Tipy na online filmy z NDR: Ostrov labutí

Goethe-Institut momentálně nabízí zdarma online filmy z NDR. Mnoho z nich patří k zásadním dílům. Přinášíme vám bližší informace o tom, co můžete na platformě Gotethe on Demand vidět.

Všechny snímky najdete na adrese defa75.goethe-on-demand.de.

INSEL DER SCHWÄNE

OSTROV LABUTÍ

NDR, 1982, Herrmann Zschoche, 88 min., barevný hraný film

Stefan, mladý kluk na pokraji puberty, se s rodiči odstěhoval ze snové idyly vesnice do Východního Berlína, přesněji řečeno do nového sídliště Berlin-Marzahn. Zatímco jeho otec začne pracovat jako stavební dělník, Stefan se musí začlenit do nového sociálního prostředí. Brzy zjistí, že každodenní život a společenské vztahy v Marzahnu jsou zcela odlišné od toho, na co je zvyklý. Vztahy mezi mladými lidmi jsou drsné, neodpovídají obrázkům ze socialistických čítanek, a každodenní školní život se vyznačuje chladnou rutinou.

OSTROV LABUTÍ je upřímný a sociálně kritický film, který se staví za obavy mladých lidí, jimž nejen v bývalé NDR hrozí duševní zadušení. Po premiéře byl film v tiskové kampani iniciované vedením SED (tedy vládnoucí Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, Sjednocená socialistická strana Německa) ostře odsouzen jako „útok na bytovou politiku strany“. Autor snímku,  režisér Ulrich Plenzdorf byl obviněn ze „zkresleného pohledu na naši realitu“. Z tohoto důvodu se závěrečná sekvence stala obětí pozdější cenzury. Do původní podoby, v níž jej uvádí i Goethe-Institut, byl snímek rekonstruován v roce 1990, tedy po pádu režimu.

Comments

comments

Vyhledat