Online AFO nalákalo přes 10 000 diváků. Další ročník bude také online

Již 55. ročník mezinárodního festivalu populárně – vědeckých filmů Academia Film Olomouc se mimořádně odehrál na podzim a v online podobě. Registrovalo se 10 800 diváků, kteří mohli sledovat přes 80 dokumentárních snímků zdarma na platformě online.watchandknow.cz. Ta však s festivalem nekončí, bude nabízet zdarma filmový obsah nadále – široké veřejnosti i školám jako doplnění (nejen) distanční výuky. Online bude i 56. ročník AFO.

Letošní ročník festivalu AFO se spojil s filmovým festivalem České zemědělské univerzity a společně tak divákům festivaly nabídly přes 80 dokumentů ke sledování online a zdarma. Díky prodloužení promítacích práv bylo možné sledovat filmy od 1. až do 31. října. Celkově se na platformu registrovalo 10 800 diváků a proběhlo 36 228 shlédnutí snímků a přednášek.

Festivaly také předaly ceny vítězným snímkům v několika kategoriích. Nově byla udělena společná Grand Prize. Skleněnou trofej v podobě větve od designéra Davida Valnera společně s 10 000 $ obdržel francouzský snímek Když už víš. Tradiční krasohledy od skláře Marina Hlubučka a částku 5000 $ obdržel vítěz mezinárodní soutěže AFO dokument Pravidla Serengeti a také vítěz mezinárodní soutěže ČZUFF snímek Hlenky – Géniové bez mozku. Ten nezůstal u jedné ceny, vyhrál také ocenění od studentské poroty České zemědělské univerzity i Univerzity Palackého. Nejlepším dokumentem v Česko-slovenské soutěži se stal snímek Joachim Barrande – Ztracená moře a soutěž krátkých dokumentů vyhrál film Vzácné plemeno. V online hlasování zvolili nejlepší festivalový film také diváci – stal se jím krátký dokument studentky FAMU Anny Foker o světelném znečištění Červená, zelená, modrá. Uděleno bylo také ocenění za významný přínos popularizaci vědy české environmentalistce, bioložce a socioložce, profesorce Haně Librové. Festival se snaží také přispívat k rozvoji kvalitní dokumentaristiky, ocenění Spotlight pro mladé, talentované filmaře si odnesl režisér Ivo Bystřičan.

Online platforma www.videtavedet.cz/online.watchandknow.cz, která vznikla pro potřeby festivalu, však nekončí. Od druhé poloviny listopadu budou postupně každý měsíc přibývat dva dokumentární snímky, které budou diváci moct sledovat opět zdarma. Zároveň budou přes platformu distribuovány také vzdělávací snímky pro základní a střední školy s doprovodnými edukačními materiály. Prvním snímkem, který se pro diváky spustí, bude Svět přemýšlení, který nechá nahlédnout do Institutu pokročilých studií v Princetonu. Ten od roku 1930 funguje jako shromaždiště největších myslitelů světa  a vyprodukoval za 40 let 40 držitelů nobelovy ceny

Naplno pak platforma ožije opět od 27. dubna do 11. května 2021, kdy online proběhne 56. ročník Academia Film Olomouc. “AFO je festival popularizující vědu a její výsledky, proto by bylo krátkozraké neřídit se vědeckými predikcemi současné pandemické situace. Chceme, aby AFO56 proběhlo bezpečně s pohledu organizátorského i diváckého. Je nám jasné, že festivalovým fanouškům bude olomoucký genius loci chybět, ale jen společným úsilím a pragmatickými řešeními můžeme dojít konce této pandemie. Proto připravíme další ročník opět v online podobě na přelomu dubna a května 2021. Pokud se však situace bude dále vyvíjet pozitivně, v což věříme, vynahradíme divákům fyzické projekce v sérii AFOKIN, která proběhnou napříč republikou. Navíc budeme pokračovat v úspěšné spolupráci s ČZU Film Festem a na podzim 2021 představíme Prague Science Film Fest – přehlídku nejlepších snímků obou festivalů.” řekl k dalším festivalovým plánům ředitel AFO Jakub Ráliš.

Kromě platformy bude nadále pokračovat také kampaň na podporu českého výzkumu rakoviny plic. Academia Film Olomouc se letos spojila s Nadací pro výzkum rakoviny a představila kolekci festivalových předmětů, které lidé obdrží jako poděkování za finanční dar na podporu výzkumu. Dárci se můžou těšit na trička, ponožky, lahve, tašky či ledvinky v designu letošního festivalového vizuálu. Prohlédnout si předměty a přispět je možné skrz online.watchandknow.cz či přímo na stránkách nadace www.vyzkumrakoviny.cz/afoveci.

Comments

comments

Vyhledat