Nesem vám noviny: komici proti komikům

Nesem vám noviny je satirická kvízová show, jaká u nás ještě nebyla. V čem spočívá? Pět komiků před živým publikem probírá aktuální události v politice, společnosti a kultuře. A vy můžete být u toho. U Tomáše Plhoně, scenáristy projektu, který show Nesem Vám Noviny moderuje, jsme zjišťovali, jak celá věc vznikla. 

Asi nejvíc lidí vás bude znát jako standup komika z Underground Comedy a z Comedy Clubu.  Už nějakou dobu ale běží série Nesem vám noviny, která je z toho asi teď nejvíc fresh. Řekněte nám o ní trochu víc.

Ten princip je jednoduchý. Proti sobě stojí dva týmy, složené obvykle ze stand up komiků, a dostávají kvízové otázky týkající se událostí z politiky a společenského dění posledních dní. Prostě takový pub kvíz, ale otázky vybíráte ze zpravodajských relací. Ale stejně jako u pub kvízu nejde o tu soutěž jako takovou. Jde o to, že se lidé sejdou a o těch palčivých společenských událostech spolu mluví. A protože jsou to komici, tak snad i vtipně. Proto si možná trochu nafoukaně říkáme satirický pořad.  

Máte jakousi stálou sestavu, ale chodí k vám i hosté, jak to funguje?

Máme okruh stálých komiků, kteří jsou součástí týmu, a to hlavně proto, že svoje duševní zdraví ničí glosováním politického dění už nějakou dobu. Luděk Staněk točí svůj satirický pořad denně. Libor Macháček je jeho kmenový scenárista. Jaroslav Cerman proslul jako humorný glosátor politiky na Facebooku, tedy než tuhle sociální síť obsadili důchodci a dobří lidé z vesnic. A Honza Studnička a Adam Balažovič se mnou tuhle show připravovali roky po nocích v jedné plesnivé kuchyni, takže vědí, jak to má fungovat, a taky jsou za tenhle projekt spoluodpovědní. Dává jen smysl, že v započatém budování traumatu pokračují. 

No a k těmhle kmenovým členům týmu občas zveme hosty. Což je v Česku vlastně docela kříž: najít vtipné osobnosti, kteří se nebojí mluvit veřejně o politice. Už jsme ale měli Mikýře, Terezu Kujovou, našeho kamaráda Nikolu Džokiče, a teď nás čeká Jindřich Šídlo. Na to se těším. Jsou s Luďkem Staňkem dlouholetí kamarádi, oba točí pravidelný satirický pořad, ale takhle v jednom pořadu se, myslím, ještě nepotkali. Myslím, že si každý z nich myslí, že je mnohem lepší než ten druhý. A to bude roztomilé sledovat. 

Zajímá mě možnost vidět to naživo. Viděla jsem Nesem vám noviny na programu Rock Café – jak tam jste často a kdy budou nejbližší další akce?

To jste viděla dobře. V Rock Café to můžete nejen vidět naživo, ale vlastně tam vznikají celé díly. Na rozdíl od většiny podcastů v Česku točíme před živým publikem, což je takový můj fetiš. Z hlediska natáčení videa a hlavně zvuku v sestavě o pěti lidech to byla docela výzva, ale chceme zachovat ten živý element. Aby měl divák pocit, že je tam s námi. Ať už chce, nebo ne. 

Nějaké díly jsou k vidění na Youtube, víc jich ale je na Herohero-?

Ano, momentálně vydáváme jednou za 14 dní volně dostupný díl na YouTube. Ale z něčeho tu legraci platit musíme, takže jsme si už od začátku založili HeroHero. Za nějaký drobný měsíční příspěvek tam můžete mít nový díl každý týden a ještě nějaké další výhody. Zveme třeba naše podporovatele do Rock Café a tak dále. Chystáme i nějaké další bonusy, ale pořád nad tím dumáme. Luděk Staněk chce třeba pořád udat své spodní prádlo, ale zatím kolem toho ještě chodíme. 

Pořad má i audio podobu, která je na Spotify, funguje to? 

Docela i jo. Byť jsme to museli celé trochu přizpůsobit. Máme třeba soutěžní kolo, kde jeden z týmu kreslí novinový titulek, a druhý musí uhodnout, o co jde. Byť si myslím, že poslouchat, jak kreslíme, je celkem naplňující zážitek, někteří rejpalové by to určitě neocenili. Takže tuhle část třeba musíme pro audio verzi vystřihnout. Nicméně víte, jaká je doba. Lidé nemají čas sedět tři čtvrtě hodiny u něčeho, co není porno, takže rádi obsah konzumují třeba při cestě do práce ve sluchátkách nebo v autě. Momentálně tak polovina diváků poslouchá audio verzi. 

Da Vinci braku

Pracoval jste jako redaktor, ale opřed několika lety jste se stal komikem, scénafristou, producentem, autorem TV pořadů. Jak se vám to stalo? 

To bych taky rád věděl. Novinařina mě vždycky bavila, ale popravdě už jsem cítil, že celé to odvětví spěje k záhubě. Naštěstí se našlo pár projektů, které tu branži oživily – věci jako Deník N nebo Seznam Zprávy, to za nás nebylo. Cesta zpátky k žurnalistice by tedy asi nějáká byla, minimálně před pár lety. Ale já se chtěl asi vždycky věnovat kreativnějším věcem. Proč to neříct: jsem umělec. Takový Da Vinci české brakové tvorby.

Jaké máte dlouhodobější plány s tímhle projektem?

Teď všichni končí v O2 Areně, ne? A cestou tam by bylo fajn, kdyby se to celé uživilo a naši komici dostávali za show víc peněz než šatnářka v Rock Café. 

Mezi vašimi úspěchy ční moderování školení pro střední management potravinářského řetězce; jak jste toho dosáhl? 

Máte dobré informace! Stalo se to jen jednou. Bohužel. Střední management supermarketů, to byla vždycky moje vášeň. Už jsem se za to přestal stydět a myslím, že i další lidé, které potravinářské řetězce přitahují, by o tom měli víc mluvit a své touhy naplnit…a nebo se taky dá říct, že jsem dostal nabídku a udělal to pro peníze. Co já bych neudělal pro peníze.  

Jaké další věci teď chystáte nebo jste čerstvě dodělal?

S Honzou Stuničkou a Luďkem Staňkem teď chystáme sitcom. Ale důležití a moudří lidé teď posuzují, jestli je vtipný nebo trapný. Až rozhodnou, že je trapný, budu zase něco vymýšlet. Věcí, které by důležití lidé mohli odmítat jako trapné, mám plnou hlavu.  

Na co se těšíte v roce 2024?

V únoru jdu na kolonoskopii a můj doktor dává jako anestetikum velmi kvalitní drogy. 

 

Nesem vám noviny je show, kterou byste měli vidět. Nebo aspoň slyšet. Nejlepší je setkat se s komiky naživo v Rock Café, kde si užijete nejlepší atmosféru. Pokud nemůžete dorazit a chcete vidět všechny díly, předplaťte si Nesem Vám Noviny na platformě Herohero. Leccos najdete i na Youtube, Soundcloudu a Spotify. Ale přijít je nejlepší, fakt!

Nejbližší edice je 20.12.23, hostem bude Jindřich Šídlo, lístky seženete přes Goout.

Comments

comments

Vyhledat