Praha beatová je průvodcem pražskou rockovou historií

Leták zaniklého klubu Bunkr v Lodecké ulici
Leták zaniklého klubu Bunkr v Lodecké ulici

Dvacet vycházkových tras.

Pět set zastavení.

Sedm set stran.

Obrázků ještě o něco víc.

To všechno je Praha beatová. Kniha, jaká tu ještě nebyla, kniha, jaká už jen tak nevznikne.

V druhé polovině 50. let přišel do Prahy rock′n′roll. Následujících několik desetiletí, maskován termínem big beat (která posléze zmutovala v libozvučnou českou verzi bigbít), významně ovlivňoval kulturní život v metropoli. Až tak, že bychom těch několik dekád mohli – s jistou nadsázkou – nazvat big beatovým věkem, tak jako swingovou éru nazýváme věkem nylonovým.

Praha beatová nabízí ‚Magical Mystery Tour‘֥ po pražských lokalitách spojených ve druhé poloviny 20. století (s mírným přesahem za rok 2000) s rockovou hudbou. Navštívíme kluby, sály, kulturáky, hospody, zkušebny, nahrávací studia, redakce časopisů, otevřené byty i zkušebny. Vypravíme se za Bosou hlavou i Plechovým dědečkem, na rock′n′roll půjdeme do Merkuru i na Rokosku, na metal do Barikádovny. Odkryjeme tajemství popelářské bedny před New Clubem a uvnitř okusíme proslulou leteckou limonádu.

Autor knihy Radek Diestler těžil z bohatých sbírek pražského Popmusea, jehož je členem. Během pandemie si krátil čas důkladným studiem vzpomínkové literatury, dobových časopisů a fanzinů, poslouchal dobové nahrávky, prosíval informace a hledal netušené souvislosti. Výsledkem tříleté práce je Praha beatová.

Knihu Praha beatová vydalo nakladatelství Academia v edici Průvodce.

 

O autorovi:

Radek Diestler (1972) vystudoval historii a archivnictví. V roce 1991 začal přispívat do hudebních časopisů, a vzniklé schizofrenie se už nezbavil. Zakládal pražské Popmuseum a dodnes v něm působí. Pro Radio Beat připravuje pořad Depozitář Popmusea a newsletter Beatová rozhledna. Zabývá se především historií české populární hudby – ale jinak píše o tom, co ho baví a živí se tím, co ho baví. Překvapivě to jde. 

Comments

comments

Vyhledat