Nouzový stav, home office a jídlo aneb nezajídejte stres!
Současná doba klade na mnoho lidí velké nároky, především na psychiku. Stres a neklid vytvářejí stav, kdy je imunitní systém systematicky oslabován. Vitamíny sice mohou částečně pomoci zpomalit toto oslabování, ale univerzální lék je pohyb a zdravý jídelníček. Zde je desatero, jak si zachovat zdravý životní styl i v době karantény.
„Téměř 60 % dospělé populace má nadváhu a obezitu. Karanténa a omezení množství volných aktivit může paradoxně nastartovat i pozitivní změnu uvědomění si, co je důležité, co méně, a že zdraví je zcela zásadní. Je možné využít tento čas a dokonale se poznat. Není cílem nyní držet nějaké redukční diety a hubnout. Při omezení pohybu by to bylo na úkor aktivní tělesné hmoty. Ale určitě je dost času jídlo zaznamenat a začít rozumět tomu, co a proč jíme a pijeme,” říká Martin Matoulek, předseda České společnosti tělovýchovného lékařství s tím, že k záznamu lze použít aplikaci www.kaloricketabulky.cz, která je v základní verzi zdarma.
Můžete si ji propojit do účtu na portálu www.casprozdravi.cz, kde můžete zadávat další hodnoty, jako jsou např. glykémie nebo krevní tlak, a sledovat své parametry. Napojit zde můžete i své zařízení pro monitorování pohybu. Ten je totiž v době karantény zcela zásadní.
Vyzkoušejte online lekce cvičení nebo jděte na procházku
„Cvičit můžete doma sami, online programů je mnoho, a možná už ho spustil i lektor, ke kterému chodíte cvičit „naživo“, máte s ním dobrou zkušenost, a to je záruka kvality. U online programů se dá vybrat z mnoha různých cvičebních stylů a u většiny nepotřebujete žádné pomůcky. Myslete na to, že správný cvičební program musí obsahovat jasné a srozumitelné instrukce. Trenér cvičícího nemůže kontrolovat, proto by měl upozorňovat i na to, jak cvičení nemá vypadat a jaké jsou časté chyby. Kvalitní program vždy obsahuje přivítání a vysvětlení, o jaké cvičení jde a pro koho je určené. Následuje zahřátí, kardio část, posilovací část a závěrečné protažení a uvolnění svalů,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a České komory fitness.
Ani nyní nejsou zakázány bezpečné zdravotní procházky. A svižná chůze ve slunečném počasí je prospěšná z mnoha důvodů. „Nezatěžuje klouby ani páteř, což je důležité i v případě, že nemáte právě ideální váhu, zato podporuje posilování středu těla a výborně se s ní hubne. Ozdravný systém nastartujete velice rychle díky minimálně deseti tisícům kroků denně,“ dodává Jana Havrdová.
S jejími slovy souhlasí i Martin Matoulek, který připravil návod na zdravý životní styl, který by mohl nasměrovat váš zájem trochu jiným směrem – třeba tak, abyste udělali něco pro své zdraví i po skončení těžkého období. „Nastane totiž další dlouhé období postupného návratu do normálu a věřte, že pohyb je nejlevnější lék na všechny neduhy,“ dodává.
Desatero zdravého životního stylu v době karantény
- Naplánujte si jídla co nejpravidelněji – snídani, oběd i večeři.
- Svačiny odlehčete, pokud je to možné bez pečiva a sladkostí.
- Pozor na večerní alkohol. Ne že by nepomohl zlepšit náladu, ale může to být dost energie, zvláště pokud k němu ještě něco zakousnete. Na druhou stranu jedna sklenička vám vaše snahy nezhatí…
- Zhodnoťte svůj aktuální zdravotní stav. Pokud se necítíte příliš dobře, máte projevy připomínající chřipku či respirační infekci, raději zůstaňte doma a ani tam se nenamáhejte.
- Je-li venku ošklivo, můžete cvičit doma. Naplněné PET lahve nahradí činky a můžete začít.
- Pokud je venku hezky, jděte na procházku, ale snažte se vyhnout setkání s jinými lidmi. Najděte si trasu, kde jich potkáte co nejméně.
- Teple se oblékněte, počasí nepodceňujte, vezměte si pohodlnou obuv a klidně i hole na nordic walking.
- Pokud přeci jen cestou někoho potkáte, pozdravte se, nepodávejte si ruce, moc se nezastavujte a raději jděte dál.
- Jestliže bydlíte v Praze a nevíte si rady, kam jít, na www.pesistezky.cz najdete přes 100 tras. Pokud nejste z Prahy, můžete na portál umístit trasu, kterou odborníci po kontrole doplní. Na www.casprozdravi.cz můžete připojit svůj mobilní telefon s aplikací Google Fit, Apple health nebo chytrými hodinkami a sbírat kroky za celou republiku. Ale pozor: není cílem nasbírat individuálně co nejvíce kroků a přetěžovat se, protože velkou fyzickou námahou se na několik hodin imunitní systém oslabí, ale udělat něco příjemného pro své zdraví.
- Zaznamenávejte si jídelníček a online svou stravu konzultujte, abyste při sezení u televize nepřibrali. Poradnu, kde vám pomohou nutriční terapeuti a lékaři, najdete např. na www.obesitynews.cz, http://www.casprozdravi.cz/ a www.oberisk.cz