Po setkání se samorosty z knihy Aleše Palána ROBINSONI A DONKICHOTI bude váš svět o poznání bohatší

Publicista a spisovatel Aleš Palán má dar zahlédnout cosi skrytého, nacházet jedinečné osobnosti, které nezapadají do žádných šablon, a přimět je, aby se mu svěřily se svými příběhy. „Fígl nemám žádný, prostě naslouchám. Jejich slova mě

opravdu hluboce zajímají, důvěřuji jim, přistupuji k nim jako rovný k rovnému,“ vysvětluje. Jeho knižní rozhovory se samotáři žijícími stranou civilizace se dočkaly řady vydání a sklidily ocenění Kniha roku Lidových novin a Magnesia Litera. Dosud se jich prodalo přes sedmdesát tisíc výtisků.

Autor ve své nové knize Robinsoni a donkichoti předkládá sedm příběhů, jež shromáždil během let 2020 a 2021. Opět se mu podařilo objevit svérázné lidi „z okraje“, jejichž osudy a pohled na život vás uhranou: Gavina, který se rozhodl zůstat chlapcem, pouličního básníka Šimona, kreslíře Flypa, žijícího v krechtu na brambory, kandidáta věd Mojmíra ze zahradního domku, Petra ze středověké zříceniny, sběratele roztodivných artefaktů Ivana či pasačku krav Lenku.

Jak ukázal úspěch předchozích „samotářských“ rozhovorů, je pro čtenáře zajímavé se s takovými samorosty setkat. Mohou si porovnat jejich život s tím svým a buď se ubezpečit, že nechtějí nic měnit, nebo že by něco změnit měli. Po přečtení Robinsonů a donkichotů bude jejich svět o poznání bohatší.

Knihu výstižně ilustrují fotografie Karla Cudlína, držitele Ceny Revolver Revue a šestnácti ocenění Czech Press Photo. Vydává PROSTOR.

Beseda s autory a autogramiáda se koná 28. dubna 2022 od 19 hodin v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1.

 

Aleš Palán: ROBINSONI A DONKICHOTI

Každý člověk je jedinečný. Někteří lidé jsou však jedinečnější (anotace)

Neopakovatelné osobnosti nežijí jen v šumavské divočině. Jsou nám mnohem blíž, potkáváme je na ulicích, v autobusech, kdekoliv. Třeba někdo takový žije hned ve vedlejší bytovce. Jistě, každý člověk je jedinečný, ale – málo platné – někteří lidé jsou zkrátka jedinečnější.

Co spojuje sedm lidí, jejichž příběhy byly shromážděny v této knize? Není to přímo samota jako u samotářů, kteří se stáhli z civilizace do lesů, močálů a hor. Jisté poodstoupení tu ale přesto nacházíme. „Neměl bych sílu jít s proudem, a už vůbec ne proti proudu,“ říká jeden z nich. Všichni si vytvořili malý osobní svět, fascinující vesmír, kde platí jejich vlastní pravidla. Jsou na dosah ostatním, a přesto tak daleko. Nebo snad vysoko? Některé jejich historky jsou neuvěřitelné, ale autor knihy jim věří. Proč by si člověk nemohl koupit šest tygrů ve slevě, kreslit ve spolupráci s plísní nebo najít skutečný smysl života? Víte snad o něčem, co by bylo důležitější?

O fotografický doprovod knihy Robinsoni a donkichoti se postaral Karel Cudlín.

Odpovědný redaktor a redakce textu Radovan Beneš

Fotografie © Karel Cudlín /400 ASA, 2022

384 stran, MOC 497 Kč

Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2022

První vydání

www.eprostor.com

 

Aleš Palán (1965), publicista a spisovatel, je dvojnásobným držitelem ocenění Magnesia Litera (knižní rozhovory se samotáři Jako v nebi, jenže jinak a sborník Brnox, který připravil s Kateřinou Šedou), další dvě jeho práce byly na tuto cenu nominovány. V nakladatelství PROSTOR vyšla jeho kniha rozhovorů se šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině (2018), která zvítězila v anketě Kniha roku Lidových novin a stala se bestsellerem stejně jako navazující Návrat do divočiny (2019) a podobně laděný titul Jako v nebi, jenže jinak (2019). Nakladatelství PROSTOR vydalo též Palánovy práce reagující na koronavirovou krizi – charitativní sborník Za oknem (2020) a knižní rozhovor s profesorem Janem Konvalinkou Spánek rozumu plodí příšery (2020). Následovaly drobné črty a eseje Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět (2020) a Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět ještě líp (2021) a titul Nevidím ani tmu (2021), knižní rozhovory se ženami, které si v životě vytáhly černého Petra. Palánovy práce vyšly v angličtině, němčině a japonštině.

 

Karel Cudlín (1960) je renomovaný český fotograf, věnuje se převážně dokumentární fotografii. Spolupracuje s vydavatelstvími, televizemi a filmovými produkcemi v České republice i v zahraničí a působí jako pedagog. Je členem spolku dokumentárních fotografů 400 ASA. V letech 1997–2003 byl jedním z oficiálních fotografů prezidenta Václava Havla. Je držitelem celkem šestnácti cen ze soutěže Czech Press Photo, obdržel též Cenu Revolver Revue (2008). V roce 2016 se habilitoval na FAMU jako docent.

 

Comments

comments

Vyhledat