Do kin se chystá Perugino, dokument o mistrovi italské renesance

Dokument Perugino – věčná renesance vrací Pietru Peruginimu jeho místo v dějinách a zve na barvitou cestu do srdce renesance

Učili se od něho slavní mistři jako Leonardo da Vinci, Michelangelo nebo Raffael. Jak vypadal život a způsob tvorby význačného renesančního malíře Perugina, se fanoušci a fanynky dějin umění dozví v novém dokumentu z cyklu Umění v kině Perugino – věčná renesance. Film ukáže prvky italské renesance v detailech, které není možné za běžných okolností v galeriích spatřit. Do kin zamíří 10. června, distribuuje společnost Aerofilms.

Renesance změnila středověk, svým přihlášením se k antické tradici se vymezila vůči strohosti gotiky a do centra postavila individualitu člověka. Centrem, ze kterého se renesance coby umělecký i myšlenkový směr rozšířila, byla Itálie. Jména jako Leonardo Da Vinci, Michelangelo Buonarroti nebo Sandro Botticelli a jejich díla zná dnes prakticky každý. Poněkud ve stínu těchto velikánů zůstává Pietro Perugino. Jeho stopa je však významná a do dějin umění patří. Jeho příběh sleduje dokumentární film Perugino – věčná renesance.

Podívejte se na trailer filmu zde.

Od Peruginiho úmrtí si letos připomínáme 500 let a film, který režíroval Giovanni Piscaglia, jenž stojí za snímky o Van Goghovi nebo císaři Napoleonovi a umění, do jisté míry vrací umělcovo jméno tam, kam skutečně patří. Společně s průvodcem a vypravěčem příběhu, italským hercem Marcem Boccim, vstupujeme do Národní galerie v Perugii i florentské galerie Uffizi a získáváme jedinečný pohled na díla, která ovlivňovala a inspirovala další směřování renesančního umění v Itálii. Právě jemu totiž vděčíme za kompozice obrazů, které dnes považujeme za standardní pro tento sloh.

Umělcův život sledujeme od jeho skromných začátků přes raná mistrovská díla. Prozkoumáme Peruginův jedinečný příspěvek k výzdobě Sixtinské kaple ve Vatikánu a přes období popularity, která dosahovala do Říma i Florencie, dojdeme až k období po jeho smrti, kdy byla malířova sláva zastíněna slavným žákem Raffaelem a jeho odkaz nepochopen a téměř zapomenut.

Příběh Pietra Peruginiho vypráví ti nejpovolanější. Historik umění Marco Pierini, kurátorka florentské galerie Uffizi Veruska Picchiarelli, profesorka dějin architektury Emanuela Ferretti nebo tanečník a choreograf Virgilio Sieni, jenž z Peruginiho děl čerpá inspiraci pro vlastní tvorbu.

Barvitý dokument je strhující cestou na dosah ruky k největším dílům renesance. Před divákem se otevírají do pohlcujícího detailu, navíc se zasvěceným komentářem. Snímek vstupuje do kin 10. června v distribuci společnosti Aerofilms.

Synopse:

Perugino – věčná renesance • režie: Giovanni Piscaglia • IT • 2023 • 80 minut • výtvarné umění

Italská renesance dala světu umění celou řadu významných a dodnes působivých uměleckých děl i jmen. Malíř Pietro Perugino stojí sice poněkud ve stínu svých slavnějších současníků a žáků, pro vývoj dobového umění je ale nesmírně důležitý a jeho fresky najdeme například i na stěnách Sixtinské kaple v Římě. Dokument Perugino – věčná renesance si odbyl světovou premiéru v roce, kdy si připomínáme pět set let od umělcova úmrtí. Upomíná tím jeho odkaz a vliv – byl učitelem velikánů jakými byli Leonardo da Vinci, Michelangelo nebo Raffael.

Příběhem tohoto výjimečného umělce své doby provází italský herec Marco Bocci a společně s diváky v kinech se nechává okouzlovat díly italské renesance v detailech, které není za běžných okolností v galeriích možné spatřit. K tématu hovoří řada historiků a před divákem vzniká plastický obraz života nesmírně nadaného člověka a jeho doby. Film Perugino – věčná renesance režíroval Giovanni Piscaglia, který již dříve uvedl snímky o Vincentu Van Goghovi nebo filmově prozkoumal vztah císaře Napoleona k umění.

Kdy a kam

Od 9. června ho hraje řada českých kin, podívejte se na přehled.

Comments

comments

Vyhledat