Nazujte běžky a užijte si ladovskou zimu na horách
Dnešní zima je oproti těm předchozím v mnohém odlišná. S nadále pokračujícími opatřeními proti pandemii koronaviru, které vláda prodloužila do 22. ledna, musela většina zimních sportovišť včetně skiareálů po devíti dnech provozu znovu zavřít. Nad otázkami, kdy a zda vůbec otevřou, stále visí otazník. Milovníci zimních sportů, zasněžených hor i čerstvého vzduchu však nemusí zoufat – i přes toto nepříznivé období mohou místo sjezdových lyží nazout běžky, které se u české populace těší stále větší oblibě!
Až 21 procent Čechů pravidelně běžkuje, v přesile jsou muži
Průzkumy dlouhodobě potvrzují, že více než polovina Čechů pravidelně provozuje zimní sporty. A není se čemu divit. Horský vzduch stejně jako sportovní radovánky lidem neobyčejně prospívají jak po fyzické, tak duševní stránce. Navíc málokde člověk na vlastní kůži pocítí pravou atmosféru zimy jako právě na horách. Proto stále roste zájem o sporty v tomto ročním období. Ačkoliv je favoritem stále lyžování, které praktikuje jedna třetina z nás, běžky nezůstávají pozadu. Zatímco na lyžích pravidelně běhá celkem 21 procent obyvatel, z toho 23 procent mužů a 19 procent žen, jejich obliba během pandemie vzhledem k zavřeným ski-areálům nadále roste. Jezdecké tratě jsou navíc zdarma a výhledy na zasněžené vrcholky kopců takřka k nezaplacení.
Mezi nejvýznamnější běžkařské trasy patří rozhodně ty v Jizerských horách. Toto pohoří se může pyšnit nejen 200 kilometry perfektně upravených tras, ale od roku 1968 i slavným závodem Jizerská padesátka, který má za sebou už více než padesát ročníků. Jde o závod v běhu na lyžích klasickou technikou na trati dlouhé přibližně 50 km vedoucí Jizerskými horami po tzv. Jizerské magistrále. Jeho obliba rok za rokem stále stoupá a letos se poběží 14. února. Doufejme jen, že závod nebude tak dlouhý jako v roce 1973, kdy jej jeden z účastníků kvůli nehostinným podmínkám zdolal až za čtyři dny. V posledních letech si však jezdci mohou vyzkoušet hned několik tratí rozmanitých délek. „Dnes se návštěvníkům dostává více závodů, nejen toho titulního. Běh na 25 kilometrů zaštiťujeme a nese tedy název Hervis Jizerská 25,“ uvedl marketingový ředitel Hervis Sports Jan Štádler.
Bílé stopy naleznete také v krajině šumavských plání, které dominují pozvolná stoupání či mírné sjezdy. Naopak, Krušné hory nabízí nenáročné trasy v okolí Božího daru, jež se řadí mezi nejvýše položená města ve střední Evropě, kde žije náš nejznámější běžec na lyžích Lukáš Bauer. Nezaostávají ani jiná česká pohoří. Na své si přijdou lidé v moravskoslezských Beskydech, Jeseníkách či Orlických horách.
Ze zákulisí běhu na lyžích
První běžecké lyže, dá-li se je tak nazvat, byla ohoblovaná dřevěná prkna, díky kterým se člověk mohl přemístit z jednoho místa na druhé. Údajně vznikly mezi západní Sibiří a Laponskem. Zatímco tak první závody v běhu na lyžích probíhaly v Norsku již během 17. století, sjezdové lyžování se zrodilo až o dvě století později. Proto můžeme běžky považovat za předchůdce klasických lyží. Běh na lyžích se v roce 1924 stal součástí první zimní olympiády ve francouzském Chamonix, kde ji s přehledem ve všech třech kategoriích, tedy v bězích na 18 a 50 kilometrů a v severské kombinaci, vyhrál Nor Thorleif Haug.
Brzy se však nový sport rozšířil do celého světa a nevyhnul se ani Česku, odkud pochází hned několik běžkařských hvězd. Například Kateřina Neumannová, nejznámější česká běžkyně na lyžích, získala v roce 2006 v Turíně zlatou olympijskou medaili. Dnes se své vášni i celoživotnímu koníčku věnuje rekreačně, rodinné žezlo po ní převzala její dcera. Podobnými úspěchy se může pochlubit také Lukáš Bauer. Mezi jeho největší triumf patří prvenství ve Světovém poháru v běhu na lyžích. Několikrát si domů odnesl také stříbrné i bronzové medaile ze zimních olympijských her či mistrovství světa.
Rady i tipy, jak mít na běžkách nohy v teple i pohodlí
Ať už s běžkami začínáte, či se jim věnujete delší dobu, měli byste pamatovat na pár základních pravidel, díky kterým budete mít nohy nejen v suchu, ale hlavně v pohodlí. To znamená mít dobře padnoucí pohodlnou výbavu i teplé oblečení, jež vás může zahřát během lednových mrazíků. Doby, kdy byl na výběr jeden druh běžek, jsou naštěstí pryč, a tak můžete volit mezi více variantami. Na trhu existují běžky s rozdílnými parametry, vzhledem i z různých materiálů. Některé běžecké lyže jsou vhodné na klasický styl jízdy, jiné se používají na bruslení (skating). Obecně je však dobré míti na paměti, že pokud se sportem teprve začínáte, jsou pro vás ideálním společníkem právě turistické běžky na tzv. klasiku. U nich by délka měla být 15 až 25 centimetrů delší, než je výška běžkaře. Za redakci můžeme doporučit například Atomic Pro C1 Skintec + PL Access (https://www.hervis.cz/store/), které nyní pořídíte již za 2 799 korun.
Při výběru oblečení bychom neměli zapomínat ani na kvalitní funkční oděvy z více vrstev, které jsou základem každého správného zimního outfitu. Zatímco funkční spodní prádlo odvádí pot z těla, druhá vrstva v podobě mikin má za úkol udržet tělo v teple i přes mínusové venkovní teploty a svrchní část, tedy bunda a kalhoty, jsou důležitou ochranou před sněhem, deštěm i větrem. Vybírejte z dobře schnoucích, hřejivých, ale i větru odolných a nepromokavých materiálů.
Pokud máte vhodnou výbavu i oblečení na lyže, je třeba u klasické jízdy dbát ještě na čtyři zásady, jež vám pomohou vyvarovat se opakovaným chybám, které můžete zahlédnout i u těch zkušenějších jezdců. Základem je správný postoj neboli koordinace horních a dolních končetin. Při jízdě byste měli mít lyže rovnoměrně od sebe zhruba v šířce pánve a odrážet se ze špičky chodidla klouzavým pohybem po předem vyznačené stopě. Nejčastějšími chybami jsou propnutá kolena, výrazný předklon trupu či špatné přenášení hmotnosti těla. Naopak, je nutné si uvědomit, že běžkařské boty jsou konstruovány tak, abyste nemuseli příliš zvedat nohy a s tím i lyže, které by měly po povrchu přirozeně klouzat. A nejdůležitější rada na závěr, myslete na své zdraví a pořiďte si dobře padnoucí lyžařské boty, které za vás udělají půlku práce. Neměly by být ani příliš úzké, ani široké. Do obuvi se nebojte investovat, aby vám vydržela několik nadcházejících sezon. Zkuste to třeba s těmito od značky Fischer! https://www.hervis.cz/store/