Obliba knih jako zaměstnaneckých benefitů strmě stoupá
Již rok mohou zaměstnanci v rámci svých benefitů pořizovat také knihy. Po pozvolnějším rozjezdu ukázala druhá polovina loňského roku atraktivitu této možnosti. U velkých knižních řetězců jako Luxor nebo Knihy Dobrovský se podíl uplatněných benefitů na celkových tržbách vyšplhal nad dvě procenta, tedy se řádově jednalo o desítky milionů korun. V letošním roce počítají knihkupci s dalším nárůstem. Mnoho zaměstnanců totiž o možnosti nakupovat knihy stále ještě neví. Přibývat by mělo i knihkupců, kteří budou mít podepsanou smlouvu s poskytovateli benefitů. V roce 2020 by pak celkový objem benefitů uplatněných na knižním trhu mohl přesáhnout hranici sta milionů korun.
„Na první pohled se zdá logické, že by knihy mezi uznatelné benefity měly patřit – když tam jsou vstupenky do kin a divadel, léky, a dokonce fitcentra. Přesto se tomu úředníci na Ministerstvu financí léta bránili. Teprve v roce 2017 se nám podařilo přesvědčit politickou reprezentaci. Jsem opravdu šťastný, že zaměstnanci teď mají i tuto úžasnou možnost: nakoupit v rámci svých benefitů knihy – pro sebe, pro rodinu, pro děti,“ říká předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) byl založen v roce 1879 z podnětu takových osobností, jako byli J. R. Vilímek, J. Otto a F. Topič, za účelem šíření českých knih a dodržování profesní etiky. Roku 1949 byl Svaz zlikvidován a veškerý jeho majetek byl zabaven. V roce 1990 obnovený Svaz na odkaz historické organizace vědomě navázal a vytkl si za cíl hájit v tržních podmínkách společné profesní zájmy nakladatelů, distributorů a knihkupců. SČKN je registrován jako občanské sdružení, jehož členy jsou nakladatelé, knihkupci, distributoři a další subjekty s vydavatelskými útvary (VŠ, knihovny, ústavy). K 1. 1. 2019 měl 170 členů. SČKN je členem Federace evropských nakladatelů (FEP) a členem Federace evropských knihkupců (EIBF). Spolupracuje také s Mezinárodním sdružením nakladatelů (IPA).
Vybrané aktivity SČKN směrem k široké veřejnosti:
- pravidelný týdenní žebříček prodaných tištěných knih, měsíční TOP 10 e-knih a audioknih
- bibliografická databáze vydaných knih – www.ceskeknihy.cz
- výroční Zprávy o českém knižním trhu
- Cena Jiřího Ortena pro mladé autory
- kampaň Kniha ti sluší na podporu čtení a knih
- periodikum Knižní novinky
- výroční katalog Nejlepší knihy dětem