Nejvyšší čas obdivovat Leonarda; v knize, v kině, v galerii, ve sluchátkách

Vitruviánský muž (snímek pořídil Luc Viatour / https://Lucnix.be)
Vitruviánský muž (snímek pořídil Luc Viatour / https://Lucnix.be)

Letošní 500: výročí úmrtí génia Leonarda da Vinciho znamená, že po celém světě se objevují výstavy, knihy a další počiny oslavující jeho práce. Stihli jste nějaké? Máme pro vás pár vybraných tipů na leonardovské zajímavosti, které si můžete užít ve vašem městě i na výletě do zahraničí.

autor portrétu: Francesco Melzi [Public domain]

Výstavy

Louvre

Louvre vlastní pět Leonardových obrazů (kterých celkově není mnoho, jen kolem 15) a kreseb. Na aktuální retrospektivní výstavu si zapůjčil také jeden obraz z Ermitáže a několik děl z Británie.

K vidění je i asi nejslavnější da Vinciho kresba, Vitruviánský muž.

Výstava trvá od 24.10.2019 do 24.2.2020 a doporučuje se pořídit si lístky online v předprodeji, zájem je obrovský.

https://www.louvre.fr/en/leonardo-da-vinci

Londýn

Leonardo – Experience a Masterpiece je imerzivní výstava londýnské National Galelry (trvá od 9.11. 2019 do 12.1.2020). Oproti expozici v Louvru je více experimentální, výstavní sál se stává ateliérem či kaplí a celá výstava se detailně věnuje prakticky jen jednomu dílu známému jako The Virgin of the Rocks.

Skotsko

Royal Collection Trust nabízí výstavu Leonardo 500 a na ní 80 vynikajících kreseb v paláci Holyroodhouse, k vidění 22.11.2019-15.3.2020.

Itálie

Po celé Evropě je dále řada menších výstav, které se životem a dílem mistra zabývají sice s menší zásobou jeho děl, ale často zajímavě  a inovativě. Palazzo Valle v sicilské Katánii hostí výstavu Leonardo Da Vinci – I volti di un genio plnou multimédií, replik rukopisů a rekonstrukcí jeho děl (už jen do 24.11.).

zajímavě pojatá je i částečně interaktivní výstava v Palermu nazvaná Leonardo. La macchina dell’immaginazione (17.9.2019-26.1.2020) představující například i jeho scénografické práce.

Kniha

Americký historik Walter Isaacson napsal biografie Benjamina Franklna, Alberta Einsteina, Steva Jobse a mimo jiné i Leonarda. Tento bestseller vyšel i česky a má vysoce kladné hodnocení. Poutavou knihu vydal Práh, prodává se v řadě knihkupectví a třeba v Alze je k mání i jako audiokniha.

PS:

Slavná Ermitáž samozřejmě nemůže nějakého toho Leonarda nemít. Za pár dní uvídme v našich kinech dokument, který tuto instituci představí (co leonardovského bude ve filmu k vidění, říct předem přesně nedokážeme, ale snímek za vidění stát stoprocentně bude, více o něm píšeme zde.

 

Comments

comments

Vyhledat