Post-punk Dlina Volny míří z Vilniusu do Bike Jesus

Když Johnny Jewel, ústření postava kultovních kapel Glass Candy a Chromatics a Mike Simonetti, který vydával hardcore, punk, alternativu i noise na svém labelu Troubleman Unlimited Records společně zakládali nezávislé vydavatelství Italians Do It Better, určitě netušili, že jednou budou mít ve svém rosteru kapelu původem z Minsku.

Dlina Volny je trio dnes usazené ve Vilniusu, jehož aktuální album Dazed vyšlo na konci roku 2021 právě na Italians Do It Better. Mixoval ho Dean Hurley, úzký spolupracovník a dvorní producent Davida Lynche, podepsaný pod remixy dvou Italians Do It Better‘flagship’ projektů Desire a právě Chromatics. Sound Dlina Volny se dá charakterizovat jako post-punk, dark disco a brut-pop. Nikdo už úplně přesně neví, co tyhle žánrové boxy znamenají, ale jedno je jisté – Dlina Volny zkušeně balancuje mezi vlivy východoevropského post-punku kolidujícího se západní synthwave, zálibou v mystických příbězích a snových fantaziích a vše dohromady projektuje ven skrz ledově chladné cinematické songy. Dystopická paralela odkazuje na sedmdesátkovou brutalistní architekturu, penetrující ocelově zlověstnou oblohu nad Minskem.

Dlina Volny mají za sebou několik úspěšných turné společně se spřízněnými Molchat Doma (BY) neboGents (kteří se mimochodem v Bike Jesus objeví v září). V Čechách hráli loni na United Islands a letos míří na Pop Messe do Brna, ale nic z toho nemůže konkurovat prostředí, do kterého Dlina Volny bezesporu patří nejvíc – do klubu Bike Jesus.

Support obstará multižánrově experimentující česká producentka a zpěvačka Fæ Bestia, vlastním ménem Josefína Trantinová, jejíž nedávno vydané album Alegorie je mostem mezi snem a realitou. Skrze osm písní, kdy každá je dedikovaná buď bájné, fiktivní nebo kultovní bytosti, posluchač navštíví jiné světy, tělesné podoby a emoce. Životy bytostí Fæ Bestia pomocí potemnělých melodií a beatů, éterických vokálů a poetických, někdy záměrně naivních textů alegoricky propojuje se životem svým. Večer pak do mejdanu svými sety přehoupnou Jorgos a ODM. Tohle chceš vidět.

Comments

comments

Vyhledat