Lidé si tu uvědomují, co se jim podařilo vybojovat, říká zahraniční student

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádala u příležitosti výročí sametové revoluce akci Leading a Revolution Tour
Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádala u příležitosti výročí sametové revoluce akci Leading a Revolution Tour

Je poměrně chladné páteční ráno 17. listopadu. Ulicemi Prahy se i přes státní svátek prochází spousta lidí. Nejsou to jen Pražané, ale také lidé z jiných částí republiky. Do metropole si přijíždí připomenout čtyřiatřicet let staré události, které vedly k pádu komunistického režimu. Mezi lidmi s trikolórami připnutými na klopách kabátů jsou i zahraniční studenti z Anglo-americké vysoké školy v Praze. 

Brazílie, Spojené státy, Rusko nebo Venezuela zní z jejich úst, když je jejich přednášející z univerzity Joshua Hayden požádá, aby se ostatním představili a řekli odkud pocházejí. Je to fantastické. Musím říct, že jsem nečekal, že vás dorazí tolik. Myslel jsem, že se nás tu sejde třeba deset, je nás tu ale třikrát víc. A to je státní svátek a vy jste mohli mít volný den,” pochvaluje si Hayden na Újezdě, kde se svými studenty setkal u Pomníku obětem komunismu a seznámil je tam s plánem dnešní historické exkurze „Leading a Revolution“ Tour. Ještě než se skupina vydá směrem na Václavské náměstí, debatují studenti o tom, co monument Olbrama Zoubka znázorňuje. Asi je v tom vidět to, jak komunisté postupně ničí duševní i psychickou stránku člověka,” domnívá se jeden ze studentů, který v ruce drží anglický překlad politické eseje Moc bezmocných od Václava Havla. Přidávají se i další a další studenti. Po pár minutách se už debatuje o svobodě projevu, hrozbách pro demokracii i disidentech. Joshua Hayden to vše se vřelým úsměvem pozoruje. Jeho vstupy do toku myšlenek studentů nejsou potřeba. Debatují mezi sebou sami, na první zastávce více než půl hodiny. Poté co se skupina dá do pohybu, vysvětluje Hayden, pro kterého se dění kolem sametové revoluce stalo klíčovým tématem, proč se rozhodl exkurze uspořádat: Mladí lidé jsou v mnoha oblastech opravdu velmi angažovaní a uvědomují si závažnost výzev, kterým v současném světě čelíme. Překvapilo mě však, jak málo vědí o československém boji za lidská práva a svobodu, a dokonce i o sametové revoluci. Těší mě, jak velký zájem o tuto exkurzi mezi studenty je.” 

Společné procházky se studenty Anglo-americké vysoké školy se zúčastnil i její rektor doc. Jiří Schwarz

Během více než dvouhodinové exkurze si studenti četli ukázky z dobových děl a projevů, poslouchali undergroundovou hudbu a došla řeč i na antichartu, ponížení umělců v roce 1977 a jejich následné vykoupení, když o dvanáct let později povstali. Během exkurze mi došlo, že chuť po změně tady tenkrát byla opravdu veliká. Dlouho ale chyběla osobnost, která by dokázala všechny nesourodé spolky a programy propojit. To se změnilo s příchodem Václava Havla,” říká studentka Jane z amerického Maine, shodou náhod na náměstí, které nese jméno tohoto prvního československého prezidenta. 

Na konci trasy se studenti shodují na tom, že nejzajímavější a nejsilnější zážitek pro ně byl projít se zaplněnou Národní třídou a na chvíli se zastavit u pamětní desky 17. listopadu. „Člověku v tu chvíli dojde, že lidé si tu skutečně uvědomují, co se jim před více než třiceti lety podařilo vybojovat. Myslím, že je správné, že si to tu takto intenzivně připomínají, říká Jose z Venezuely a jedním dechem dodává: Bylo by ale dobré, kdyby si to stejně intenzivně uvědomovali i lidé jinde ve světě.” 

 

Comments

comments

Vyhledat