Macramé je zpět. Čím oslovuje novou generaci?

foto archiv Ivy Sochorové
foto archiv Ivy Sochorové

Drhání neboli macramé se vrátilo. Tohle dávné hobby našich tet a babiček nyní baví i mladší generace, které si jím zdobí příbytky. Přinášíme rozhovor s jednou z dam, které se mu věnují.

„I klacek, který vyberu, udává povahu mého výrobku,“ říká Iva Sochorová, kterou před půl rokem nakoplo setkání s macramé k výrobě vlastních drhaných ozdob na zeď. Slovo macramé prý pochází z arabštiny stejně jako samotná technika vázání uzlíků z přízí nejrůznějších barev. Různorodé obrazce zavěšené například na větvičkách se umisťují na zeď a mohou se podílet na designu daného interiéru. A právě to je pro Ivu největší výzva a pro její zákazníky uspokojení. 

 

Co to vlastně je macramé? 

Macramé je technika vázání různých přízi pomocí uzlíků v mnoha tvarech bez použití strojů nebo háčků a jehel. Je to celé ruční výroba. V současné době se právě tato technika prosadila především ve skandinávském stylu bydlení jako nástěnná dekorace. Dají se ale vyrobit i funkční kousky, jako je závěs na květináč, povlaky na polštáře, kabelky i vodítka pro psy. 

Proč si myslíš, že je mezi lidmi tak populární, ačkoli technika ani nepochází z Česka? 

Hodně se změnil dnešní styl bydlení a preferuje se čistý styl a přírodní prvky. Scandi styl nebo hygge je přesně to, kam macramé zapadne. 

Dříve se tehcnice říkalo drhání, ale mě zasáhl až výraz macramé. V mládí jsme ale klasicky pletli náramky přátelství, což je vlastně drhání, takže spoustu holek mého věku se určitě s macramé setkalo už tenkrát.

Jak ses k němu dostala ty a co tě na tom nejvíc baví?

To byla taková celkem náhoda. Miluju tento čistý styl bydlení a jednou jsem si takovou dekoraci koupila domů a naprosto mě to uchvátilo. Ta propracovanost, ty možnosti vzoru, ta barevná škála… Řekla jsem si, že to musím rozhodně zkusit. 

Začínala jsi od nuly, teď už máš na facebookovém profilu přes 1000 fanoušků. Jak dlouho se o macramé zajímáš a jak se ti podařilo tolik fanoušků získat?

Ta první osudová mandala vznikla před cca půl rokem. Byla jsem z ní tak nadšená, že jsem ji vyfotila, dala do jedné skupiny na Facebooku, která se točí kolem scandi stylu, a ten ohlas mě naprosto odrovnal a zároveň nakopl. Byl to pořádný kopanec. Netrvalo dlouho a vznikla má stránka, další mandala, další větší macramé, logo, krabice. A aktuálně oněch 1000 fanoušků.

Čím si myslíš, že se odlišuješ od ostatních? 

Snažím se dělat pouze originální kousky a přistupovat k jednotlivým zakázkám tak nějak osobně. Pokud nebudu jmenovat mandaly nebo listy, tak vše dělám jen na přání pro konkrétní osůbku a domov. Mám dojem, že na to dnes hodně lidí slyší.

Iva Sochorová

Kde pro svoje vyrábění bereš inspiraci a jak dlouho trvá vyrobit nějakou pěknou pleteninu nebo také populární pletené listy? 

Jako asi každý tvůrce hledám inspiraci všude, kde se dá, takže i Pinterest, Instagram. Nicméně v macramé existuje pár základních uzlíků, a pak už je to vše na fantazii. Inspiraci hledám i v samotném člověku, který mě s výrobou macramé osloví, i v prostoru, kde by měla dekorace viset. Dokonce i přírodní klacek, který vyberu, udává povahu mého macramé. Zakázky, kdy mi dotyčný dá volnou ruku a já můžu kousek sebe promítnout do jeho domova, mám nejraději. Naprosto mě to pohltilo a je to zábavou a relaxem v jednom.

Co bys poradila někomu, kdo by chtěl s macramé začít? 

Ať na nic nečeká a hned začne! Já začínala s pár videi na YouTube a až posléze jsem objevila super skupiny na Facebooku, kde je opravdu velmi přátelská komunita nadšenců, kteří si radí a podporují se. I pár přátel jsem zde našla.

Můžeš nám také poradit, kde kupuješ ty příze tak hezkých barev, jako máš na fotkách? 

Příze se dají běžně koupit na internetu, je však mnoho druhů a značek. Já používám nejčastěji značku Bobbiny, která mě oslovila i tím, že mají příze ze stoprocentně recyklované bavlny. 

Když nějakou macramé prodáš nebo věnuješ, posílají ti lidé fotky toho, kde si je pověsili? Zajímalo by mě, jestli víš o nějakém opravdu nečekaném místě, kde tvoje práce visí 🙂

Ano, posílají a pro mě jako výrobce je to tedy naprosto skvělý pocit. Vidět, jak to ve finále vypadá v interiéru. Ty reakce po rozbalení balíčku jsou pro mě velmi důležité a hlavně mi dodávají další elán k tvoření.

Comments

comments

Vyhledat