Lykke – a zase to skandinávské štěstí
Meik Wiking, zarputilý lovec pohody a štěstí. Možná vám jeho jméno nic neříká, ale termín hygge stoprocentně znáte. Je to ten dánský vědecký pracovník, díky němuž se vám doma povalují vlněné deky, svíčky a huňaté ponožky. Hygge se prakticky po celém světě proslavilo už před třemi lety, je tedy čas se posunout dál – vítej, lykke.
Lykke má na rozdíl od slova hygge jasný překlad. V dánštině znamená štěstí a právě na něj se lykke ve svém konceptu zaměřuje. Dává určitý recept, jak ho v životě dosáhnout. Stojí za ním opět zmínený Meik Wiking, který se prý inspiroval zprávami od čtenářů jeho původní knihy Hygge.
Ačkoliv se slavná „dánská pohoda“ soustřeďuje zejména na Skandinávii (resp. ukazuje, jak to tady „dělají“), dokázala upoutat pozornost řady jiných zemí. Lidé mu psali své příběhy o štěstí a on si díky tomu uvědomil, že každý národ má určitý „vzorec štěstí“, návod ke zkvalitnění života, jímž může inspirovat ostatní. A zrodilo se globální štěstí…
Vlastně to pro nás může být útěchou, nemusíme se nikam stěhovat a přitom můžeme být podobně šťastní jako Skandinávci. Leckdy stačí změnit i ty nejobyčejnější věci, protože jde o to nalézt pocit vlastní spokojenosti, svobody, nezávislosti. Nevíte jak? Žádné obavy, lykke vás celkem slušně nasměruje. Podle Meika Wikinga a jeho týmu se tajemství nejšťastnějších národů světa ukrývá v šesti konkrétních faktorech, které také zohlednili při sestavování Světové zprávy o štěstí. Pokud se na ně ve svém životě zaměříte, můžete tak ovlivnit i svou celkovou spokojenost. O které tedy jde?
Pospolitost
Moderní doba nás naučila být solitéry orientujícími se na co největší produktivitu, vydělávání peněz a individuální dobro. Wiking ale říká, že základním kamenem štěstí je pospolitost, komunita lidí a udržování dobrých vztahů se svými přáteli, sousedy a rodinnými příslušníky. Zkrátka život v reálu. Scházejte se s lidmi, které máte rádi, společně jezte (inspiraci hledejte kromě severu třeba u Francouzů, kteří opravdu umí hodovat) a užívejte si zábavy.
Peníze
Peníze a štěstí, souvisí spolu tyhle dva aspekty? Do určité míry ano. I Meik Wiking uznává, že bohatší národy bývají šťastnější, ale nutno dodat, že opravdové štěstí si za peníze nekoupíme, jak asi všichni tušíme. Co si z toho tedy odnést? Pořizujte si jen věci, po kterých skutečně toužíte a které potřebujete. Zbytečnosti vám štěstí nepřinesou. Naopak dobrou investicí jsou zážitky v podobě kultury či cestování, jež podporují zmíněnou pospolitost a osobní růst.
Zdraví
Fyzické i to psychické. Pečujte o sebe, protože když vám bude zlobit tělo a mysl, nebude fungovat ani ten zbytek. Jak ale nastavit nějaký udržitelný systém? Zapomeňte na bláznivé počítání kalorií, nebuďte posedlí svým tělem, nepřipoutávejte se ke strojům v posilovnách, ale dělejte to jako Dánové – jezděte všude na kole, tam, kde to nejde, choďte pěšky, volné chvíle se snažte trávit venku, jezte rozumně a vyváženě, vyvarujte se stresu a zachovejte si k pohybu i jídlu pozitivní přístup.
Svoboda
Svoboda ve smyslu nastavení funkční rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Dokážete doopravdy vypnout? Nebo jste se stali permanentní obětí vašich pracovních ambic a plánů? Podle lykke filozofie je další substancí šťastného života možnost udávat mu vlastní směr, tvořit si vlastní pravidla. Zpomalte, přenastavte svoje hodnoty, zapracujte na efektivnější organizaci času a začněte třeba drobnostmi – co úterní rána bez pracovních schůzek?
Když se můžete na druhé spolehnout, méně se trápíte a jste spokojenější.
Důvěra
Možná nejsložitější bod – naučit se důvěřovat ostatním. Dánové jsou ovšem důkazem toho, že když se můžete na druhé spolehnout, méně se trápíte a jste spokojenější. V jejich společnosti panuje tak vysoká úroveň celonárodní důvěry, která je pro nás Čechy možná až nepochopitelná. Tak kde začít? U empatie – v ní totiž důvěřivost pramení. Jste-li empatičtí, dokážete se vžít do druhých, zajímáte se o jejich osudy a chcete se dozvědět více, jste otevření, přemýšlíte nad důsledky svých činů, nesoupeříte, spíš se všude snažíte vytvářet přátelské prostředí s příjemnou atmosférou. Zkuste to zprvu například v práci s kolegy.
Laskavost
Vyneste odpadky, přineste babičce nákup, uvařte večeři, umyjte nádobí, pomozte sousedovi se stěhováním…cokoli. Neptejte se svých blízkých, jestli můžete s něčím pomoci, prostě to udělejte. Podle Dánů jsou činy mnohem důležitější než slova, takže buďte pozorní vůči druhým, všímejte si jejich potřeb a pak běžte rovnou do akce!