Letošní FUK festival se zaměří na tvorbu mladé generace a mezigenerační dialog.

Foto FUK Rodiny Anna Rasmussen
Foto FUK Rodiny Anna Rasmussen

Multižánrový FUK je tradičně rozdělen na několik částí. FUK RODINÁM nabízí od 4. do 6. dubna víkendové kreativní programy (workshopy, dílny, divadlo aj.) pro rodiny ve vybraných regionech po celé ČR. FUK ODBORNÍKŮM ­přináší jedinečnou pražskou konferenci STŘED ZÁJMU, která představí projekty, které vznikly ve spolupráci s mladými lidmi, nebo dokonce pod jejich vedením. Třetím pilířem festivalu je FUK ŠKOLÁM s nabídkou programů pro školy na objednání ve vybraných regionech po celé ČR, ale také workshopy a dílny pro učitele.

Participace mládeže představuje aktivní zapojení mladých lidí do společenského života, kde skrze umělecké formy jako hudba, výtvarné umění, divadlo či literatura aj., formou debat a diskuzí, vyjadřují své názory a hledají řešení aktuálních problémů. Cílem je, aby mladí lidé měli možnost ovlivňovat dění kolem sebe, a to způsobem, který respektuje svobodu projevu, ale zároveň dbá na to, aby jejich názory neohrožovaly ostatní,“uvádí Tamara Pomoriški, režisérka, vedoucí divadla Paměti národa a rovněž festivalová dramaturgyně.

HaDivadlo, Sekyra

Dialog generací

STŘED ZÁJMU: Dialog generací, která se uskuteční 7. dubna od 15:00 do 21:00 v ARŠE+ a pořádá jí uMĚNÍM ve spolupráci s Kanceláří Kreativní Evropa, Post Bellum a ARCHOU+, se představí konkrétní, participativní projekty zaměřené na mladé lidi (15+), které vznikly s jejich kreativním přispěním. Mezi organizacemi, které do svých projektů aktivně zapojují mladé publikum, se v rámci formátu oblíbených TALKS představí např. Divadlo NIE, Young Film Fest, Galerie Podchod, Divadlo Paměti národa, Synth Library, CIRQUEON, Máš umělecké střevo? a Vzlet. Během dalšího programu se představí mj. SE.S.TA, Tisícihran, Autoteatro, Fyzikální ústav, Dům zahraniční spolupráce a další.

Jedním ze zajímavých projektů, se kterými se budou moci návštěvníci seznámit, je Debata pro loutky, unikátní formát, který vytvořili studenti DAMU aktuálně působící v ARCHA+. Využití loutek v diskuzích, pro které tvůrci vybírají aktuální společenská a politická témata, umožňuje otevřenější debatu bez předsudků. A určitě bych zmínila představení Divadla NIE, do kterého se zapojilo 22 mladých talentovaných lidí, kteří vypovídají o svých osobních tématech, snech, obavách, o době, ve které právě teď žijeme,” přibližuje program Martina Filinová z ARCHY+ a spoludramaturgyně konference.

FUK Foto ojtěch Veškrna

Kromě konference zaměřené na odborníky je v programu celá řada zajímavých workshopů právě pro mladé lidi. V programu Archa + bude mimo jiné workshop, který povedou mezinárodně uznávaní hudební producenti BoLs/sLoB a badfocus.

První rána kapitána se setkají dvě generace na jednom poli vybíjené. “Během zkoušení inscenace První rána kapitána, ve kterém vystupuje dvacet teenagerů, jsme zjistili, že tato věková skupina je nesmírně zajímavá, podnětná, uvědomělá, ale současně nevyslyšená a frustrovaná. Bylo pro nás důležité jim poskytnout prostor pro to, aby mohli být slyšet,” říká Anna Klimešová, režisérka projektu.

TisíciHRAn připravil performance Dusno z období normalizace, Plusko Slovácké divadlo organizuje workshop zaměřený na První republiku.

Rodinný víkend: Umění být spolu

Letošní FUK zahajujeme víkendovým programem pro rodiny s dětmi. Kulturní organizace po celé ČR otevřou své brány rodinám s dětmi, které si budou moci společně zažít divadelní představení, kreativní dílny a workshopy, interaktivní výstavy či hudební a pohybové aktivity.

Animované příběhy si děti vytvoří v karlovarském Dizajnparku. Katedra výtvarné výchovy PdF MU představí aplikaci Echoes, která umožňuje interaktivní tematické procházky po městě.

CUA – kreativní učení

Centrum současného umění DOX, které připravilo ve spolupráci se Spielraum Kollektiv světelnou laboratoř a několik dalších výtvarných dílen k aktuálním výstavám. Kunsthalle Praha Studio Bubec nabízí workshop kyanotopie, GHMP vás seznámí s tvorbou Františka Bílka. Nechybí ani zajímavý program v dalších regionech. V Zámku Žďár si mohou návštěvníci během workshopu vyzkoušet roli architekta a tvořit malé architektonické konstrukce z prou

Muzeum Cheb zase nabízí dílnu pro malé restaurátory. Brána Jihlavy chystá hudební laboratoř a Státní zámek Valeč program Baroko na divoko a další program v regionech najdete zde.

Součástí FUKu je opět oblíbený KreatFest. Již 3. ročník festivalu, jehož hlavním pořadatelem je Centrum uměleckých aktivit (CUA) v Hradci Králové, se koná od 9. do 11. dubna. Letošní jedinečnou zahraniční inspiraci můžete načerpat na workshopech estonských hostek Hanny-Liis KONT, umělecké kurátorky a výzkumnice, a Mariliis TÄHEPÕLD, arteterapeutky pro děti a dospělé. Vhled do zkušenosti lektorů CUA působících v tandemové výuce ve třídách i praktické tipy do výuky nabídne také workshop Kreativní učení v praxi.

Archa, Divadlo Nie / Foto Vojtěch Brtnický

Nové technologie

Nové technologie a kreativita patří k sobě. I v rámci letošního FUKu se můžete těšit na dávku kreativního využití technologií v několika festivalových programech a městech. Kunsthalle Praha zve na hravé objevování galerie v díle Co nevidím v galerii, kde se využívá aplikace na 3D skenování nebo dílnu, ve které do tvorby zapojíte umělou inteligenci. V pražské ARŠE+ na Vás čeká workshop, který Vám představí počítač jako hudební nástroj. Moravská galerie v Brně zve na návštěvu Designu labu, kde je možné si vyzkoušet 3d tisk, 3d modelování. Na zlínské Univerzitě Tomáše Bati se otevře kreativní dílna ROBOTA – žáci mohou pracovat s nejmodernějšími technologiemi jako je 3D skener nebo 3D tiskárna. V pražském centru DOX bude zahájena výstava propojující umění a vzdělávání – Úhel pohledu s podnázvem Rovnováha – tentokrát se projekt zaměřuje na vztah člověka, technologie a přírody. Můžete se zde seznámit např. s díle mezinárodně uznávaného umělce Jamesa Bridla, který nám nabízí alternativní pohled na svět počítačové techniky a spekuluje o tom, jak by mohla fungovat, když ji propojíme se světem živé přírody.

Co je kreativní vzdělávání?

Kreativní vzdělávání učí prostřednictvím umění. Divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, design a další tvůrčí obory obohacují běžnou školní výuku o nové a smysluplné zkušenosti a zážitky, při kterých se zapojuje hlava, tělo i srdce a rozvíjí celou osobnost dětí. Kreativní vzdělávání přináší nové úhly pohledu, školní předměty propojuje do netušených souvislostí a učí celou řadu dovedností, které děti využijí ve škole i mimo ni. Různé přístupy kreativního myšlení podněcují ke spolupráci, představivosti, dialogu a učí nás být do budoucna vnímavější vůči sobě, okolí i naší planetě. S tvořivostí se rodíme, proto je kreativní vzdělávání šance pro všechny děti.

Comments

comments

Vyhledat