Nádraží Moldava ožije speciální divadelní performancí “Moldava – nekonečná stanice”
Historická budova nádraží v Moldavě v Sudetech bude poslední červnový víkend hostit divadelní performanci, kterou připravuje tým zkušených umělců přímo pro dané místo. Diváci budou moci při této příležitosti vstoupit do interiérů budovy, prozkoumat historii místa a sledovat, jak ožívají nejrůznější příběhy, které nádražím za jeho 150 letou historii prošly.
Budova nádraží Moldava je nyní už mnoho let zavřená a prázdná. Speciální site specific performance s názvem Moldava – nekonečná stanice se odehraje během tří večerů, od pátku 25. do neděle 27. června od 20 hodin. V pátek 25. června začne performance již v 19 hodin venku na místě ukončené trati, a to zvláštním happeningem pro obnovu přerušených kolejí mezi Českem a Německem. Na konci války v roce 1945 nádraží ztratilo svůj punc přeshraniční stanice. Část kolejí za viaduktem záhadně zmizela. Někdo tvrdí, že koleje ukradli Němci. Jiní říkají, že to byli Rusové a že koleje leží někde na Sibiři.
Diváci se budou pohybovat uvnitř nádražní budovy jako v galerii. Tým performerů zde oživí a rozžije historii Moldavy za pomoci instalací, hudby, textu, ale hlavně inscenovaných pohybových výstupů. Na projektu spolupracují i Němci, konkrétně současný dramatik Akin Emanuel Şipal. Němčina zde bude znít stejnou měrou jako čeština, tak jak tomu bylo i dříve.
Cílem projektu je připomenout význam i historickou hodnotu místa, oživit vztahy se sousedy českými i německými, rozmělnit hranice a podpořit znovuobnovení trati do Německa. „Chceme také obohatit kulturní dění v této oblasti a ukázat, že místo s tak silným geniem loci si zaslouží více pozornosti. Vzhledem k tomu, že v současnosti probíhá z české i německé strany snaha o obnovení železniční trati do Freibergu, věříme, že projekt díky pozornosti médií i veřejnosti sehraje roli i v této otázce,“ uvádí autorka projektu, performerka, tanečnice a režisérka Veronika Vaculíková.
“Odkrývání a hojení historických traumat uměleckou imaginací je osvědčená a účinná metoda. Veronika Vaculíková a její spolupracovníci našli v krajině, na pomezí Česka a Německa symbolickou lokalitu nádraží, která v minulosti fungovala jako tranzitní prostor, propojující transportní uzel, místo obchodu či výroby. Moldava je místo hluboké paměti, z níž lze vyzvednout uměleckými prostředky příběhy, připomenout uťatou kontinuitu a v lepším případě přispět k jejímu navázání. Taková je funkce umění – skrze příběhy, emoce, citlivost a imaginaci přispět k léčení bolesti a připomínce či obnově hodnot,” doplňuje k projektu Jana Návratová, publicistka, kurátorka a kulturní manažerka.
Autorský tým získal grant od Ministerstva kultury a další podporu od několika partnerů. Zbytek financí vybírá pomocí crowdfundingové kampaně na portálu Donio.cz, kde zájemci mohou získat originální odměny a podpořit projekt.
Sbírka probíhá zde: https://www.donio.cz/moldava
Autorkou konceptu je Veronika Vaculíková, performerka, tanečnice a režisérka na volné noze. Vystudovala katedru nonverbálního divadla na HAMU. Její tvorba je převážně autorská, zahrnuje jak divadelní produkce, tak film a performance. Za krátký taneční snímek Cycles získala ocenění na mezinárodních festivalech např. v New Yorku či Helsinkách. Učí na DAMU a v Budilově divadelní škole. Organizovala řadu festivalů, přehlídek a workshopů. Veroniky prodlouženou rukou je dramaturgyně Viktorie Knotková, jejíž stálá domovská scéna je v německém Theater Bremen. V projektu zastává též roli spojnice mezi Českem a Německem.
Realizační tým:
Koncept a režie – Veronika Vaculíková
Dramaturgie – Viktorie Knotková
Původní text – Akin Emanuel Sipal
Scéna – Dáda Němeček
Kostýmy – Alexandra Litavcová
Light design – Martin Špetlík
Hudba – Matouš Hekela
Produkce – Eva Roškaňuková, Gabriela Kolečková
Účinkující – Lukáš Borik, Anežka Hessová, Andrej Lyga, Vi Huyen Tran, Lukáš Šimon, Markéta Vacovská
Vstupné:
základní vstupné: 220 Kč
senioři, studenti, děti 7 – 15 let: 150 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti): 550 Kč
děti do 6 let a ZTP: zdarma
Více informací na Facebookových stránkách projektu: https://fb.me/e/4jVojzIMb