Popularita audioseriálů v této době roste, premiéry mají Anatomie strachu a Terapie sdílením

Audionaut
Audionaut

Producentská společnost Bionaut, v rámci sekce Audionaut zaměřené na audioprodukci, přichází se dvěma novými audioseriály. Prvním je dlouho očekávaná Anatomie strachu od režisérů Brit Jensen a Jiřího Slavičínského, druhým je Terapie sdílením Ester Geislerové a Josefiny Bakošové režírovaná Johanou Ožvold. V ní populární průvodkyně peripetiemi vztahové online komunikace na sociálních sítích vystupují v dokumentárně-publicistické poloze. Oba audioseriály jsou od 1. prosince k dispozici exkluzivně prostřednictvím webu i nové aplikace Audiotéka.

Tvůrci z Bionautu se věnují seriálové tvorbě přes dvacet let, pro televize to byly Mamon, Svět pod hlavou či Dáma a král. Nedávno byli oceněni za internetový seriál #martyisdead mezinárodní cenou Emmy ve světě přezdívanou jako televizní Oscar. Audionaut letos úspěšně odpremiéroval i true-crime audioseriál Pohřešovaná režiséra Petra Hátleho, snaží se zaujmout silnými příběhy, špičkovým zvukovým designem a účastí renomovaných dramaturgů, sounddesignérů či režisérů.

„A čeho se bojíš ty?“ Tak zní úvod audioseriálu Anatomie strachu v Česku žijící dánské dokumentaristky Jensen známé díky krimi audioseriálu Matematika zločinu a spoluautora Slavičínského. Ti v pěti intimních mikrohororech, z nichž každý má do patnácti minut, představují autentické příběhy, které jdou až na dřeň lidského strachu. Tvůrci zaznamenávají strach lidí o život, z opuštění či třeba z pocitu zodpovědnosti za neekologické hromadění odpadků, které lidstvo denně produkuje. „Pokud něco z Dánska tento seriál ovlivnilo, tak především silná dánská tradice audiodokumentární tvorby. Metoda, kterou jsme natáčeli, pochází od všestranného umělce Stephena Schwartze, jehož rozhlasový dokument inspiroval dánského režiséra Ole Bornedala ke vzniku mezinárodně úspěšného filmu Noční hlídač z 90. let,“ říká režisérka Brit Jensen. Na Anatomii strachu spolupracoval zvukový umělec Martin Ožvold.

Tématem virtuální komunikace v rámci milostných a partnerských vztahů a to i v době pandemie se zabývají v audioseriálu Terapie sdílením režisérka Johana Ožvold a v tomto případě Brit Jensen coby dramaturgyně. Ester Geislerová a Josefina Bakošová provádějí třemi díly na téma rozchod versus zamilovanost přes sms, body shaming či forma jazyka a užití emotikonů ve vztahové komunikaci. V třicetiminutových dílech vystupují jako hosté terapeut Honza Vojtko, fitness trenér a publicista Kamil Fila či jazykovědec Karel Oliva. „Fenomén komunikace online se v době pandemie zintenzivnil. Hned v prvním díle o zamilování se a rozchodech online neměla spousta párů v lockdownu ani jinou možnost než randit nebo se rozcházet online,“ říkají průvodkyně Terapií sdílením Ester Geislerová a režisérka Johana Ožvold. Audioseriálová podoba je nejnovější variantou Terapie sdílením po fenoménu odstartovaném na sociálních sítích či knižní podobě, interaktivních přednáškách a hraném seriálu uváděném od října na Mall.tv.

 

Pět dílu Anatomie strachu, první díl Terapie sdíleném a osm dílů seriálu Pohřešovaná je už nyní dostupných na Audiotéce https://web.audioteka.com/cz/audionaut.html.

 

 

Comments

comments

Vyhledat