Poslední srpnový víkend bude hostit 24. ročník Respect Festivalu

Termín open airu jsme stejně jako v loňském roce z bezpečnostních důvodů posunuli na konec léta, tedy na poslední srpnový víkend. Při výběru hudby jsme se letos pro jistotu drželi povětšinou (ale nejenom) výběru kapel usazených v zemích zeměpisně bližších ČR a vynechali jsme vzdálenější končiny.

 

Respect Festival, 24. ročník – zóna tolerance plná hudby, rytmů, barev a chutí z celého světa. Respect Festival je nejpestřejší směsicí namíchanou ze známých, osvědčených hvězd i z nových, neméně kvalitních objevů.

 

Červencový zahajovací koncert patřil Itamaru Borochovovi s jeho kvartetem (Izrael, USA), který je čerstvým nositelem ocenění Letter One Rising Stars Jazz Award. Dále se v doprovodném festivalovém programu představí arménský klavírní génius Tigran Hamasyan se svým triem. Actores Alidos ze Sardinie publikum zavedou do mystérií ženských vokálních polyfonií.

 

V rámci open airu vystoupí zpěvačka indického původu Susheela Raman se svou novou hudební vizí, jež v sobě zahrnuje i odkazy na magickou Prahou. Dále vystoupí mistři okcitánských polyfoniíí Lo Còr de la Plana, maďarsko-izraelští Besh O Drom představí osobité pojetí balkánské hudby. Zcela revoluční spojení přináší dvojice Justin Adams & Mauro Durante – kytarista Roberta Planta se inspiruje africkými kořeny blues, zatímco Durante rozvíjí rituální rytmus pizzica z jižní Itálie, jehož historie sahá až do antického Řecka. O všestrannost Justina Adamse se opírá i trio Les Triaboliques, „superskupina alternativy“, sdružení tří světových špiček na strunné nástroje s renomovaným producentem Benem Mandelsonem a enfantem terrible punkrockové éry, Lu Edmondsem. Intenzivní tranz tvořený ze zvuků dud, perkusí a súfijského mystického zpěvu přiveze mezinárodní trio Revolutionary Birds. Tuzemskou scénu letos zastoupí Třaskavá směs (František Skála, Petr Nikl, Petr Tichý, Miroslav a Ondřej Černí) a František Skála s dechovým souborem Provodovjané – neopakovatelná atmosféra jejich vystoupení vám vžene do očí slzy dojetí.

 

Doprovodné festivalové koncerty:

  1. 7. Itamar Borochov Quartet, Jazz Dock
  2. 9. Actores Alidos, Kolkovna Gauč ve Stromovce
  3. 9. Actores Alidos – workshop ve spolupráci s Hlasohledem a Ridinou Ahmed, Karlínské Spektrum
  4. 10. Tigran Hamasyan, Koncertní sál Pražské konzervatoře

 

Respect Festival, open air, 28.–29. 8., Rohanský ostrov

Sobota 28. 8.

František Skála & Provodovjané

Lo Còr de la Plana

Susheela Raman

Les Triaboliques

 

Neděle 29. 8.

Třaskavá směs

Revolutionary Birds

Justin Adams & Mauro Durante

Besh O Drom

 

Toto vše a mnoho dalšího můžete zažít během dvoudenní open air přehlídky či na jednotlivých koncertech v MeetFactory a na dalších místech. Podstata Respect Festivalu tkví v představování umělců ze všech koutů planety, kvůli cestovním restrikcím však účast na festivalu muselo již druhý rok v řadě zrušit několik průběžně oznamovaných účinkujících. Došlo tak opět nejen ke změně termínu, ale i programu. Navzdory tomu Respect Festival nabídne plnohodnotný program stejně jako každým rokem. Rohanský ostrov bude po celé dva dny patřit toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě. Takové, která umí nejen potěšit posluchače, ale také objevovat a propojovat.

 

Předprodej probíhá v síti GoOut. Více informací na rachot.cz.

 

Comments

comments

Vyhledat