Literární kavárna s časopisem Plav: Zdivočelé alter eko
27. března v 19 hodin proběhne ve Francouzském institutu v Praze představení čísla Plavu věnovaného québecké ekologické dystopii a zdivočení, které sestavil romanista Petr Kyloušek a realizovala redaktorka Anna Lebedová.
V první části setkání přiblížíme s badatelkou Terezou Dědinovou ekokritickou perspektivu přístupu k literatuře a spolu s romanistou a afrikanistou Vojtěchem Šaršem se pak touto optikou podíváme na oblasti frankofonních literatur.
Ve druhé části zazní zdravice od kanadské autorky J. D. Kurtness a obrátíme se k dystopickému číslu – poslechneme si ukázky z překladů a uvedení do québecké autochtonní literatury, krátce se také seznámíme s dalšími aktivitami Plavu.
Akci hudebně doprovodí Mikuláš Bryan.
Událost je realizována díky podpoře Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.
Více se dozvíte na https://www.facebook.com/events/1620114892066737/
Christiane Vadnais: Faunové (přeložil Petr Kyloušek)
(…) V následujících dnech je nešokovala ani tak Alexina smrt, ale spíš to, že spatřili parazita. Lawrence jim tvrdí, že mimo tělo ta věc nepřežije. Všechny výzkumy a všechny pozorované případy dokazují, že co na ně uvnitř útočí, nutně hyne s hostitelem. To je neuklidňuje a všech sedm postižených si v noci začalo proklepávat břicho a štípat se do svalů v naději, že ublíží tomu, co v nich žije. Pouštějí se do ztřeštěně bláhových pokusů, jako je třeba vynucené dávení, po kterém pak v záchodové míse slídí po stopách miniaturních bílých korýšků.
– Prý to jednomu z břicha vytáhli a mělo to třicet cenťáků.
– Když si lehnu, zdá se mi, že mi šplhají jícnem.
– Nedokážu si představit, jak někdo ještě může jíst. Nespolknu už ani sousto. Nikdy.
– Pořád se mi vrací ten bledý lepkavý krunýř. A klepeta.
‒ Přestaňte, je mi z toho zle. Už na to nemysleme.