Liberecká galerie slaví 10 let působení v budově bývalých městských lázní

Josef Nastoupil, Pohled k Ještědu, 1. polovina 20. století
Josef Nastoupil, Pohled k Ještědu, 1. polovina 20. století

V novorenesanční budově bývalých městských lázní od P. P. Branga (1901) a před 10 lety revitalizované od architektonického studia SIAL si liberecká institucionální platforma evropského i světového umění připomene své výročí kulturně-vzdělávacím festivalem v symbolických 10 dnech, který proběhne od 14. do 23. června.

Oblastní galerie v Liberci se před 10 lety přestěhovala do prostor bývalých městských lázní. / Foto archiv protisedi.cz

Oblastní galerie v Liberci, jež oslavila v loňském roce své sedmdesátileté trvání, je pátá největší instituce v České republice a na přelomu let 2013 a 2014 se galerie přestěhovala do nových prostor bývalých městských lázní, když opustila původní Liebiegův palác.

„Liberecký kraj získal budovu směnou s městem Liberec za Liebiegův palác a nadto byl v jejím sousedství vybudován galerijní depozitář. Lázně prošly rekonstrukcí, a aby splnily budoucí nároky na galerijní využití, dohlížel na projekt a rekonstrukci dnes již bývalý ředitel galerie, pan Jan Randáček. Byl to velký kus práce a ráda bych Janu Randáčkovi na tomto místě poděkovala. Současný ředitel galerie, pan Filip Suchomel, nastoupil do galerie s ambiciózním plánem vybudovat z Oblastní galerie stánek umění, odpovídající minimálně středoevropské úrovni, v čemž má plnou podporu. K deseti letům v novém působišti přeji Oblastní galerii v Liberci mnoho krásných výstav, nadšených a spokojených návštěvníků,“ přeje galerii náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Milan Houser: Přitažlivost

Zahájení oslav začne slavnostním otevřením letní LÁŽO PLÁŽO SEZÓNY, kde se otevře hned několik výstav najednou. V hlavním výstavním prostoru se představí multimediálním výstavním konceptem Milana Housera Přitažlivost, v prostoru kaple enviromentální výstava Dagmar Šubrtové, Někdy z dálky doléhá vše a dále výstava z  galerijních i partnerských sbírek věnovaná místní ikonické dominantě i celému krajinnému soukolí, Horizont hory: Krajina pod Ještědem. 

Pouze po dobu festivalu bude možnost zhlédnout v galerijní zahradě unikátní futuristický projekt Designblok Cosmos: Intergalaktická krása českého designu. Jedná se o spektakulární instalaci přibližující deset ikon českého současného skla, designu a uměleckého řemesla, které většinou vzešly právě z libereckého kraje. Tato mobilní galerie byla poprvé veřejnosti představena na Designbloku 2023 v Praze a následně v rámci Milano Design Weeku 2024. Liberec je tedy třetí destinací této artové prezentace, a to pouze do 23. června 2024.

„Severočeský region, v jehož srdci leží Liberec, byl vždy doménou sklářského řemesla a výroby. Nachází se tu mnoho velkých i drobných skláren, sídlí zde značky jako Lasvit či Preciosa a ze tří nejvýznamnějších sklářských škol vycházejí každoročně desítky budoucích mistrů tohoto ušlechtilého řemesla. Jsem proto velmi potěšen, že můžeme v rámci desetidenního festivalu připomínajícího deset let působení naší instituce v budově bývalých městských LÁZNÍ představit naším návštěvníkům unikátní futuristický projekt Designblok Cosmos, který ve spektakulární instalaci přibližuje deset ikon českého současného skla, designu a řemesla, které vzešly právě z našeho kraje,“ komentuje projekt sám ředitel galerie Filip Suchomel.

Dagmar Šubrtová: Někdy z dálky doléhá vše

Během dní festivalu nabídne galerie pestrý doprovodný program. Hned v pátek 14. června to bude PechaKucha Night věnovaná tématům, proč je dobré dbát o kulturní akce a jaký význam mají kulturní instituce pro lidi snažící se měnit Liberecko a přinášet novou perspektivu na chápání metropole pod Ještědem. Start pro šestnáct přednášejících začne v zahradě galerie zítra v pátek od 19 hodin.

Ve spolupráci s Anifilmem proběhne ve středu 19. června projekce animovaného filmu z dílny Milorada Krstiće Sběratel Ruben Brandt. A v pátek 21. června si diváci vychutnají německý filmový expresionismus v ikonickém filmu Faust z roku 1926, a to dokonce za doprovodu živé hudby kapely Nauzea Orchestra. Festival bude uzavírat Káva s Cosmosem, setkání s hlavními tvářemi Designbloku, Janou Zielinski a Jiřím Mackem.

Celý program festivalu je na webových stránkách galerie a jejích sociálních sítích: IG, FB

Hans Thuma, Lyžaři, 1932

Comments

comments

Vyhledat