Mistři klasické hudby: Gioacchino Rossini

Rossini 1865. By Étienne Carjat - harvardartmuseums.org, Public Domain
Rossini 1865. By Étienne Carjat - harvardartmuseums.org, Public Domain

Kdo byli největší mistři klasiky? Jak žili, s čím bojovali? Jak souvisela hudební tvorba a historické milníky? Přečtěte si každý týden o jednom ze slavných skladatelů od renesance po 20. století. Díky spolupráci s nakladatelstvím Muzikus se celý následující rok (a ještě kousek navíc) můžete těšit na sérii profilů těch nejzásadnějších mistrů klasické hudby.

 

„Kdyby nebylo Rossiniho, byli bychom všichni chudší o mnoho veselých chvilek, mnohý by nepřestál melancholii mládí nebo zármutek stáří, v plyšem čalouněných operních domech by vymřel jasný, lehký smích. Ale nezoufejte: Rossini existoval, a dodnes existuje mnohé, co jej připomíná,“ říká se v jedné z mnoha knih o opeře, kde kapitola o Rossinim nikdy nechybí.

 

Gioacchino Antonio Rossini se narodil 29. února 1792 v Pesaru, na přestupný rok. Už od samého narození byl tedy něčím výjimečný. Byl jediným dítětem učitele hudby a obecního trubače Giuseppa Antonia Rossiniho a pekařské dcerky Anny, rozené Guidarini. Rossiniho otec přišel do Pesara někdy kolem roku 1790 – v době francouzské revoluce – z malé obce Lugo. V Pesaru brzy získal vážnost a oblibu a také přezdívku „Vivazza“, nejspíš podle své temperamentní povahy. Brzy se Giuseppe Rossini zapletl do politiky: přál Napoleonovi a své republikánské smýšlení netajil. Ale byl přece jen příliš malá ryba, než aby to tehdy pro něj a jeho rodinu mělo následky. Z obecního trubače dokonce povýšil na vojenského kapelníka.

 

Více čtěte na webu nakladatelství Muzikus.

Comments

comments

Vyhledat