Poznejte benefity luštěnin s novým e-bookem plným lahodných receptů

e-book České veganské společnosti
e-book České veganské společnosti

Luštěniny, dlouho opomíjená složka jídelníčku či jídlo chudých, jsou v současnosti považovány za trend nejen v rostlinné kuchyni a čím dál více lidí si uvědomuje řadu benefitů, které jejich pravidelné zařazení do jídelníčku přináší. Luštěniny nejsou jen kvalitním zdrojem rostlinných bílkovin, ale obsahují také mnoho minerálů a vitamínů jako je železo, zinek, vápník či vitamíny skupiny B. Také se pyšní vysokým obsahem zdraví prospěšné vlákniny a jejich konzumace je spojena s dlouhověkostí.

Pokud se je i vy chystáte zařadit častěji do svého jídelníčku, inspirujte se při vaření tipy v novém e-booku, který vydala Česká veganská společnost ve spolupráci s firmou Bonduelle. „Dobře víme, že příroda je naše budoucnost a proto jsme přesvědčeni, že zajištění potravy pro 9 miliard lidí po celém světě je možné jen díky luštěninám, zelenině a ovoci, které budou pěstované způsobem šetrným vůči přírodě. Našim cílem je inspirovat lidi k přechodu k rostlinné stravě a tím přispět ke zdravému životnímu stylu lidí a zdraví naší planety,” sděluje Ľudmila Tóthová, Junior brand manažerka Bonduelle.

 

E-book obsahuje mimo jiné mnoho lahodných receptů, některé z nich pro vás připravila známá blogerka a influencerka Maruška Veg. U Marušky doma jsou luštěniny na denním pořádku a střídají všechny druhy. „Každá luštěnina vyniká něčím jiným a podle toho ji také používám. Například červenou čočku ráda přidávám do polévek nebo omáček. Z fazolí peču brownies nebo je máme rádi jen tak v rajčatové omáčce. Nejoblíbenější a nejčastější je u nás cizrna, protože se hodí snad ke všemu. Máme moc rádi cizrnu na paprice, hummus nebo pečenou cizrnu, kterou si pak dáváme na salát. Mým nejnovějším oblíbeným receptem z cizrny je salát, ve kterém je i cibulka, řapíkatý celer, veganská majonéza a spousta dalších dobrot. Recept na něj najdete právě v tomto e-booku,” dodává Maruška.

E-book Veggie Inspirace: Luštěniny stáhnete zcela zdarma zde

Pokud máte strach z nadýmání, stačí luštěniny přes noc namočit do vody, dobře propláchnout a vařit v nové vodě doměkka. V případě, že používáte luštěniny z plechovky, je důkladné propláchnutí rovněž důležité. Proti nadýmání pomáhají i bylinky – saturejka, tymián, majoránka či bobkový list. Fazole či cizrnu si můžeme uvařit ve větším množství a část dát do mrazáku, abyste je měli vždy po ruce. V e-booku najdete spoustu dalších užitečných tipů a celou řadu zajímavých receptů.

Pokud se chcete dozvědět více praktických tipů i zajímavostí o luštěninách, nezapomeňte se také zaregistrovat na webinář Dlouhověkost na talíři aneb bohatství ukryté v luštěninách, který zdarma proběhne ve čtvrtek 6. 5. od 18:00.

 

Ukázka receptů z e-booku:

e-book České veganské společnosti

Snídaňové cizrnové koláčky (6 porcí, 50 minut)

Suroviny

1 a ¾ hrnku cizrnové mouky

¼ hrnku lahůdkového droždí

1 hrnek mraženého hrášku

1 červená paprika nakrájená na kostičky

⅓ hrnku jarní cibulky nakrájené na kolečka

2 hrnky čerstvého špenátu

2 hrnky vody

1 lžička kypřícího prášku

½ lžičky sušeného oregana

½ lžičky sušeného tymiánu

1 lžička soli

olej

Postup

Troubu si rozehřejeme na 180 °C. V míse smícháme cizrnovou mouku, kypřící prášek, lahůdkové droždí, sůl a bylinky. Přidáme vodu a zeleninu a důkladně promícháme. Plech na muffiny potřeme olejem a připravené těsto do něj rovnoměrně rozdělíme. Pečeme přibližně 35 minut, necháme vychladnout a opatrně vyndaváme. Podáváme s čerstvou zeleninou.

 

Pikantní polévka z černých fazolí (6 porcí, 40 minut)

Suroviny

2 hrnky uvařených černých fazolí

750 ml zeleninového vývaru

1 menší cibule nakrájená na kostičky

1 červená paprika nakrájená na kostky

1 středně velká mrkev nakrájená na kostky

2 stonky řapíkatého celeru

3 lžíce rajčatového pyré

3 stroužky rozmačkaného česneku

1–2 jalapeño papričky

2 bobkové listy

1 lžička mleté sladké papriky

2 lžičky římského kmínu

špetka kurkumy

1 a ½ lžičky soli

2 lžíce olivového oleje

čerstvý koriandr

Postup

V hrnci rozehřejeme olivový olej, na kterém orestujeme cibuli. Přidáme papriku, mrkev, řapíkatý celer, jalapeño a zvolna restujeme několik minut. Vmícháme česnek, rajčatové pyré, bobkový list, mletou sladkou papriku, římský kmín, kurkumu a minutu povaříme. Přilijeme vývar a uvařené fazole a zvolna vaříme dalších 20 minut. Poté dáme stranou přibližně třetinu polévky, rozmixujeme ji a poté vmícháme zpátky do polévky. V případě potřeby dochutíme solí. Podáváme s čerstvým koriandrem, jalapeños či lžící rostlinné zakysané smetany.

 

Čočkové kuličky s gravy omáčkou (5 porcí, 55 minut)

Čočkové kuličky

Suroviny

1 balení čočky Bonduelle

¾ hrnku jemných ovesných vloček

1 středně velká cibule nakrájená na drobné kostičky

2 lžíce rajčatového protlaku

3 stroužky rozmačkaného česneku

1 lžíce kvalitní sójové omáčky

2 lžíce lahůdkového droždí

hrst namletých vlašských ořechů

¾ lžičky sušeného oregana

½ lžičky sušeného tymiánu

½ lžičky uzené papriky

chilli dle chuti

½ lžičky soli

pepř

2 lžíce oleje                           

Gravy omáčka

2 a ½ hrnku kvalitního zeleninového vývaru

250 g hnědých žampionů

1 menší cibule

2 stroužky česneku

3 lžíce kukuřičného škrobu

1 lžíce oleje

4 lžíce rostlinné smetany

čerstvý tymián

sůl, pepř

Postup

Troubu rozehřejeme na 190 °C. Na rozehřáté pánvi s olejem necháme zesklovatět nakrájenou cibuli. Přidáme rozmačkaný česnek a stáhneme z plotny. Ovesné vločky dáme do mixéru a rozmixujeme, přidáme propláchnutou a scezenou čočku, cibuli s česnekem, rajčatový protlak, sójovou omáčku, lahůdkové droždí, ořechy, pepř, sůl, uzenou papriku a bylinky. Rozmixujeme tak, abychom zachovali texturu a dle potřeby dochutíme. Na plech položíme pečící papír a vytvoříme kuličky, které zlehka potřeme olejem. Pečeme přibližně 25 minut a v půlce pečení kuličky otočíme.

Pro přípravu gravy omáčky na oleji orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli a česnek. Přidáme nakrájené houby a opékáme. Osolíme, opepříme, přidáme tymián, podlijeme vývarem a povaříme. Do požadované konzistence zahustíme kukuřičným škrobem. Hotovou omáčku rozmixujeme dohladka a propasírujeme. Můžeme zjemnit rostlinnou smetanou. Podáváme s bramborovou kaší, šťouchaným či pečeným bramborem.

 

Comments

comments

Vyhledat