Maker Faire zavítá do Brna, Liberce i Olomouce

Maker Faire / Foto Kuba Zeman
Maker Faire / Foto Kuba Zeman

Maker Faire, interaktivní festival kreativity, na němž si můžete téměř vše vyzkoušet, mnohé vyrobit a ledacos zažít, se na podzim představí ve třech městech po celé republice. Festival zavítá do Liberce (7. října), následuje dvoudenní setkání v Brně (21.–22. října) a nakonec v Olomouci (11. listopadu). Návštěvníci všech věkových kategorií tak dostanou příležitost zažít workshopy, vyzkoušet různorodé aktivity a otestovat vynálezy nadšenců i zkušených tvůrců a profesionálních firem.

Maker Faire propojuje zvídavé duše, inovátory a kreativní nadšence – ať už něco sami tvoří, nebo si vynálezy a pokusy jiných rádi vyzkoušejí. Festival určený pro celou rodinu prezentuje tvorbu tzv. makerů. Právě tak se nazývají všichni, kteří něco vytvářejí a pro něž je tvorba zážitkem, od fanoušků techniky a programování přes bastlíře a garážové kutily až po umělce, řemeslníky, designéry nebo třeba ty, kteří doma kvasí vlastní limonádu.

„Zveme vás do příjemného prostředí, kde se zaručeně pro něco nadchnete! Makeři jsou nadšení a vytváří okolo sebe atmosféru, do které je neskutečně snadné zapadnout – stačí být zvídavý a nechat se pohltit. Přijďte tvořit, bádat, stavět a hrát si. A pokud jste do světa makerů ještě nevkročili, nemusíte se ničeho bát, Maker Faire je festival, který tak trochu vítá chyby i selhání. Chceme každému dodat odvahu k tomu, aby začal objevovat a tvořit,“ vyzývá hlavní pořadatel Vojtěch Kolařík z organizace Make More.

Maker Faire Brno: Zlatý hřeb podzimní festivalové sezony

Vrcholem podzimních festivalů je dvoudenní Maker Faire v Brně, jenž své brány otevře o víkendu 21.–22. října. Pavilon A1 brněnského výstaviště zaplní více než stovka českých i zahraničních makerů a jejich stánků, workshopů a instalací. Na festivalu dostanou už tradičně prostor také vzdělávací projekty, například na téma vesmíru nebo využití AI a 3D tisku ve výuce. 

Máte v hlavě zajímavý projekt a chcete svoji myšlenku uvést do praxe? Pak si brněnské makerské setkání nenechejte ujít. V rámci Maker Faire Brno se totiž uskuteční akcelerační workshop PrusaLab, jehož cílem je podpora tvůrců a inovací. Na workshopu jsou vítaní všichni, kteří mají nápad na projekt a rádi by slyšeli odbornou zpětnou vazbu. Účastníci získají cenné informace, neocenitelný feedback a také tipy pro další rozvoj či získání investic – vše zdarma. Stačí do 15. října poslat popis zamýšleného projektu na e-mail info@prusalab.cz. Nejlepší z nápadů nakonec organizátoři ocení tiskárnou Original Prusa i3 MK3S+. 

Nadšenci do robotiky se můžou těšit na představení malého robotického psa Aimy z dílny Jakuba Hrachovského (Homemade Bastler) či texaského hudebního uskupení Ponytrap, v němž bubeníky nahrazují právě roboti – a to rovnou v rámci ohromující třímetrové instalace. Na své si přijdou také milovníci umění, a to díky americké výtvarnici Liz Melchor, která kombinuje umělecké vyjádření s programováním. Na jejím stánku si návštěvníci sami nakódují obrázek a posléze nechají speciálně upravený „pen plotter“, aby jej namaloval. Zajímavou podívanou pro malé i velké bude také vypouštění balónu, které má v plánu Český radioklub. Nepředvídatelnou cestu metrového balónu napuštěného héliem a vybaveného elektronikou a solárními panely bude možné sledovat online.

Festivaly Maker Faire poskytují prostor nejen ostříleným makerským matadorům, ale také začínajícím inovátorům do 18 let. Ty bude v Brně zastupovat Vojtěch Ambrozek s projektem Marble runs, jenž ukazuje, že účelem tvoření může být krom užitných věcí i „pouhá“ zábava. Na dráze mezi sebou závodí skleněné kuličky a ve hře je dokonce i výtah z LEGO kostiček. Která kulička se dostane do cíle jako první? Na to si můžou návštěvníci kromě nezbytného fandění i přátelsky vsadit.

Maker Faire Mladá Boleslav

Do třetice do Liberce, závěr sezony hostí Olomouc

Poslední tři podzimní makerská setkání odstartují v sobotu 7. října v Liberci. Festival sem zavítá potřetí, už tradičně do prostoru Lipo.ink. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet například pilotáž létajících robotů, kteří mávají křídly a připomínají tak hmyz a ptáky, drátování nebo tvorbu vlastních kulturních artefaktů na 3D tiskárně pod vedením Přírodovědecké fakulty UK. Na stáncích své projekty představí i místní makeři.

Rozloučení s letošními festivaly kreativity se uskuteční v sobotu 11. listopadu na Výstavišti Flora Olomouc (pavilon A). Program nabídne zajímavou směsici témat, od 3D tisku přes robotiku až po ruční tvorbu vánočních ozdob. Honeywell Aerospace Olomouc, dlouhodobý partner olomouckého Maker Faire, představí senzoriku na IoT a využití AI při vyhodnocování vzorku termálních nástřiků. Přiveze také speciální kamion FabLab University, který slouží jako dílna vybavená laserovou řezačkou, 3D tiskem i řezacím plotrem.

„Máme obrovskou radost, že české festivaly Maker Faire s úspěchem míří do finále svojí šesté sezony. Nejenom, že se podařilo rozšířit Maker Faire do všech koutů republiky, ale neustále se snažíme zlepšovat také program a kvalitu festivalů. To ostatně dokazuje i hojná účast zahraničních makerů v Brně. Návštěvníci se tak můžou pokaždé těšit na něco nového, co ještě neviděli,“ doplňuje Vojtěch Kolařík.

Maker Faire Olomouc

Zakupte vstupenku v předprodeji a soutěžte o 3D tiskárnu

Všichni, kdo se chystají navštívit některý z podzimních festivalů, si můžou vstupenky zakoupit už nyní. Každý, kdo využije předprodeje do 20. října, navíc získá šanci vyhrát 3D tiskárnu Original Prusa MK4 od Prusa research 3D printers. Zájemci z řad makerů, kteří by rádi představili svůj projekt, mají stále možnost přihlásit se na brněnský Maker Faire (do 8. října) a také na Maker Faire v Olomouci (do 21. října).

Více informací o podzimních festivalech Maker Faire v Liberci, Brně a Olomouci, jejich programu a účastnících, najdete na www.makerfaire.cz.

 

Comments

comments

Vyhledat