Mistři klasické hudby: Giovanni Battista Pergolesi

By Vincenzo Roscioni [Public domain], via Wikimedia Commons
By Vincenzo Roscioni [Public domain], via Wikimedia Commons

Kdo byli největší mistři klasiky? Jak žili, s čím bojovali? Jak souvisela hudební tvorba a historické milníky? Přečtěte si každý týden o jednom ze slavných skladatelů od renesance po 20. století. Díky spolupráci s nakladatelstvím Muzikus se celý následující rok (a ještě kousek navíc) můžete těšit na sérii profilů těch nejzásadnějších mistrů klasické hudby.

Giovanni Battista Pergolesi přišel na svět v malém italském městečku Iesi 4. ledna roku 1710, o sto let dříve než Fryderik Chopin nebo Karel Hynek Mácha, stejně nenápadně a prostě jako kdokoli jiný. Toho dne se šťastní rodiče těšili z dalšího, v pořadí již třetího potomka, podali zprávu všem příbuzným a nedočkavě konali přípravy ke křtu. Chlapec ale těžce onemocněl obrnou, a tak musel být slavnostní vstup do církve odložen. Malý Giovanni se sice uzdravil, ale ne bez následků, a po zbytek života pokulhával. Dlouho očekávaný křest se tedy konečně odehrál více než rok po jeho narození. Otec Francesco Andrea pracoval jako zeměměřič, a byl proto v úzkém spojení s místní šlechtou. Není tedy divu, že i chlapcův kmotr byl z řad aristokracie.

 

Záhy se u synka projevilo hudební nadání. Byl poslán ke skladateli Francescu Santimu a houslistovi Francescu Mondinimu, kteří pouze potvrdili talent svého malého studentíka. Na popud moudrého markýze Cardola Marii Pianettiho odešel nakonec v létě roku 1722 nebo 1723 do Neapole, aby mohl své vlohy patřičně rozvíjet. Pod jménem Giovanni Battista Jesi zde byl zapsán na jednu z církevních konzervatoří.

Dei Poveri di Gesu` Cristo, S. Maria di Loreto, S. Maria della Pieta` dei Turchini a S. Onofrio a Capuana nejsou názvy neapolských kostelů, ale čtyř slavných konzervatoří, líhní mnoha vynikajících skladatelů své doby. Studentem školy se mohl stát chlapec ve věku osmi let, který si buď vyučování platil, nebo za něj platil jeho mecenáš, jako tomu bylo v případě Pergolesiho. Jeho prvním učitelem byl Gaetano Greco, ale bohužel ne nadlouho. V roce 1728 zemřel ve věku 71 let a byl záhy vystřídán Leonardem Vincim (italským skladatelem, 1690 – 1730, pouze jmenovcem renesančního malíře). Úmrtí prvního učitele navíc předcházela smrt maminky, která chlapcem jistě hluboce otřásla. Po několika měsících Vinci odešel a Giovanni se setkal se třetím učitelem, Francescem Durantem, o kterém napsal Jean-Jacques Rousseau, že je „největší skladatel Itálie, to znamená na světě“.

Více čtěte na webu nakladatelství Muzikus.

Comments

comments

Vyhledat