Národní galerie Praha otevírá své prostory a prodlužuje výstavy
Národní galerie Praha v úterý 12. května opět otevírá veřejnosti své výstavní objekty: Veletržní palác, Schwarzenberský palác a Klášter sv. Anežky České. Zpřístupněny budou všechny stávající expozice a výstavy dle běžné otevírací doby. Nejnovější výstavy se budou prodlužovat. Návštěvníky čekají jen obvyklá omezení vycházející z nařízení vlády.
NGP otevírá tři objekty, ve kterých se nacházejí probíhající výstavy a expozice: Veletržní palác, Schwarzenberský palác a Klášter sv. Anežky České, přičemž otevírací doba zůstává nezměněna (tj. úterý–neděle 10–18 h, středa 10–20 h). Návštěvníky čekají běžná omezení, která souvisejí s mimořádnou situací, například vstup do galerie bude možný pouze s ochranou nosu a úst a kustodi budou hlídat dodržování doporučených rozestupů. Vstupenky bude možné zakoupit na pokladnách, galerie však doporučuje zakoupení vstupenek online.
„Budeme dodržovat veškerá pravidla stanovená vládou, zaměstnanci mají zajištěné běžné ochranné pomůcky a prostředky, pokladní budou mít navíc ochranné obličejové štíty. Zvyšujeme četnost úklidu, což zahrnuje například i časté otírání klik a dezinfekce výtahů. Pro návštěvníky jsou u vchodů k dispozici dezinfekční prostředky. Nainstalovány jsou informační cedule a také značky pro dodržování povinných rozestupů u pokladen a šaten,“ vyjmenovává bezpečnostní opatření mluvčí galerie Eva Sochorová.
„V reálném čase budeme také monitorovat počty osob a hlídat doporučené rozestupy mezi návštěvníky tak, abychom splnili podmínky nařízené vládou,“ dodává.
Dobrou zprávou pro všechny milovníky umění je, že galerie prodlužuje nejnovější stávající výstavy ve Veletržním paláci. Své prostory totiž uzavřela pouhé čtyři dny poté, co výstavy slavnostně zahájila. Prodloužen bude také projekt věnovaný Stanislavu Suchardovi.
„Výstavní plán pro tento rok se v důsledku mimořádné a nepředvídatelné situace proměnil. Naší snahou primárně bylo prodloužit nové výstavy tak, aby je mohlo navštívit co nejvíce zájemců. Přece jen jsme přišli o více než dva měsíce. Kromě toho pociťujeme i velké finanční ztráty. To ovlivnilo některé plánované projekty, které se letos bohužel nemohou uskutečnit, ale snad se nám je podaří přesunout do příštích let,“ říká generální ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma.
„V neposlední řadě bych ráda zmínila očekávané highlighty výstavní sezony – Rembrandt: Portrét člověka a Mikuláš Medek: Nahý v trní. Jde o velmi náročné a nákladné výstavy, které chceme za každou cenu zachovat, byť v posunutých termínech. Pokud vše půjde podle plánu, obě výstavy bychom mohli otevřít na podzim,“ upřesňuje Nedoma.
Výstava Rembrandt: Portrét člověka je pořádaná ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem a její přípravy probíhají téměř pět let. Původně plánovaný dubnový termín zahájení výstavy v paláci Kinských nebylo možné realizovat, zejména vzhledem k množství zahraničních zápůjček od MET, přes National Gallery London, Albertinu či španělské Prado. Výstava je stále prioritou letošního výstavního programu a aktuálně probíhají jednání se zapůjčiteli o novém termínu.
„Jednání jsou intenzivní, zpětná vazba je velmi vstřícná, ačkoli jsou muzea i galerie v podobné, více či méně složité situaci. Snažíme se najít společnou cestu. Jeden z kolegů vyjádřil naději, že zahájení výstavy by mohlo být příjemným začátkem po neobvykle náročném období, což je, myslím, hezká myšlenka a doufám, že se ji podaří naplnit,“ vysvětluje kurátorka výstavy Lucie Němečková.
„Ještě než začne samotná výstava, návštěvníci mohou ve Schwarzenberském paláci obdivovat jediný český Rembrandtův obraz Učenec ve studovně, který je po delší době opět vystaven v rámci expozice Staří mistři,“ prozrazuje Němečková.
Galerie připravuje také postupný návrat veřejných a vzdělávacích programů za definovaných hygienických podmínek, komentované prohlídky zatím odkládá, jejich obnovení bude vyhodnocovat na základě vývoje situace.
NGP v době svého nuceného uzavření nastartovala bohatý program online aktivit a uvedla několik nových formátů, jejichž cílem bylo představit jednotlivá díla ze sbírek či celé výstavy a zachovat tak galerii otevřenou alespoň virtuálně. S etablovanými online programy bude pokračovat a nyní ji čeká další velký milník, spuštění nových webových stránek, které je naplánované na druhou polovinu května.