Na Štvanici se otevírá unikátní veřejná plovárna Baden Baden

Baden Baden_Jan Hromadko
Baden Baden_Jan Hromadko

Po loňském úspěšném “nultém” ročníku se na Štvanici vrací veřejná plovárna se svojí nezaměnitelnou atmosférou. Unikátní plovárna Baden Baden navazuje na tradici pražských plováren. Pro své umístění si vybrala dnes málo navštěvovanou část ostrova Štvanice, kde stála plovárna v různých podobách téměř sto let až do povodní v roce 2002. Za projektem stojí skupina přátel, jejíž členové založili obecně prospěšnou společnost Containall nebo organizovali oblíbený letní festival Povaleč. Plovárna se tento rok poprvé otevřela v pátek 11.6. v 17. hodin.

Lidové plovárny mají v hlavním městě dlouhou tradici. Historicky se tu nacházelo několik desítek menších či větších městských lázní a plováren, mezi nimi také Plovárna Štvanice. Postupně zmizely a Pražané se naučili za koupáním jezdit pryč.

Říkali jsme si, že je škoda nemoct v Praze dojet za koupáním v řece tramvají. Veřejnou plovárnu jsme připravili tak, aby měla všechno, co mají lidé na odpoledne u řeky rádi. Najdete tu lehátka, možnost vyhřát se na trávníku, občerstvení nebo brouzdaliště pro děti. Dále si budete moct v budoucnu přijít zahrát volejbal a frisbee, půjčit paddleboardy nebo dorazit na koncert, přednášku nebo za DJs,” říká Jan Faltys, který spolu s dalšími přáteli za projektem stojí. Pro návštěvníky je připravené také zázemí s toaletami a sprchami.

Plovárna Baden Baden se na několik týdnů otevřela už vloni v srpnu. “Nultý” ročník byl úspěšný a v letošním roce se díky tomu plovárna otevře na celou letní sezonu.

“Inspirovali jsme se v Kodani, v Berlíně nebo ve Vídni. Řeka je skvělé veřejné místo a jsme rádi, že můžeme její kousek zpřístupnit. Štvanice nepatří k cílům mnoha lidí, ostrov je zanedbaný a teprve čeká na rekonstrukci. Právě to pro nás byla výzva. Máme zkušenosti s oživováním prostor, která mají velký potenciál, ale z různých důvodů musí na jeho naplnění zatím čekat. Čas do rekonstrukce využijeme pro projekt, který místo otevře lidem a zároveň k místu a jeho dočasnosti přistupuje se vším respektem. Po sezoně plovárnu zase odstraníme. A uvidíme – třeba nějakou jinou plovárnu nakonec zahrnou architekti i do nové podoby Štvanice, která se právě navrhuje,” popisuje David Boháč.

O organizaci Baden Baden 

Za projektem stojí skupina přátel, která se dala dohromady za účelem vzniku a obnovy Plovárny na Štvanici. Její členy léta spojuje angažovanost ve veřejném prostoru Prahy. Mají za sebou projekty sportoviště Containall Stromovka a kulturního centra Containall Stalin, výstavy Pražské Pokoje, Kulturní centrum Klubovna v Dejvicích nebo letní festival Povaleč. Na Štvanici se už podílí na projektu Fuchs 2 v bývalé Fuchsově kavárně. Letos se Containall otevřel v Riegrových sadech.

Kudy na plovárnu 

Na plovárnu se dostanete nejlépe ze zastávky Štvanice na Hlávkově mostě pěšky, když půjdete kolem tenisových kurtů a skateparku, nebo můžete využít romantickou cestu přívozem „HOLKA“ z Holešovic.

_____________________________________________________________________________________________________________________

 

Comments

comments

Vyhledat