementy populárních a brakových žánrů. 

 

Tématem 360° a interaktivních filmů ve virtuální realitě bude hudba a tanec. V prostorách Reduty budou prezentovány projekty, jež byly uvedeny na světových festivalech jako jsou Benátky, Cannes, Tribeca nebo Sundance.

 

ČESKO/SLOVENSKO

 

Obsáhlou retrospektivu i komplexně pojatý odborný program věnuje Letní filmová škola Martinu Fričovi, který se podílel na vzniku více než devadesáti filmů a letos by se dožil sto dvaceti let. Výběr jeho umělecky závažnějších děl uvede festival v sálech (Lidé z maringotek, Varhaník u sv. Víta, Tajemství krve), v letním kině ve Smetanových sadech pak nabídne to nejlepší z Fričovy komediální produkce (Kristian, Eva tropí hlouposti či Pytlákova schovanka).

 

Tradičně se na festivalu představují české a slovenské novinky, které nabídnou velmi pestrou paletu témat i žánrů: Adam Sedlák zve na adrenalinovou noční jízdu plnou rapu a drog (BANGER.), Šimon Holý jemnými tahy kreslí psychologický portrét šedesátileté ženy v krizi (A pak přišla láska…), Tomasz Wiński otevírá třináctou komnatu sexuálních fantazií (Hranice lásky), Jiří Havelka rekonstruuje masakr na Švédských šancích v červnu 1945 (Očitý svědek). V letním kině na Masarykově náměstí zpříjemní večery např. Prezidentka, Lavi ve snímku Vyšehrad: Fylm anebo Betlémské světlo Jana Svěráka. 

 

Čtvrtý ročník sekce FAMU History se zaměří na tzv. ztracenou generaci tvůrců, kteří měli tu smůlu, že absolvovali v době nastupující normalizace, přes jejíž prověrky neprošel skoro nikdo z nich. Diváci se seznámí s filmy Angeliky Hanauerové, Vladimíra Drhy, Jaroslava Soukupa či Agnieszky Hollandové a také se mohou těšit na osobní setkání s Morissem Issou a Vlastimilem Venclíkem

 

Pozornost bude věnována i aktuálním studentským filmům, a to jak ze slovenských tak z českých škol. To nejlepší z české tvorby uvede Filmovka v letním kině na Masarykově náměstí ve spolupráci s generálním mediálním partnerem Českou televizí během Maratonu studentských filmů. 

 

Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupenek i vstupenky na doprovodný program jsou již v prodeji v akreditačním systému https://moje.lfs.cz/. Denní program bude zveřejněn v první půli července.


lfs.cz

@letnifilmovaskola na Facebooku, Instagramu, Twitteru.

 

Akreditace: lfs.cz/akreditace
Programové sekce a také rozhovory s dramaturgy: lfs.cz/novinky 

Nejčastější dotazy: lfs.cz/FAQ


Pořadatel: Asociace českých filmových klubů, z. s. 

Hlavní partner: město Uherské Hradiště

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kinematografie, Creative Europe MEDIA, Zlínský kraj 

 

Generální mediální partner: Česká televize 

Hlavní mediální partneři: Český rozhlas, Respekt, ČTK 

Mediální partneři: Radio 1, Totalfilm, ČSFD, Full Moon, Proti šedi, NaFilmu.cz, A2, 25fps, Heroine, Kinema.sk, Mladý svět, Toxin

 

Comments

comments

Vyhledat