Natřu ti to: Jak renovovat interiér pomocí barev

„Jsem umělecká natěračka s vášní pro udržitelnost a s nekonečnou studnicí nápadů. Každý projekt dostane unikátní péči i výsledek. Pokud to jde, nepoužívám jednorázové pomůcky, čistím v ekologicky nezávadných prostředcích, jezdím za vámi car-sharingem, používám kvalitní barvy i pomůcky s dlouhou životností. Povrchy čistím horkou párou s minimem chemie,“ říká Klára Pětovská, která má u svého jména v mailu funkci „butiková opravářka barvami“. My jsme se rozhodli celý letošní rok ji podporovat v rámci volné série aktivit, kterými chceme dát prostor kreativním lidem z různých oborů. Na konci roku pak Klára předá pomyslné žezlo dalšímu kreativnímu člověku, kterému se budeme věnovat v roce 2025.

Během roku 2024 se proto s Klárou a jejími realizacemi budete setkávat na nešem webu i sociálních médiích, náš první rozhovor je jen začátek. Pojďme na to!

 

Jak jste objevila svou specializaci, svou niku? Lidé, kteří se věnují interiérům, někd působí jako devatero řemesel, by se zaměřujete cíleně na nátěry a barvy. 

Zaměření se na opravu a rehabilitaci interiérů díky barvám, malbě a nátěrům je výsledek třech mých životních zlomů. Nezvratné vyhoření v marketingu vedoucí k výpovědi, přestěhování do bytu vyžadujícího proměnu a nalezení svého IKIGAI po několika měsících renovace bytu s čistou hlavou. Lowcostové zkrášlování interiérů dává strašně moc smyslů najednou. 
Zaměřuji se i na design a finální styling, i na výrobu dekorací, ale hard skill mám v práci s válečky a štětci. V kombinaci barev a motivů. 

Jak si člověk vlastně vybuduje živnost na tenhle druh činnosti?

Těžko 🙂 Upřímně řečeno jsem se první rok částečně dotovala ze svých rezerv, prosila kamarády o doporučení a sdílení a vůbec o pomoc s osvětou o této možnosti renovace. Je potřeba mít reference a ty ukazovat na sociálních sítích a pracovat opravdu poctivě, aby lidi získali vůči této službě důvěru. 

Dostávají se k vám lidi na doporučení, díky článkům, sociálním médiím..?

Ze začátku jsem měla zakázky jen přes doporučení, pomalu pak díky instagramu a až třeba po roce kdy jsem rozjela web a začala se objevovat v médiích, tak se spojily síly všech kanálů. 

Máte na stránkách jasně daný ceník, což je osvěžující, hodně lidí o tomto mlží. Je pro vás důležitá transparentnost?

Ten ceník je výsledek potřeby ušetřit čas, protože na cenu se lidi ptají samozřejmě jako první, ještě před tím, než vůbec specifikují zakázku. Vždy však upozorňuji, že výsledná cena záleží na celém průběhu realizace a předem i na webu komunikuji jen odhady, které jsou většinou +- 10 %. Transparentnost se mi však již několikrát krutě nevyplatila. Čím podrobnější kalkulaci dáte, tím větší mají lidé prostor k čelindžování a konfrontaci, aniž by dokázali domyslet ty položky “za oponou”, jako třeba nutnost někam zahrnout odvody osvč, tvorbu rezervy, pojistky, rehabilitace extrémně zatíženého těla, výplatu kolegyňky, sklad nebo režie a transport. Lidi častokrát zajímá jen kolik stojí barva plus moje hodinovka (ideálně ve srovnání s jejich zaměstnaneckou) a z toho si udělají závěr, že jsem předražená. Dokonce i bohatší vrstvy. Kotlařovi dá člověk 1500,- za 10 minutovou revizi a bere to jako fakt. Na mě lidi vypleští oči, když si řeknu 10 tis. Kč za celý den natírání ve dvou včetně materiálu a dopravy. 

Zaujaly mě některé méně obvyklé věci, které děláte, třeba terrazzo na zdech. Jak se tam vůbec dostane? 

Terrazzo je můj nejvíc nejoblíbenější vzor na světě. Vypadá stylově na podlaze, nábytku, backsplashi, kachličkách i stěnách. Dělám ho buď podle šablony, kterou si vyřežu do folie, nebo pokud ho chci trošku organičtější, jen otiskuju molitanové houbičky různých tvarů, které namáčím do barev vhodných na daný povrch. Je to zároveň i praktický vzor, který schová spoustu nedokonalostí či nečistot. A krásně oživí každý element.

Další věc, která mě zaujala, je, že často zeď dozdobíte jen linkou, respektive několika linkami, co je na nich tak skvělého?

Linky všeho druhu jsou naprosto univerzálně použitelný, jemný a přece osobitý motiv. Nepokazíte s ním nikdy nic. Pokud je teda umíte vhodně nadesignovat do celého konceptu. Líbí se mi i výrazné retro pruhy ze 70. let i jemné boho či florální linkové obrysy a tvary.
Linky jsou navíc dobře snášeny i konzervativními lidmi či muži bez potřeby dekorativních výstřelků.  

Do jaké míry se necháte vědomě ovlivňovat trendy a do jaké míry jedete po své ose?

Snažím se dělat nadčasové a charakterní malby či nátěry. Vidle mi do práce neháže tendence kopírovat trendy, ale spíš představa a možnosti klientů. Součástí mé práce a celého procesu realizace je i poradenství a inspirace, kde opravdu hraje roli jen smysl, který celá práce musí dávat na obou stranách. 

Děláte i dekorace z textilu, čím je pro vás tahle podoblast lákavá, co textil umí?

Dělám spíš dekorace a malbu na textil, kde se snažím zachránit flekaté nebo zalátané oblečení, doplňky či domácí textilie. Hlavní myšlenka Natřu ti to je záchrana a recyklace stále funkčních věcí a zjistila jsem, že stylově počmárané oblečení je skvělá cesta jak přistoupit k jeho revitalizaci. Od jara plánuji dělat i program na rozlučky se svobodou pro holky, které si chtějí společně užít kreativní program a odnést si pomalovou vzpomínku do šatníku.  

Nabízíte i teambuilding nebo vůbec akce s malováním a natíráním – je tedy natírání skvělý zážitek?

Společná tvorba hrou je vždycky ten nejlepší zážitek 🙂 Pro týmy firem jsem připravila program, kde si budou moct vyzkoušet různé techniky malování na velký formát a zároveň u toho zapojit i komunikační a organizační schopnosti. Každé firmě dle jejich požadavků, možností a identity vytvořím dopředu motiv a ten rozdělím na dvě či více totožných částí pro každý mikrotým. V rámci mikrotýmů se pak dělí malíři a navigátoři. Obě tyhle funkce mají omezený nějaký smysl. Malíři třeba zrak. Týmy soutěží o nejlepší provedení na hudbu a pod mým dohledem a vedením. Nic se nezničí, barvy nesmrdí, lidi jsou nadšení a firmy mají teambuildingovou aktivitu, nový murál i vzpomínku za jednu cenu. 

Píšete “ i sebemenší zakázky nebo práce pro ty sebelepší kamarády prostě vyžaduje pravidla a postupy, přes které nejede vlak” – můžete se podělit o to, jaké takové zkušenosti máte a proč je dobré si tyhle věci hlídat?

Docela mě trápí, že jsem tyto striktní pravidla musela zavést a deklarovat. Vlastně nejvíc nevděčná dokáže být práce pro kamarády, u kterých jsem zaregistrovala tendenci např. měnit zadání nebo termín na poslední chvíli, nebo očekávat neadekvátně nízkou cenu. Nejhorší je však, když blízký kamarád “dohodí” někoho, kdo si nechá udělat design celkového konceptu interiéru a podrobnou kalkulaci a pak realizaci kvůli “vysoké ceně” odmítne a hrdě nezaplatí ani objednaný návrh. Tohle se mi stalo teda i bez zprostředkovatelů a je to bohužel součástí celé motivace podepisovat smlouvu o dílo dřív, než se věnuje projektu energie. Poučení, že na důvěře se podnikání stavět nedá. 

Je také možné s vámi konzultovat vlastní domácí proměny – jak to probíhá a prozradíte nám, co třeba lidem radíte?

Pokud jste z Prahy, tak ideálně přijedu konzultovat osobně, pro mimopražské dělám online konzultace formou video callu. Většinou mě lidi kontaktují přes formulář na webu nebo mi zavolají či napíšou na instagram. Během konzultace zjišťuji co si chce klient vyřešit nátěrem, jestli je to vůbec možné nebo lepší zvolit jinou formu renovace a následně vysvětlím celý postup. Klient na konzultaci jen poslouchá a doptává se, nebo se doptávám já a nechám si ukazovat stav a světlo atd. a po konzultaci, jakmile obdržím platbu na účet, posílám pdf s návodem krok za krokem a s nákupním seznamem s odkazy na jednotlivé produkty. 

Univerzální rady, jak zabránit pokažení nátěru, jsou: 

  • vždy co nejpečlivěji odstranit silikon
  • dbát na to, aby se ochranná lepící páska nedotýkala natírané plochy, ale jen chránila okolní plochy
  • strhnout pásku co nejdříve – ideálně za mokra, takže ihned po nátěru poslední vrstvy
  • povrch 100% pečlivě odmastit a smýt z něj všechny saponáty a nečistoty, ideálně parním čističem 
  • když to jde, volte molitanový váleček
  • jako inspiraci sledujte moje nástěnky na Pinterestu 😉

 

A jak bydlíte vy?

Jako ďas! 🙂 Můj byt je teď něco mezi showroomem natíracích technik a maleb a testovacím prostorem jejich odolnosti. Mám štěstí, že jsem se narodila se smyslem pro stylový eklektismus, s otevřenou myslí a odvahou zkoušet, protože jinak bych neobjevila svůj pracovní smysl, bydlela v bílé konzervě a dost možná bych stále mrhala svým manuálním potenciálem. 

V jakékoliv místnosti svého bytu se nacházím, smekám před sebou, jak jsem šikovná a cítím se na tom správném místě. 

 

Je ještě něco, co by lidi měli o vaší práci vědět?

Lidi celkově nejsou na tuhle pionýrskou službu zvyklí a tudíž nejsou moc zvyklí si uvědomovat její hodnotu. Musím si vychovat konkurenci a motivovat lidi k natírání svépomocí. Když nás “uměleckých natěračů” bude více, veřejnost začne chápat, že tahle služba potřebuje k přežití a udržení prostě nějaký obrat i zisk. A hlavně dává obrovský ekologický smysl. Výměna za nové by měla být až ta nejposlednější varianta obnovy a v konečném součtu vynaložené energie je málokdy výhodná. 

Nechat si natřít nábytek se bohužel většinou nevyplatí, ale kachličky, podlaha či kuchyňské linky opravdu ano. Nebojte se barevných kombinací, přináší emoce a osobitost!

natrutito.cz/

instagram.com/natru_ti_to/

 

Comments

comments

Vyhledat