Nové tipy na podcasty IV.
Zdá se vám, že všechny podcasty, které by za to stály, jste si již poslechli? Opak může být pravdou – v posledním půl roce se totiž objevila spousta nových, a to různých žánrů i časových stopáží. Tento přehled by vám proto mohl být pomocí v rozhodování se, do jakého z nich se pustit nejdříve. Tohle je poslední ze čtyř dílů nového miniseriálu, který jsme pro vás připravili na květen. Bavilo vás to? nebo ne? Pište na protisedi@protisedi.cz!
Kultura bydlení, muzeum, filmy…
Tajemství Národního muzea
Po Národním divadle se do tvorby vlastního audio pořadu pustilo i Národní muzeum. Podcast Tajemství Národního muzea, který moderuje archeoložka a antropoložka Sara Polak, slibuje posluchači nahlédnout za oponu nejvýznamnější české muzejní instituce a seznámit se s obdivuhodnou historií jejích momentálně nepřístupných exponátů. V druhém dílu třeba paleontolog Boris Ekrt prozrazuje postup při tvorbě celého modelu dinosaura podle jedné jediné kosti a jako nádavek ještě posluchači líčí význam díla Zděnka Buriana pro proces zhmotnění již dávno vyhynulých tvorů. Národní muzeum však plánuje zaujmout ještě celou řadou epizod, v jejichž vydávání bude pokračovat i po tom, co se jeho dveře opět otevřou veřejnosti. Pokud tedy toužíte zjistit, ,,proč se první československý zákon objevil v antikvariátu nebo kdo položil počátky raketové techniky v Československu“, Tajemství Národního muzea byste určitě měli začít poslouchat.
Návštěvníci
Nikdy jsme netrávili více času doma než nyní a na tom, kde a jak bydlíme, nám tak záleží o to víc. Podcast Radia Wave se proto v osobě moderátora Jonáše Zbořila vydává do rozličných domácností lidí z generace mileniálů, aby zjistil, co bydlení a domov obecně pro mladé lidi vůbec znamená a jak různě se dnes dá žít. Co všechno třeba obnáší nejistý život v sociálním bydlení? Jaká jsou největší úskalí při bydlení v kolektivu? A jak se nejen žije, ale i studuje na notoricky známých Strahovských kolejích? Návštěvníci do debat o různých podobách bydlení nezapojují však jen samotné obyvatele, ale i odborníky, kteří mají k tématu co říct. Jedním příkladem za všechny může být desátá bonusová epizoda, v níž na moderátorovy otázky odpovídá sociolog a spoluautor průzkumu Dráhy bydlení mileniálů Petr Kubal.
Film a doba
Filmové nadšence jistě potěší další podcastový pořad, který se kinematografii a jednotlivým filmovým okruhům věnuje. Film a doba stejnojmenného kritického čtvrtletníku se však od podcastů podobného zaměření liší odborností a hloubkou, do níž se ve svých epizodách ponořuje. Pro širokou veřejnost by nicméně mohl být zajímavý v pořadí pátý díl o pohádkách, jehož obsahem je zhodnocení tří nejlepších českých pohádek za poslední roky a zdůvodnění způsobu zobrazování dospělých aktérů dětských filmů jako lidí, ,,kteří jsou odpojení, nereagují na potřeby dětí a jsou zahlcení vlastními problémy“.