Neteče někde zbytečně?

ilustrace: Grohe
ilustrace: Grohe

 

I když kvůli dešťům letošní sucho nebylo tak strašné jako v předchozích letech, stejně se může každý snadno na vlastní oči přesvědčit, že to ani u nás s vodou (zejména pitnou) do budoucna nevypadá nijak valně. Podle vodáren v průměru každý Čech doma denně z kohoutku na všechny své potřeby spotřebuje asi 90 litrů vody, v Praze to loni bylo dokonce 114 litrů. 

Možná stojí za to si vyzkoušet, s čím by si člověk v případě nouze dokázal vystačit. Už si s tím pohráli třeba na #zachranvoduchallenge. Tam se pokusili vystačit si jen se 70 litry po vzoru Kapského města. Jihoafričani totiž už v nedávné době o vodu na čas prakticky přišli, takže jim úřady nařídily snížit spotřebu právě na tuhle hodnotu.

Za běžného provozu své početné (nyní šestičlenné) domácnosti nejsem naprosto schopen změřit svou vlastní spotřebu vody a oddělit svoje kapky od těch cizích. Proto jsem to zkusil spočítat aspoň v létě na táboře v lesích, kam už řadu let jezdíme pravidelně s dětmi. Pitná voda se tam čerpá z vlastní studny a oproti podobným zařízením to má navíc docela slušný luxus v podobě lesní koupelny. Každý večer v ní máme teplou sprchu díky vodě přečerpané z potoka do nádrže na úbočí kopce a potom ohřáté v klasickém kotli.

V tomhle případě už bylo počítání – i když většinou spíš odhadování – docela snadné. Ranní a odpolední kávičky a čajíky spolkly tak půldruhého litru pitné vody. Co se vaření, mytí nádobí a spotřeby vody v kuchyni vůbec týče, tak i kdybychom to hodně přehnali a za den společně spotřebovali 250 litrů, tak při 60 lidech v táboře podíl na mou hlavu činí stejně jenom nějaké čtyři litry. 

Z pumpy na pitnou vodu se na táboře čerpá i voda na mytí rukou. Kvůli epidemiím a podobným novým  „radostem“ si je sice myjeme častěji, ale víc než odhadem nanejvýš taky čtyři litry za den na to padnout nemůžou. Tím bychom měli pitnou vodu za sebou – i s rezervou je to maximálně deset litrů.

Na zbytek hygieny se v koupelně používá voda z potoka. Jestliže v Praze se podle vodáren na sprchování a koupání ve vaně v průměru denně vytočí 40 litrů vody, tady v lesích s nočními strašidly za zády se to rozhodně neprotahuje, takže bych to odhadl maximálně na 15 litrů. 

Podle odborníků zhruba čtvrtina denní spotřeby vody padne na splachování WC. Tohle pochopitelně u táborové latríny zcela odpadá, stejně jako ta pětina spotřeby, pro kterou mají v tabulce kolonku „úklid a praní“. 

Takže sečteno a podtrženo: jsme s pitnou i užitkovou vodou dohromady na nějakých 25 litrech. V Kapském Městě by to asi bylo na metál od náčelníka, je to jen něco přes třetinu z jejich povolených litrů. Doma ve městě by se to asi takhle úsporně dělat nedalo, ale evidentně měl pravdu klasik a jeho slova: „možnosti tu sou“.

Comments

comments

Vyhledat